Почетна > Путовања
Путовања

Њујорк: Шта радити изван Менхетна?

Њујорк је, такорећи престоница света. То је град који вам свакодневно припрема изненађења. Град који је у себе уткао све могуће културе данашњице и има разумевања за различитости. Град који обећава испуњење снове, и никад не спава. Град са којим можете бити у вези, као што рече Кери Бредшо у “Секс и граду”.

Посета Њујорку често се сведе на обилажење његове најпознатије четврти – Менхетна. Па ипак, Њујорк је више од тога. Њујорк је и бејзбол меч у Бронксу, мултикултурна Асторија, хипстерски Вилијамсбург…

Предлажемо вам да добро истражите Менхетн, али и да погледате шта има изван. Јер она права Америка почиње тек када се изађе са Менхетна.

1. Пешке преко Бруклинског моста
Фото: Pixabay/GLady

Најлепши поглед на Менхетн имаћете ако – изађете из њега. Једна од опција је да посетите 1825 метара дуг, велелепни Бруклинкси мост који повезује Менхетн и Бруклин.

Изградња моста започета је 1870, кратко након што се се његов творац Џон Роблинг заглавио у леду док је трајектом прелазио Ист ривер. У то доба, овај мост је представљао чудо архитектуре, и нико није био сигуран да ли је безбедан. Да би градитељи доказали стабилност, пустили су преко њега дефиле циркуских животиња, међу којима је био 21 слон.

Роблинг није дочекао да види свој мост. Био је један од 20 људи који су погинули током изградње.

Фото: Shutterstock/James Kirkikis
2. Дан у Бруклину

Некада независни град, а од 1898. једна од четврти Њујорка, Бруклин одавно више не бије глас небезбедног краја у који таксисти са Менхтена неће да возе.

Данас је Бруклин стециште младих уметника, дизајнера, база многих стартап фирми, али и одличних ресторана, на стотине културних институција и прелепих паркова. У Бруклину се можете ушуњати у цркву где се недељом спонтано пева госпел, пазарити на шареним бувљацима, лутати по прелепом Грин вуд гробљу или се сунчати на Кони острву.

3. Гетсбијев дух на Златној обали

У доба великог Гетсбија и индустријске револуције богаташи су почели да зидају своје велелепне резиденције на Лонг ајланду. Данас су ове куће познате као “Резиденције на Златној обали”. Материјали и декорација били су увожени из свих крајева света, а палате украшаване вредним уметнинама.

Многе од ових вила су временом подељене на више мањих стамбених објеката, али неке су и данас у првобитном стању и могуће их је посетити индивидуално или у групи.

Фото: Pixabay/Tell me your goal
4. Зоолошки врт у Бронксу

Са 265 ари и преко 4000 животиња (650 врста), овај зоо спада у десет највећих на свету. Отворен је 1899, а сваке године га посети преко два милиона људи. Средом је улаз бесплатан. Врт је интересантан и архитектонски, иако комбинује најразличитије стилове – од стила арт деко, па до брутализма.

У зоо је донешена и једна Рокфелерова фонатана и то са језера Комо. Црна мрља у раду и историји овог врта је то што су у њему 1906. изложили међу животињама младића из Конга.

5. Go Yankees, go Mats
Фото: Shutterstock/Stockelements

Иако је амерички фудбал најпопуларнији национални спорт, одлазак на бејзбол меч је неизоставни део америчке традиције. Нови стадион Јенкија налази се у Квинсу, а стадион Метса је у Бронксу. За кога год да се одлучите, одлазак на утакмицу једног од два омиљена њујоршка тима представља аутентично искуство. А ако се нађете у Њујорку кад играју међусобно, то је тек посебни спектакл.

6. Кип слободе

Да бисте посетили симбол не само Њујорка, него и целе Америке, мораћете изаћи са Менхетна и попети се уз 354 степенице. Дама која представља Либертас, римску богињу слободе, довежена је 1886. године у виду 300 комада бакра, као поклон од Француске.

Либертас носи бакљу и плочу, на којој се налази датум 4. јул 1776, датум Декларације независности. Статуа је давно изгубила своју оригиналну, бакарну боју, оксидирала и постала зеленкаста.

Фото: Unsplash/Alehandro Barba
7. Флашинг медоуз

Септембар је идеално време за посету Њујорку, а нарочито ако сте љубитељ тениса. Последњи од четири најзначајнија турнира, грен слема, игра се сваког септембра у комплексу смештеном у парку Флешинг Медус у Квинсу.

Чак и ако вас тенис не занима, највећи парк у Квинсу (и четврти највећи у Њујорку) вреди посетити. Осим тениског комплекса, зелених површина, игралишта и терена за све врсте спортова у њему су смештени и Музеј Квинса, Њујоршка хала науке, зоолошки врт, као и стадион Метса.

8. Фери до Статен ајланда

Као алтернатива скупом и препуном бродићу који вози туристе око Кипа Слободе, ускочите у бесплатни фери до Статен ајланда који је део редовне мреже градског превоза у Њујорку и функционише 24/7.

Видећете и Кип слободе и имати феноменалан поглед на Менхетн. Фери је увек чист, стиже на време и на њему углавном није гужва. Укрцајте се на Вајтхол терминалу на Менхетну и уживајте у двадесетпетоминутној вожњи до Сент Џорџ терминала.

Фото: Pixabay/12019
9. Острво Кони

Некад острво, данас повезано са копном, Кони је резиденцијални део Бруклина. Кони плажа је летњим викендима препуна, што туристима, што локалцима, а генерално љубитељима забавних паркова. Кони ајланд има традицију луна паркова такорећи одувек. “Lion Park” је отворен још 1895. и у то време је био један од најпознатијих забавних паркова на свету.

Данас ћете овде наћи ролеркостере, вртешке, рингишпиле, фамозни циклон отворен 1927., који и данас ради, хиљаде лампица и сијалица. Када завршите са забавом, правац на хот-дог код Нејтана, јер легенда каже да је чувена виршла у кифли први пут послужена управо на Кони ајланду.

Фото: Pixabay/Stephy
10. Бушвик стрит арт

Осим свих добропознатих музеја и галерија у Њујорку, вреди посетити и нешто сасвим другачије – Бушвик стрит арт галерију. Бушвик, некада опасно насеље у Бруклину, данас је атрактивна локација коју посећују туристи из целог света захваљујући јединственим графитима разних стрит арт уметника.

Све је почело када је Џо Фицалора, рођен у Бушвику, остао без оца и мајке. Оца су му убили испред улаза у метро станицу, а мајка је касније умрла од тумора. Џо је, како би нашао разлог да настави да живи, почео да улепшава свој крај, и Бушвик колектив је резултат тога. Десетине уметника оставило је на стотине разичитих радова, па тако можете провести сате уживајући у несвакидашњој (и бесплатној) уметности.

Аутор текста: Н. Г. (2018.)

Zašto volim Njujork

Преузмите андроид апликацију.