Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Ово је пет најинтелигентнијих животиња на свету

Људи су најинтелигентнија бића на овој планети, али нису једина. Наиме, неке врсте животиња су веома интелигентне, а према научним истраживањима ово је пет најинтелигентнијих животиња.
Фото: Pixabay/Pexels

Јасно је да су омиљени кућни љубимци, мачке и пси интелигентни, али ових пет врста су испред њих.

Вране

Вране се сматрају једном од најпаметнијих птица (заједно са папагајима). Они такође могу да науче да говоре и рачунају, да разликују сложене облике и да заврше задатке након што им се покаже како. Научници су доказали да вране препознају људе чак и када носе маске, и памте не само појединце већ и групе.

Вране из Нове Каледоније истичу се својом интелигенцијом. Знају да користе материјале за храну – савијају жице, спајају штапове или њима терају термите са дрвећа, а решаваће и проблеме како би дошли до хране. Такође користе алат да лакше савијају гнездо, па од отпадака могу да направе „нож” којим секу траву и танке гранчице.

Креативно размишљање је знак интелигенције, а ове животиње могу много више од тога. Они показују сложено друштвено понашање и обављају веома сложене задатке као што је крађа – све док користе друге вране као извиђаче и мамце.

Пацови

Колико год да су некима одвратни, пацови су веома интелигентне животиње и не користе се без разлога у многим научним експериментима. Лабораторијски пацови знају да нађу излаз из веома сложених лавиринта, а поседују и менталну способност звану метакогниција, коју, колико је тренутно познато, имају само људи и примати.

Они такође могу да користе своја оштра чула мириса и слуха да пронађу мине и бомбе, и могу да идентификују оне које садрже бактерије туберкулозе из узорака крви. Пацови показују узбуђење, губитак, стрес, чак и жаљење.

Делфини

Делфини су изузетно друштвене животиње. Они могу да пронађу и препознају своје „рођаке“ који су миљама далеко, а имају свој сложени језик за комуникацију. Што се тиче комуникације са људима – они лако могу да науче сигнале рукама, решавају разне тестове које научници смишљају за њих, разумеју појам бројева, могу да разумеју и одговарају на питања о објектима чак и ван њихове непосредне близине.

Они могу да прате информације које примају и акустично и визуелно, омогућавајући им да препознају сцене на телевизији (нешто мајмуни морају да науче). Делфини су свесни себе и свог тела – тако да знају како да користе огледало или рефлектирајуће стакло да препознају и истражују насумично исцртане ознаке на њиховим телима (као и слонови).

Слонови

Мозак просечног слона тежи око 5 килограма или више. Други велики сисари, као што су носорог или нилски коњ, немају тако велики мозак, а тај мозак је одговоран за то да слонови могу да користе различите предмете и ствари, а да претходно нису научени како да их правилно користе. Они то раде користећи свој интелект и интуицију. Они знају како да чисте храну и користе различите алате да им помогну да добију или очисте храну.

Слонови имају једну од најсложенијих друштвених структура међу свим животињама. Један од показатеља њихове интелигенције је алтруизам, односно жртвовање једне животиње за добробит стада. Слонови су познати по свом алтруизму у одбрани младих у крду. И слонови знају да се лече – жвакањем одређених биљака у зависности од тога шта их боли.

Имају и посебне ритуале када један од слонова умре, по чему су, уз људе, јединствени на овој планети. Слонови су такође веома разиграни, што им помаже да развију спретност и просторно резоновање.

Шимпанзе и орангутани

Импресивна интелигенција мајмуна дуго је фасцинирала људе. Могу сами да праве разне алате, лове у групама и могу да решавају сложене проблеме. Такође могу да науче знаковни језик, да га користе за смислену комуникацију једни са другима и са људима, и памте нечије име чак и ако ту особу нису видели годинама. Орангутани се сматрају међу најпаметнијим приматима (неки их чак сматрају паметнијима од шимпанзи).

На пример, могу да науче да користе даске, чекић и ексере за изградњу структура, а могу чак да користе левке и цеви да усмеравају воду тамо где желе. Многи ће рећи да би се други мајмуни могли научити да то раде, али оно што орангутане чини посебним је њихова способност да схвате зашто се то ради и како им то може помоћи у дивљини.

На пример, један орангутан је научен како да сам изгради једноставну заштитну структуру користећи само оно што му је доступно у дивљини. Када је пуштен у дивљину, орангутан је, када му је затребао, направио своју „кућу” да се склони од кише.

Da li smeju mačke da konzumiraju jogurt?

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке