Почетна > Путовања
Путовања Свет

Хамбург: Венеција севера

Хамбург, други по величини град у Немачкој, носи незваничну титулу “најкул града” у Европи. Смештен на обалама реке Елбе и познат као немачка „капија ка свету“, дом је друге најпрометније луке у Европи. Лука Хамбург има дугорочну историју и значајну економску важност за град и регион. Данас игра кључну улогу у трговини и транспорту робе широм света, а бродови који у њу уђу поздрављени су ни мање ни више него химном матичне државе.
Фото: Wikimedia/Aliasdoobs

Са својом богатом историјом, Хамбург је познат по разним културним, историјским и архитектонским знаменитостима, а подаци кажу и да у њему живи више милионера него у било ком другом немачком граду.

Прво што треба урадити приликом посете Хамбургу је шетња дуж многобројних путања реке и канала Хамбурга, приликом чега брзо постаје јасно зашто овај град носи надимак „Венеција севера“.

Фото: Unsplash/Moritz Kindler

Хамбург има више мостова него што их има у Венецији и Амстердаму заједно – преко две хиљаде. Три реке и градски канали чине панораму града јединственом и сликовитом, те привлачном и за локалце и за туристе. Најбоље је поћи у шетњу од Alstera do Hafen City. На овој рути налазе се бројне импресивне зграде, укључујући једини препстали део хамбуршке старе луке у улци Deich. У баровима је могуће је наручити “Воду из реке Алстер” (Alsterwasser) будући да се ради о популарном пићу направљеном од лимунаде и пива.

Једна од незаобилазних локација у Хамбургу је локална рибља пијаца, позната као Fischmarkt . Овде се може пронаћи свеже уловљена риба и морски плодови, као и разноврсна храна и сувенири.

Фото: Unsplash/Justin Buchholz

Fischmarkt је део богате рибарске традиције Хамбурга и омиљено место међу туристима и локалним становништвом. Сваке недеље у раним јутарњим сатима, на десетине хиљада посетилаца спусти се до ове пијаце основане 1703. године. Њенe неоспорнe звезде су локални трговци који гласно нуде своје производе и добацују досетке посетиоцима, као и жива музика која забавља посетиоце немачким поп песмама. Осим рибе, на Fischmarkt -у се могу наћи и сво могуће воће и поврће, од банана, трешања, кумквата, до јегуља, шкољки, кактуса и све друге врсте робе. Први купци се појаве већ око пет ујутро.

Фото: Unsplash/Guido Hofmann

Хамбург је страдао током Другог светског рата када је град био мета највеће операције бомбардовања у историји (до тада). Након рата, бројни делови града морали су бити обновљени из темеља, што објашњава зашто Хамбург делује тако модерно.

Град данас представља дом импресивних примера модерне архитектуре, која се може видети у центру и другим деловима града, попут Хафенситија. Један од најпознатијих симбола Хамбурга такође је и један од најновијих “додатака”: уздигнута над реком Елбом, Elbphilarmonie, завршена 2017. године, једна је од највиших зграда у Хамбургу.

Фото: Unsplash/Pitua Sutanto

Такође је одлично место за посматрање заласка сунца. Срећом, многа подручја су избегла бомбардовања, барем делимично. Два од њих, Конторхаусвиертел и Спеихерштадт, уврштени су на UNESCO листу светске баштине због своје импресивне архитектуре израђене од цигле у експресионистичком и готичком стилу.

Фото: Unsplash/Michel kucharski

Овај милионски град, супротно устаљеном веровању да немачка храна није посебно укусна, нуди и изванредно искуство фине кухиње, посебно дуж реке Елбе. Ресторани уз реку често служе свеже припремљене морске плодове, као и локалне специјалитете попут fischbrötchen (рибљи сендвич). Ова искуства хране додају димензију локалној култури и гастрономији Хамбурга.

Ноћни живот Хамбурга је такође живописан, са Рипербаном као једним од главних атракција. Овај део града је познат као “црвени кварт” и дом је бројних барова, клубова и ноћних локала.

Napulj: Sirova Italija

Преузмите андроид апликацију.