Hamburg, drugi po veličini grad u Nemačkoj, nosi nezvaničnu titulu “najkul grada” u Evropi. Smešten na obalama reke Elbe i poznat kao nemačka „kapija ka svetu“, dom je druge najprometnije luke u Evropi. Luka Hamburg ima dugoročnu istoriju i značajnu ekonomsku važnost za grad i region. Danas igra ključnu ulogu u trgovini i transportu robe širom sveta, a brodovi koji u nju uđu pozdravljeni su ni manje ni više nego himnom matične države.
Sa svojom bogatom istorijom, Hamburg je poznat po raznim kulturnim, istorijskim i arhitektonskim znamenitostima, a podaci kažu i da u njemu živi više milionera nego u bilo kom drugom nemačkom gradu.
Prvo što treba uraditi prilikom posete Hamburgu je šetnja duž mnogobrojnih putanja reke i kanala Hamburga, prilikom čega brzo postaje jasno zašto ovaj grad nosi nadimak „Venecija severa“.
Hamburg ima više mostova nego što ih ima u Veneciji i Amsterdamu zajedno – preko dve hiljade. Tri reke i gradski kanali čine panoramu grada jedinstvenom i slikovitom, te privlačnom i za lokalce i za turiste. Najbolje je poći u šetnju od Alstera do Hafen City. Na ovoj ruti nalaze se brojne impresivne zgrade, uključujući jedini prepstali deo hamburške stare luke u ulci Deich. U barovima je moguće je naručiti “Vodu iz reke Alster” (Alsterwasser) budući da se radi o popularnom piću napravljenom od limunade i piva.
Jedna od nezaobilaznih lokacija u Hamburgu je lokalna riblja pijaca, poznata kao Fischmarkt . Ovde se može pronaći sveže ulovljena riba i morski plodovi, kao i raznovrsna hrana i suveniri.
Fischmarkt je deo bogate ribarske tradicije Hamburga i omiljeno mesto među turistima i lokalnim stanovništvom. Svake nedelje u ranim jutarnjim satima, na desetine hiljada posetilaca spusti se do ove pijace osnovane 1703. godine. Njene neosporne zvezde su lokalni trgovci koji glasno nude svoje proizvode i dobacuju dosetke posetiocima, kao i živa muzika koja zabavlja posetioce nemačkim pop pesmama. Osim ribe, na Fischmarkt -u se mogu naći i svo moguće voće i povrće, od banana, trešanja, kumkvata, do jegulja, školjki, kaktusa i sve druge vrste robe. Prvi kupci se pojave već oko pet ujutro.
Hamburg je stradao tokom Drugog svetskog rata kada je grad bio meta najveće operacije bombardovanja u istoriji (do tada). Nakon rata, brojni delovi grada morali su biti obnovljeni iz temelja, što objašnjava zašto Hamburg deluje tako moderno.
Grad danas predstavlja dom impresivnih primera moderne arhitekture, koja se može videti u centru i drugim delovima grada, poput Hafensitija. Jedan od najpoznatijih simbola Hamburga takođe je i jedan od najnovijih “dodataka”: uzdignuta nad rekom Elbom, Elbphilarmonie, završena 2017. godine, jedna je od najviših zgrada u Hamburgu.
Takođe je odlično mesto za posmatranje zalaska sunca. Srećom, mnoga područja su izbegla bombardovanja, barem delimično. Dva od njih, Kontorhausviertel i Speiherštadt, uvršteni su na UNESCO listu svetske baštine zbog svoje impresivne arhitekture izrađene od cigle u ekspresionističkom i gotičkom stilu.
Ovaj milionski grad, suprotno ustaljenom verovanju da nemačka hrana nije posebno ukusna, nudi i izvanredno iskustvo fine kuhinje, posebno duž reke Elbe. Restorani uz reku često služe sveže pripremljene morske plodove, kao i lokalne specijalitete poput fischbrötchen (riblji sendvič). Ova iskustva hrane dodaju dimenziju lokalnoj kulturi i gastronomiji Hamburga.
Noćni život Hamburga je takođe živopisan, sa Riperbanom kao jednim od glavnih atrakcija. Ovaj deo grada je poznat kao “crveni kvart” i dom je brojnih barova, klubova i noćnih lokala.
Preuzmite android aplikaciju.