Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Како је униформа стигла на модну писту и које су најинтересантније униформе света?

Када се каже униформа, прво се помисли на војску, рат…..

И поред тога што војна униформа првенствено има заштитну улогу, свакако не можемо занемарити и њену естетику и карактеричност када је дизајн ових униформи широм света у питању.

И не само то, можемо приметити да је војна униформа многим креаторима била инспирација за креирање њихових модних комада.

Фото: Pexels/Rodnae production

Како су векови пролазили, тако се мењао и дизајн униформе. Живописну одећу, карактеристичну до 19. века, данас је готово свуда у свету заменила маскирна униформа.

Али ипак кроз историју, војна униформа је креирана на начин да задовољи потребе војне формације, па су тако Спартанци носили црвени огртач, како би сакрили крв насталу у борби и тако одржали свој имиџ ратника ког је немогуће ранити.

Фото: Pixabay/anaterate

Униформа се разликује од државе до државе, али су и јединице, чинови, ниво формалности, такође фактори који утичу на изглед овог одевног предмета.

За које војне униформе можемо рећи да су занимљиве?
Краљевски пук Шкотске
Фото: Pixabay/eleonora 1402

Свакако једна од најзанимљивијих парадних униформи широм света. Килт је нешто што их сигурно разликује од других униформи.

Поред килта, које на свечаним парадама шкотска војска носи уместо панталона, врло су препознатљиви по црвено-црним доколеницама. Јасно је да су шкотске војне јединице желеле максимално да уведу своју народну ношњу у парадна војна одела.

Фото: PrtSc/Wikipedia

Детаљ који још краси ову војсу јесте капа тзв. гленгери (Glengarry), са металним грбом и закаченим тетребовим пером. Грб на капи се разликовао у зависности од пука којем војник припада.

Швајцарска гарда

Швајцарска гарда или како је већина зна, Ватиканска гарда је можда и најдуготрајнија, јер њихова служба Папи потиче још са почетка 16. века.

Фото: Pixabay/Filmary You Tube

И када се види ова униформа, рекло би се да није реч о опреми коју носи гарда, већ да овај одевни предмет са ренесансним мотивом заправо више подсећа на костим.

Платна за униформу Ватиканске гарде се ручно израђује, а у основи је чине боје плава, жута и црвена, а наводи се да је сама униформа шивена од 154 дела.

Полемике су око тога ко је креатор ове униформе, да ли ренесансни сликар Микеланђело или пак Рафаело. Али како већина извора наводи вероватније је да је то ипак био Рафаело, да би је почетком 20. века командант гарде, Жил Репон мало изменио.

Фото: Pixabay/Annett Klingner

Морионе, како се зову шлемови ове гарде красе пера. Боја перја на шлемовима говори о ком реду војске се ради. Црвено перје је резервисано за обичне војнике, црно перје на шлему носе добошари, бело перје је резервисано за подофицире, а љубичаста за официре.

Црноморска флота

Руска морнарица је веома позната по пругастим мајицама. Хоризонталне плаво беле пруге чине основу ових мајица.

Мора се рећи да су заправо овакве мајице носили пре свих маринци у Француској, али су ове тзв. морнарске мајице постале саставни део униформе Британске и Руске морнарице.

Можете чути да Руси, овај део униформе називају „телњашка“.

Униформа Уједињеног Краљевства

Уколико сте се сусрели са униформама Краљичине гарде, вероватно вам је пажњу привукла медвеђа капа, која је обавезан елемент припадника ове гарде.

Фото: Pexels/Samuel Wolfl

Такође још од 17. века црвени мундири су били обавезна униформа свих пукова, док данас то није случај. Црвена боја је у то време дефинисала британску војску.

Данас, црвени мундири се носе искључиво на парадама или на дежурствима испред Бакингемске палате, у јесењем и летњем периоду.

Како су војници користили мач у својим борбама и током 19. века, појас који би држао мач био је неопходан. Опасач који су тада користили захтевао је да се мач вади са обе руке из опасача.

Официр Сем Браун је током једног ратовања изгубио једну шаку, те је морао користити посебан појас који је имао трегер преко десног рамена. Касније је овај опасач постао стандардни део униформе, али је данас део парадне униформе официра.

Иако нема директне везе са униформом, али је занимљива чињеница да одређени део војске мора носити браду током војних парада. Реч је о тзв. јединици Пионира, који су репрезенти некадашње јединице ковача краљевског оружја. Дугачка брада им је заправо служила као штит од топлоте услед ковања челика.

А како је војна униформа почела да се примењује и у модној индустрији?

Можда прве асоцијације када се каже мода, помисли се на хаљине и сав онај гламур на црвеним теписима, али она свакако није само то. Много је фактора који ће утицати на обликовање моде, а у једном периоду историје то јесу била војска и ратна дешавања у свету.

Нарочито је то било видљиво половином 20. века, када су се на улицама, пистама могли видети војни елементи у модном свету.

Појава хипи покрета, феминизма, све је то допринело да се ови модни елементи брзо уклопе у свакодневне модне детаље.

Тих 60-их година 20. века модне куће попут Том Форда и Луј Витона, пронашле су инспирацију у војним униформама и пласирали модне додатке инспирисане војним елементима.

Фото: PrtSc/TommyBoyTV/You Tube

Ив Сен Лорен је инспирацију за своју колекцију из 1986. године пронашао у униформи британских војника из 19. века.

Инспирисани војним елементима, модни комади су се мењали боје, принтове, али и саме кројеве. Мушки кројеви сјајно су се уклопили у тадашњи друштвени концепт хипи покрета.

Лети су пруге незаобилазне, а заправо су у моду ушле захваљујућим морнарским мајицама. Можда је баш краљица Викторија заслужна за то, јер је своје синове облачила у тзв. морнарске мајице.

Генерално су се дугмићи у војном стилу налазили на многим мушким комадима.

Војска и војне униформе су одувек биле занимљиве модним креаторима и вечна су инспирација у свету моде.

Њени традиционални елементи у очима креатора се претварају у нове форме, модернијег изгледа који су увек присутни на модним пистама.

Na Svetskoj izložbi u Dubaiju predstavljena srpska moda

Преузмите андроид апликацију.