Početna > Novi Sad

Novi Sad Novosadske priče

Znate li ime jedne od najčuvenijih novosadskih glumica?

Draginja Ružić bila je čuvena novosadska glumica, u istoriji pozorišta upamćena kao „prva srpska glumica“ pre svega zbog onoga po čemu danas razumemo glumačku struku, u kontinuitetu glumačkog trajanja i prepoznatljivosti svojih uloga.
Foto: PrtSc/Arhiv SNP
Ko je bila Draginja Ružić?

Draginja Ružić, devojački Popović, bila je poznata glumica brojnih pozorišta i trupa, rođena u Novom Bečeju, 2. oktobru 1804. godine. Ono po čemu se pamti, u svom radnom veku, jeste veliki talenat koji su sa uživanjem mnogi gledali. Živela je 71. godinu, sve do 1905. godine. Svedočila je pokretanju prvog srpskog pozorišta – Srpskog narodnog pozorišta, čiji je član bila tokom skoro čitave svoje karijere.

Odrasla je pored oca sveštenika, majke i svojih braća i sestara. U velikoj porodici stekla je, ne samo ljubav prema glumi, već i vaspitanje, obrazovanje, ali i naučila dosta o odnosu privaženosti i ljubavi. Ističe njen divan brak sa glumcem Dimitrijem Ružićem, zajednički nastupi nje i njene porodice, u kojoj su se svi isticali po glumačkom talentu. Naime, od Draginjine četiri sestre i dva brata koliko ih je bilo, svi oni, uključujući kasnije i njihove muževe i žene bavili su se glumom. Zato se čitava ova porodica naziva glumačka dinastija Popović.

Glumačka dinastija Popović iznedrila je velika imena poput Lazara Laze Popovića, Ljubice KolarevićJelisavete−Jece Dobrinović koja je bila udata za čuvenog glumca i reditelja Srpskog narodnog pozorišta i Narodnog pozorišta u Beogradu Peru Dobrinovića.

Draginja Ružić biser srpske glumčake scene

Draginja je bila od svih svojih braća i sestara najistaknutija, najpriznatija i najupamćenija. Njen glumački talenat otpočeo je kada je imala 26 godina u amaterskoj družini, na nastupu u mestu Čanad, u Rumuniji. Posle toga sa amaterskim družinama nastavila je gostovanja, sve dok je čuveni Jovan Đorđević nije primetio kada je tražio pojačanje za tada osnovano Srpsko narodno pozorište.

Draginja Ružić dolazi u Srpsko narodno pozorište 1861. godine i u ovom pozorištu igra dve godine, sve do 1863, kada je godine zbog neslaganja sa odlukom o otpuštanju njenog zeta Dimitrija Kolarovića. Tada je Draginja napustila Srpsko narodno pozorište, u znak protesta, na dve godine, zajedno sa ostatkom svoje glumačke porodice. U tom periodu Draginja je igrala u putujućoj pozorišnoj družini svoga zeta Kolarevića, ali i u Hrvatskom narodnom pozorištu.

1865. godine se vratila u svoje matično pozorište i usled mogućnosti da pređe 1868. godine u novonastalo Narodno pozorište u Beogradu, Draginja se zadržava u Srpskom narodnom pozorištu. Ipak usled nepoznatih razloga ona ga opet napušta 1872. godine i prelazi u Narodno pozorište u Beogradu, ali se ipak vraća svojoj prvoj ljubavi godinu dana kasnije.

1898. godine u svojoj 64. godini Draginja je prestala da glumi jer se godinu dana pre toga penzionisala.

U toku svoje trideset osmogodišnje karijere Draginja je upamćena po mnoštvu uloga, po izrazitom glumačkom talentu, ali i po svojoj harizmi i posvećenosti.

Posveta i smrt glumice Draginje Ružić

Draginja Ružić se isticala kao jedna od glumica koja je mogla da glumi sve žanrove. Zapamćena je po različitim ulogama, od komedija u Sterijinim delima, do stranih drama Šilera, Skriba i Lesinga.

Posebno je upamćena među publikom po svom glumačkom trajanju, po tome što su je i drugi poznati intelektualci i umetnici cenili i poštovali.

Umrla je u 71. godini, odnosno 1905. godine u Vukovaru. Od tamo su njeni posmrtni ostaci preneseni u Novi Sad gde je sahranjena na Almaškom groblju.

Nakon njene smrti, Srpsko narodno pozorište je podiglo bistu sa njenim likom koja se nalazi u foajeu pozorišta, u gradu Novom Sadu jedna ulica nosi naziv po njoj, a u Pozorišnom muzeju se čuva Draginjin venac koji je deo kolekcije od 13 venaca koji su se dodeljivali glumcima od strane Srpskog narodnog pozorišta, za izuzetan umetnički rad.

Takođe ovoj glumici je podignut i spomenik na Almaškom groblju kao jedan od trideset spomenika koji su se podigli u čast istaknutim ličnostima Grada Novog Sada, a koji se ubrajaju u spomenike kulture.

Foto: Wikipedia/Saskafoto

Evo zašto biste danas trebali da posetite neko od novosadskih pozorišta!

Preuzmite android aplikaciju.