Sa hiljadama vrsta pirinča u svetu, jasmin, basmati, arborio… Ovo su samo neke vrste. A da li je iznenađenje da ovo zrno definiše kultna jela širom planete?
Pored toga, polovina svetske populacije oslanja se na pirinač kao osnovnu hranu, tako da je tokom svoje duge istorije bilo mnogo kulinarskih inovatora.
I dok su jela od pirinča kao što su suši, prženi pirinač i paelja dobro poznata, postoji bezbroj drugih recepata od pirinča koje možete probati na svojim putovanjima.
Ovo su samo neki od njih.
Zongzi (Kina)
Se nalazi u raznim iteracijama širom Kine, zongzi se odnosi na lepljive kuglice od pirinča umotane u lišće bambusa pre kuvanja koje se mogu napuniti slanim ili slatkim filovima. Tipični zongzi punjenja u južnoj Kini uključuju slana pačja jaja i svinjski stomak, dok su slađa punjenja poput paste od crvenog pasulja i tapioke češća na severu zemlje. Naravno, česte su varijacije od porodice do porodice, pa nemojte se iznenaditi ako vam, kao gostu, budu ponuđeni drugačiji zongzi od gore opisanih.
Arančini (Italija)
Najpoznatija ulična hrana na Siciliji je kugla od pirinča, čije ime potiče od narandžastog citrusa na koje liči po obliku i boji. Arančini su u osnovi punjene pirinčane kuglice koje se pohuju i prže, a o tačnom nazivu raspravljaju sami Sicilijanci. U Palermu je jelo tipično okruglo i naziva se arancina, dok je u Kataniji kupastog oblika, neki kažu da liči na lokalni vulkan Etna i zove se arancino. Ovo jelo možete pronaći širom Sicilije, kao i u kontinentalnoj Italiji, ali arancini su posebno povezani sa praznikom Svete Lucije u Sirakuzi, koji se slavi svake godine 13. decembra. Kuglice su obično punjene mesnim sosom, a drugi puni mogu uključivati grašak, mocarelu, pršutu, spanać i patlidžan u sosu od paradajza.
Birijani (Indija)
Omiljeni širom indijskog potkontinenta, birijani je skoro uvek na meniju za posebne prilike u Indiji. To je bogato i složeno jelo, napravljeno od delimično kuvanog basmati pirinča sa povrćem, mesom ili ribom u sosu koji je začinjen egzotičnim začinima. Zatim se lonac pokrije i pokrije mokrom krpom kako bi se sprečilo da para izlazi dok se birijani kuva na laganoj vatri. Tipični začini uključuju široku aromatičnu mešavinu, uključujući seme komorača, kardamom, lovorov list, korijander i beli luk.
Onigiri (Japan)
Naravno, najpopularniji je suši, ali Japanci vole i onigiri, jelo od kuvanog japanskog pirinča oblikovanog u trouglasti oblik i umotano u nori od morskih algi. Onigiri je poseban po svojoj praktičnosti i pristupačnosti, a može se napraviti kod kuće i uzeti, na primer, za ručak, ili kupiti na putu.
Džejmi Oliver otkriva: Tajna hrskavog povrća je tehnika „polutajmera“
Preuzmite android aplikaciju.