Početna > Život i stil
Život i stil

Kako je uniforma stigla na modnu pistu i koje su najinteresantnije uniforme sveta?

Kada se kaže uniforma, prvo se pomisli na vojsku, rat…..

I pored toga što vojna uniforma prvenstveno ima zaštitnu ulogu, svakako ne možemo zanemariti i njenu estetiku i karakteričnost kada je dizajn ovih uniformi širom sveta u pitanju.

I ne samo to, možemo primetiti da je vojna uniforma mnogim kreatorima bila inspiracija za kreiranje njihovih modnih komada.

Foto: Pexels/Rodnae production

Kako su vekovi prolazili, tako se menjao i dizajn uniforme. Živopisnu odeću, karakterističnu do 19. veka, danas je gotovo svuda u svetu zamenila maskirna uniforma.

Ali ipak kroz istoriju, vojna uniforma je kreirana na način da zadovolji potrebe vojne formacije, pa su tako Spartanci nosili crveni ogrtač, kako bi sakrili krv nastalu u borbi i tako održali svoj imidž ratnika kog je nemoguće raniti.

Foto: Pixabay/anaterate

Uniforma se razlikuje od države do države, ali su i jedinice, činovi, nivo formalnosti, takođe faktori koji utiču na izgled ovog odevnog predmeta.

Za koje vojne uniforme možemo reći da su zanimljive?
Kraljevski puk Škotske
Foto: Pixabay/eleonora 1402

Svakako jedna od najzanimljivijih paradnih uniformi širom sveta. Kilt je nešto što ih sigurno razlikuje od drugih uniformi.

Pored kilta, koje na svečanim paradama škotska vojska nosi umesto pantalona, vrlo su prepoznatljivi po crveno-crnim dokolenicama. Jasno je da su škotske vojne jedinice želele maksimalno da uvedu svoju narodnu nošnju u paradna vojna odela.

Foto: PrtSc/Wikipedia

Detalj koji još krasi ovu vojsu jeste kapa tzv. glengeri (Glengarry), sa metalnim grbom i zakačenim tetrebovim perom. Grb na kapi se razlikovao u zavisnosti od puka kojem vojnik pripada.

Švajcarska garda

Švajcarska garda ili kako je većina zna, Vatikanska garda je možda i najdugotrajnija, jer njihova služba Papi potiče još sa početka 16. veka.

Foto: Pixabay/Filmary You Tube

I kada se vidi ova uniforma, reklo bi se da nije reč o opremi koju nosi garda, već da ovaj odevni predmet sa renesansnim motivom zapravo više podseća na kostim.

Platna za uniformu Vatikanske garde se ručno izrađuje, a u osnovi je čine boje plava, žuta i crvena, a navodi se da je sama uniforma šivena od 154 dela.

Polemike su oko toga ko je kreator ove uniforme, da li renesansni slikar Mikelanđelo ili pak Rafaelo. Ali kako većina izvora navodi verovatnije je da je to ipak bio Rafaelo, da bi je početkom 20. veka komandant garde, Žil Repon malo izmenio.

Foto: Pixabay/Annett Klingner

Morione, kako se zovu šlemovi ove garde krase pera. Boja perja na šlemovima govori o kom redu vojske se radi. Crveno perje je rezervisano za obične vojnike, crno perje na šlemu nose dobošari, belo perje je rezervisano za podoficire, a ljubičasta za oficire.

Crnomorska flota

Ruska mornarica je veoma poznata po prugastim majicama. Horizontalne plavo bele pruge čine osnovu ovih majica.

Mora se reći da su zapravo ovakve majice nosili pre svih marinci u Francuskoj, ali su ove tzv. mornarske majice postale sastavni deo uniforme Britanske i Ruske mornarice.

Možete čuti da Rusi, ovaj deo uniforme nazivaju „telnjaška“.

Uniforma Ujedinjenog Kraljevstva

Ukoliko ste se susreli sa uniformama Kraljičine garde, verovatno vam je pažnju privukla medveđa kapa, koja je obavezan element pripadnika ove garde.

Foto: Pexels/Samuel Wolfl

Takođe još od 17. veka crveni mundiri su bili obavezna uniforma svih pukova, dok danas to nije slučaj. Crvena boja je u to vreme definisala britansku vojsku.

Danas, crveni mundiri se nose isključivo na paradama ili na dežurstvima ispred Bakingemske palate, u jesenjem i letnjem periodu.

Kako su vojnici koristili mač u svojim borbama i tokom 19. veka, pojas koji bi držao mač bio je neophodan. Opasač koji su tada koristili zahtevao je da se mač vadi sa obe ruke iz opasača.

Oficir Sem Braun je tokom jednog ratovanja izgubio jednu šaku, te je morao koristiti poseban pojas koji je imao treger preko desnog ramena. Kasnije je ovaj opasač postao standardni deo uniforme, ali je danas deo paradne uniforme oficira.

Iako nema direktne veze sa uniformom, ali je zanimljiva činjenica da određeni deo vojske mora nositi bradu tokom vojnih parada. Reč je o tzv. jedinici Pionira, koji su reprezenti nekadašnje jedinice kovača kraljevskog oružja. Dugačka brada im je zapravo služila kao štit od toplote usled kovanja čelika.

A kako je vojna uniforma počela da se primenjuje i u modnoj industriji?

Možda prve asocijacije kada se kaže moda, pomisli se na haljine i sav onaj glamur na crvenim tepisima, ali ona svakako nije samo to. Mnogo je faktora koji će uticati na oblikovanje mode, a u jednom periodu istorije to jesu bila vojska i ratna dešavanja u svetu.

Naročito je to bilo vidljivo polovinom 20. veka, kada su se na ulicama, pistama mogli videti vojni elementi u modnom svetu.

Pojava hipi pokreta, feminizma, sve je to doprinelo da se ovi modni elementi brzo uklope u svakodnevne modne detalje.

Tih 60-ih godina 20. veka modne kuće poput Tom Forda i Luj Vitona, pronašle su inspiraciju u vojnim uniformama i plasirali modne dodatke inspirisane vojnim elementima.

Foto: PrtSc/TommyBoyTV/You Tube

Iv Sen Loren je inspiraciju za svoju kolekciju iz 1986. godine pronašao u uniformi britanskih vojnika iz 19. veka.

Inspirisani vojnim elementima, modni komadi su se menjali boje, printove, ali i same krojeve. Muški krojevi sjajno su se uklopili u tadašnji društveni koncept hipi pokreta.

Leti su pruge nezaobilazne, a zapravo su u modu ušle zahvaljujućim mornarskim majicama. Možda je baš kraljica Viktorija zaslužna za to, jer je svoje sinove oblačila u tzv. mornarske majice.

Generalno su se dugmići u vojnom stilu nalazili na mnogim muškim komadima.

Vojska i vojne uniforme su oduvek bile zanimljive modnim kreatorima i večna su inspiracija u svetu mode.

Njeni tradicionalni elementi u očima kreatora se pretvaraju u nove forme, modernijeg izgleda koji su uvek prisutni na modnim pistama.

Na Svetskoj izložbi u Dubaiju predstavljena srpska moda

Preuzmite android aplikaciju.