Njujork je, takoreći prestonica sveta. To je grad koji vam svakodnevno priprema iznenađenja. Grad koji je u sebe utkao sve moguće kulture današnjice i ima razumevanja za različitosti. Grad koji obećava ispunjenje snove, i nikad ne spava. Grad sa kojim možete biti u vezi, kao što reče Keri Bredšo u “Seks i gradu”.
Poseta Njujorku često se svede na obilaženje njegove najpoznatije četvrti – Menhetna. Pa ipak, Njujork je više od toga. Njujork je i bejzbol meč u Bronksu, multikulturna Astorija, hipsterski Vilijamsburg…
Predlažemo vam da dobro istražite Menhetn, ali i da pogledate šta ima izvan. Jer ona prava Amerika počinje tek kada se izađe sa Menhetna.
1. Peške preko Bruklinskog mosta
Najlepši pogled na Menhetn imaćete ako – izađete iz njega. Jedna od opcija je da posetite 1825 metara dug, velelepni Bruklinksi most koji povezuje Menhetn i Bruklin.
Izgradnja mosta započeta je 1870, kratko nakon što se se njegov tvorac Džon Robling zaglavio u ledu dok je trajektom prelazio Ist river. U to doba, ovaj most je predstavljao čudo arhitekture, i niko nije bio siguran da li je bezbedan. Da bi graditelji dokazali stabilnost, pustili su preko njega defile cirkuskih životinja, među kojima je bio 21 slon.
Robling nije dočekao da vidi svoj most. Bio je jedan od 20 ljudi koji su poginuli tokom izgradnje.
2. Dan u Bruklinu
Nekada nezavisni grad, a od 1898. jedna od četvrti Njujorka, Bruklin odavno više ne bije glas nebezbednog kraja u koji taksisti sa Menhtena neće da voze.
Danas je Bruklin stecište mladih umetnika, dizajnera, baza mnogih startap firmi, ali i odličnih restorana, na stotine kulturnih institucija i prelepih parkova. U Bruklinu se možete ušunjati u crkvu gde se nedeljom spontano peva gospel, pazariti na šarenim buvljacima, lutati po prelepom Grin vud groblju ili se sunčati na Koni ostrvu.
3. Getsbijev duh na Zlatnoj obali
U doba velikog Getsbija i industrijske revolucije bogataši su počeli da zidaju svoje velelepne rezidencije na Long ajlandu. Danas su ove kuće poznate kao “Rezidencije na Zlatnoj obali”. Materijali i dekoracija bili su uvoženi iz svih krajeva sveta, a palate ukrašavane vrednim umetninama.
Mnoge od ovih vila su vremenom podeljene na više manjih stambenih objekata, ali neke su i danas u prvobitnom stanju i moguće ih je posetiti individualno ili u grupi.
4. Zoološki vrt u Bronksu
Sa 265 ari i preko 4000 životinja (650 vrsta), ovaj zoo spada u deset najvećih na svetu. Otvoren je 1899, a svake godine ga poseti preko dva miliona ljudi. Sredom je ulaz besplatan. Vrt je interesantan i arhitektonski, iako kombinuje najrazličitije stilove – od stila art deko, pa do brutalizma.
U zoo je donešena i jedna Rokfelerova fonatana i to sa jezera Komo. Crna mrlja u radu i istoriji ovog vrta je to što su u njemu 1906. izložili među životinjama mladića iz Konga.
5. Go Yankees, go Mats
Iako je američki fudbal najpopularniji nacionalni sport, odlazak na bejzbol meč je neizostavni deo američke tradicije. Novi stadion Jenkija nalazi se u Kvinsu, a stadion Metsa je u Bronksu. Za koga god da se odlučite, odlazak na utakmicu jednog od dva omiljena njujorška tima predstavlja autentično iskustvo. A ako se nađete u Njujorku kad igraju međusobno, to je tek posebni spektakl.
6. Kip slobode
Da biste posetili simbol ne samo Njujorka, nego i cele Amerike, moraćete izaći sa Menhetna i popeti se uz 354 stepenice. Dama koja predstavlja Libertas, rimsku boginju slobode, dovežena je 1886. godine u vidu 300 komada bakra, kao poklon od Francuske.
Libertas nosi baklju i ploču, na kojoj se nalazi datum 4. jul 1776, datum Deklaracije nezavisnosti. Statua je davno izgubila svoju originalnu, bakarnu boju, oksidirala i postala zelenkasta.
7. Flašing medouz
Septembar je idealno vreme za posetu Njujorku, a naročito ako ste ljubitelj tenisa. Poslednji od četiri najznačajnija turnira, gren slema, igra se svakog septembra u kompleksu smeštenom u parku Flešing Medus u Kvinsu.
Čak i ako vas tenis ne zanima, najveći park u Kvinsu (i četvrti najveći u Njujorku) vredi posetiti. Osim teniskog kompleksa, zelenih površina, igrališta i terena za sve vrste sportova u njemu su smešteni i Muzej Kvinsa, Njujorška hala nauke, zoološki vrt, kao i stadion Metsa.
8. Feri do Staten ajlanda
Kao alternativa skupom i prepunom brodiću koji vozi turiste oko Kipa Slobode, uskočite u besplatni feri do Staten ajlanda koji je deo redovne mreže gradskog prevoza u Njujorku i funkcioniše 24/7.
Videćete i Kip slobode i imati fenomenalan pogled na Menhetn. Feri je uvek čist, stiže na vreme i na njemu uglavnom nije gužva. Ukrcajte se na Vajthol terminalu na Menhetnu i uživajte u dvadesetpetominutnoj vožnji do Sent Džordž terminala.
9. Ostrvo Koni
Nekad ostrvo, danas povezano sa kopnom, Koni je rezidencijalni deo Bruklina. Koni plaža je letnjim vikendima prepuna, što turistima, što lokalcima, a generalno ljubiteljima zabavnih parkova. Koni ajland ima tradiciju luna parkova takoreći oduvek. “Lion Park” je otvoren još 1895. i u to vreme je bio jedan od najpoznatijih zabavnih parkova na svetu.
Danas ćete ovde naći rolerkostere, vrteške, ringišpile, famozni ciklon otvoren 1927., koji i danas radi, hiljade lampica i sijalica. Kada završite sa zabavom, pravac na hot-dog kod Nejtana, jer legenda kaže da je čuvena viršla u kifli prvi put poslužena upravo na Koni ajlandu.
10. Bušvik strit art
Osim svih dobropoznatih muzeja i galerija u Njujorku, vredi posetiti i nešto sasvim drugačije – Bušvik strit art galeriju. Bušvik, nekada opasno naselje u Bruklinu, danas je atraktivna lokacija koju posećuju turisti iz celog sveta zahvaljujući jedinstvenim grafitima raznih strit art umetnika.
Sve je počelo kada je Džo Ficalora, rođen u Bušviku, ostao bez oca i majke. Oca su mu ubili ispred ulaza u metro stanicu, a majka je kasnije umrla od tumora. Džo je, kako bi našao razlog da nastavi da živi, počeo da ulepšava svoj kraj, i Bušvik kolektiv je rezultat toga. Desetine umetnika ostavilo je na stotine razičitih radova, pa tako možete provesti sate uživajući u nesvakidašnjoj (i besplatnoj) umetnosti.
Autor teksta: N. G. (2018.)
Preuzmite android aplikaciju.