Redovno hodanje može da pomogne u ublažavanju simptoma anksioznosti i depresije. Šetnja vam nudi blagodeti za fizičko zdravlje, a istovremeno poboljšava vaše emocionalno blagostanje.
Duže vreme sedenja moglo bi da prouzrokuje različite negativne zdravstvene ishode, uključujući rak, bolesti srca… Nedavno je studija objavljena u časopisu „Sport Sciences for Health“ otkrila da bi duže sedenje moglo da ima negativne učinke na mentalno zdravlje.
Zaključak je da stalno sedenje za stolom ili na kauču utiče na ljudsko telo.
Ovi saveti i trikovi pomoći će vam da tokom dana ili radnog vremena protegnete malo noge i dignete se sa stolice.
Kako redovno vežbanje utiče na naše zdravlje, pročitajte ovde.
1. Nakon svakog obroka prošetajte 10 minuta
Krećite se posle jela. Ova praksa održava nivo šećera u krvi stabilnom, što će vam pomoći da održite hormone u ravnoteži. Podržava metabolizam i pomaže u probavi. Redovno hodanje može da pomogne u ublažavanju simptoma anksioznosti i depresije. Šetnja vam nudi blagodeti za fizičko zdravlje, a istovremeno poboljšava emocionalno blagostanje.
2. Istegnite se 5 minuta stojeći
Ako satima dugo sedite, ustanite se i istegnite. To će vam pomoći da se rešite stresa, da se malo protegnete i budete fleksibilni.
3. Zaplešite
Neka vas ples odmori i pusti. Ples uz jednu od vaših omiljenih melodija ne samo da vas pokreće, već ima i neverovatna svojstva koja podižu raspoloženje. Od plesanja imate fizičke i psihičke koristi.
4. Očistite svoj prostor
Odvojite nekoliko minuta u danu za čišćenje okoline. Ne samo da ćete se pokrenuti, već i studije pokazuju da čisti prostor može da pomogne u podizanju energije i može da razbistri um.
5. Pokušajte da stojite dok radite
Ako radite na poslu koji zahtijeva da celi dan sedite za računarom, razmislite o tome da uzmete profesionalni, dizajnirani sto za sedenje i stajanje. Ako ne možete da priuštite nešto bolje, onda probajte s vremena na vreme da se podignite i postaviti možda laptop na šank ili nešto slično. Bilo bi dobro kada biste mogli da uložite u barbolju stolicu.
Ustanite tokom svakog telefonskog poziva.
Ustanite svaki put kad bi trebalo da pošaljete poruku na mobilnom.
Ako ste u kancelariji, ustanite kad vam neko dođe do stola.
Ako radite od kuće, svaki sat vremena odvojite pet minuta da ustanete i prošetate.
6. Postavite podsetnike ili alarme
Znate li koliko dugo zapravo sedite? Tako je lako zaokupiti se poslom ili gledati svoju omiljenu seriju, a da ni sami ne shvatite da sedite satima. Poruka upozorenja, alarm koji vibrira ili zvučni signal verovatno će privući vašu pažnju, pa ćete shvatiti da bi bilo dobro da se ustanete.
7. Gde inače sedite probajte da stojite
U javnom prevozu, tokom druženja, pisanja teksta ili upućivanja poziva – ustanite i prošetajte kad god možete, piše Mind Body Green.
Preuzmite android aplikaciju.