Bez obzira da li živite u mestu okupanom večnim suncem ili možda negde kišovito i tmurno, često ćete se zapitati: da li vreme utiče na to kako se osećamo?
Da li je tačno da nam kiša i hladnoća pogoršavaju raspoloženje, da smo srećniji kada je napolju sunčano, ali nervozni u vlažnim i vrućim uslovima? Anegdote i zapažanja podržavaju ove teorije, ali može li to biti samo još jedan primer neverovatne moći široko rasprostranjenog verovanja i pristrasnosti?
Raspoloženje i meteorologija
Nauka o evoluciji ne poriče vezu između klime i emocija. Kao ljudska bića, mi nismo samo organizmi koji funkcionišu u koegzistenciji sa majkom prirodom, mi smo njena kreacija, njena deca. Hiljadama godina smo evoluirali pod uticajem prirode koja oblikuje naša tela, naša čula i naše umove da bismo preživeli i reprodukovali se.
Ljudi su evoluirali u uslovima koji su često bili opasni upravo zbog promena vremena, što znači da je moguće da su naši preci razvili određene promene u ponašanju ili raspoloženju da bi se prilagodili uslovima.
Najnovija biološka istraživanja naglašavaju mehanizme biobihejvioralnog ponašanja kroz koje vremenske prilike pozitivno ili negativno utiču na naše emocije. Sunčano i toplo (ne vruće) vreme doprinosi poboljšanju raspoloženja, zdravlja i blagostanja za mnoge pojedince.
Duži periodi hladnog i nepovoljnog vremena, pak, dovode do promena u hormonima i ponašanju koje mogu biti negativne. I na kraju, visoke temperature i vlažnost u empirijskim analizama povezuju se sa lošijim fizičkim i mentalnim zdravljem, što je delimično uzrokovano promenama u neurobiologiji i ponašanju.
Optimizacija uticaja vremena na raspoloženje
Iako je važno uzeti u obzir individualne varijacije kada se tumače uticaji vremenskih uslova na raspoloženje, nauka pokazuje da postoji biobihejvioralna osnova za vezu između vremena i raspoloženja koju pokazuju mnoge analize.
Što je još važnije, nauka pokazuje kako je moguće regulisati sopstveno ponašanje da bismo optimizovali mentalno zdravlje tokom ovih promena. Oni koji pate od sezonskih simptoma trebalo bi da se više izlažu jutarnjem svetlu, više vežbaju, razvijaju dobre navike spavanja i koriste dodatke ishrani (npr. vitamin D) za smanjenje negativnih simptoma.
Prednosti sunčeve svetlosti za hormone i zdrave navike su veoma moćni saveznici tokom proleća, leta i jeseni i mogu se svesno praktikovati. S druge strane, oni koji žive u vrućim i vlažnim klimama mogu da smanje promene raspoloženja tako što će rashladiti prostorije u kojima spavaju, paziti da unose dovoljno vode, pravilno jesti i paziti na količinu fizičke aktivnosti.
Ne moramo da se selimo na Havaje da bismo iskoristili prednosti lepog vremena, istraživanja pokazuju da moramo da prilagodimo svoje ponašanje promenljivim vremenskim uslovima da bismo se uvek osećali dobro, bez obzira na klimu.
Preuzmite android aplikaciju.