Početna > Novi Sad

Novi Sad Novosadske priče

Najznačajniji svedoci istorije u Dunavskom parku (FOTO)

Spomenici kulture najznačajniji su svedoci istorije jednog naroda. Oni se nalaze na najrazličitijim mestima našeg grada i tu su da nas svakodnevno podsećaju na sve one događaje i ličnosti koje nikada ne smemo da zaboravimo.
Foto: Gradske info

Novosadski spomenici kulture podignuti su u čast mnogih svestranih ličnosti koje su nas oplemenile u borbama za slobodu i nacionalni identitet našeg naroda, umetnosti, nauci i drugim oblastima.

Novosadski spomenici – Najznačajniji svedoci istorije u Novom Sadu (FOTO)

U Dunavskom parku smešten je veliki broj kulturnih spomenika.

Bista Miroslava Antića

Nalazi se tik kad se iz Dunavske ulice uđe u Dunavski park. Glava je izvajana u bronzi, dimenzija 54/36 centimetara.

Postavljena je 1992. godine, na postamentu od kamena nepravilnog oblika, a rad je vajara Pavla Radovanovića.

Miroslav Mika Antić živeo je i stvarao u periodu od 1932. do 1986. godine. Poznat je po tome što je nakon Čika Jove Zmaja oživeo list “Neven“, bio je novinar “Dnevnika“, autor mnogih filmova, a pre svega jedan od pesnika sa najčarobnijim perom.

Foto: Gradske info

Bista Branka Radičevića

Ova prelepa bista rad je vajarke Ivanke Acin, ali koliko god se činilo da oduvek pripada Dunavskom praku, istina je da je prvo bila postavljena na Lenjinovom trgu, odnosno, današnjem Trgu mladenaca. U park je preseljena tek 1974. godine, iako postoji od 1953. godine.

Urađena je u bronzi, dimenzija 80/60 centimetara, a postavljena je na postamentu od kamena veličine 154/56/40 centimetara.

Branko Radičević živeo je od 1824. do 1853. godine. Ostao je upamćen kao vrstan lirski pesnik, romantičar i pristalica Vuka Karadžića.

Foto: Gradske info

Somenik Sergeja Radonješkog

Spomeniku Sergeja Radonješkog u Dunavskom parku nije lako prići jer se nalazi na malom poluostrvu iza veštačkog jezera na kojem su nekada plivali Isa i Bisa.

Ovaj spomenik je relativno mlad. Postavljen je 1992. godine, a naš Grad ga je dobio na poklon u znak srpsko-ruskog prijateljstva. Delo je autora Vajčeslava Klikova.

Uz ime Sergej Radonješki često možemo čuti prefiks “sveti“. Naime radi se o monahu i svetitelju Ruske pravoslavne crkve koji je ostao upamćen kao obnovitelj monaštva u severnoj Rusiji.

Ruska pravoslavna crkva ga proslavlja 5. jula po julijanskom kalendaru, a neretko možete čuti i srpske vernike kako se upravo ovom svetitelju obraćaju za pomoć i izbavljenje iz raznih nevolja.

Foto: Gradske info

Fontana Devojka sa rogom izobilja

Ova fontana je Novosađanima poznatija kao Nimfa, ili Kupačica. Predstavlja prvu profanu skulpturu u Novom Sadu, a postavljena je davne 1912. godine.

Nimfin autor je vajar Đorđe Jovanović, a ona je zbog svoje neuobičajenosti i lepote, čak uzeta i za zaštitni simbol Dunavskog parka u kome se nalazi.

Foto: Gradske info

Spomenik Đuri Jakšiću

Ovo je možda i najpoznatiji spomenik u čitavom Dunavskom parku. Izrađen je u sedećem stavu u visini od 175 centimetara. Napravljen je na kamenom postamentu dimenzija 44/65/45 centimetara, a sam spomenik je izvajan od bronze.

Rad je jugoslovenskog skulptora Jovana Soldatovića, a postavljen je 1982. godine.

Zanimljivo je da se veliki broj Novosađana, kao i turista, sa Čika Đurom, kako ga od milja zovu, uvek fotografiše na isti način. Nepisano pravilo je sesti mu u krilo i uhvatiti ga za nos.

Đura Jakšić bio je jedan od najvećih pesnika, pripovedača i slikara koje je Srbija ikada imala. Živeo je u periodu od 1832. do 1878. godine, a za svog života nam je ostavio mnoga vredna umetnička dela.

Foto: Gradske info

 

Preuzmite android aplikaciju.