Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Како време утиче на наше расположење?

Без обзира да ли живите у месту окупаном вечним сунцем или можда негде кишовито и тмурно, често ћете се запитати: да ли време утиче на то како се осећамо?
Фото: Pixabay/ElisaRiva

Да ли је тачно да нам киша и хладноћа погоршавају расположење, да смо срећнији када је напољу сунчано, али нервозни у влажним и врућим условима? Анегдоте и запажања подржавају ове теорије, али може ли то бити само још један пример невероватне моћи широко распрострањеног веровања и пристрасности?

Расположење и метеорологија

Наука о еволуцији не пориче везу између климе и емоција. Као људска бића, ми нисмо само организми који функционишу у коегзистенцији са мајком природом, ми смо њена креација, њена деца. Хиљадама година смо еволуирали под утицајем природе која обликује наша тела, наша чула и наше умове да бисмо преживели и репродуковали се.

Људи су еволуирали у условима који су често били опасни управо због промена времена, што значи да је могуће да су наши преци развили одређене промене у понашању или расположењу да би се прилагодили условима.

Најновија биолошка истраживања наглашавају механизме биобихејвиоралног понашања кроз које временске прилике позитивно или негативно утичу на наше емоције. Сунчано и топло (не вруће) време доприноси побољшању расположења, здравља и благостања за многе појединце.

Дужи периоди хладног и неповољног времена, пак, доводе до промена у хормонима и понашању које могу бити негативне. И на крају, високе температуре и влажност у емпиријским анализама повезују се са лошијим физичким и менталним здрављем, што је делимично узроковано променама у неуробиологији и понашању.

Оптимизација утицаја времена на расположење

Иако је важно узети у обзир индивидуалне варијације када се тумаче утицаји временских услова на расположење, наука показује да постоји биобихејвиорална основа за везу између времена и расположења коју показују многе анализе.

Што је још важније, наука показује како је могуће регулисати сопствено понашање да бисмо оптимизовали ментално здравље током ових промена. Они који пате од сезонских симптома требало би да се више излажу јутарњем светлу, више вежбају, развијају добре навике спавања и користе додатке исхрани (нпр. витамин Д) за смањење негативних симптома.

Предности сунчеве светлости за хормоне и здраве навике су веома моћни савезници током пролећа, лета и јесени и могу се свесно практиковати. С друге стране, они који живе у врућим и влажним климама могу да смање промене расположења тако што ће расхладити просторије у којима спавају, пазити да уносе довољно воде, правилно јести и пазити на количину физичке активности.

Не морамо да се селимо на Хаваје да бисмо искористили предности лепог времена, истраживања показују да морамо да прилагодимо своје понашање променљивим временским условима да бисмо се увек осећали добро, без обзира на климу.

Zašto suncokreti prate Sunce?

Преузмите андроид апликацију.