Početna > Novi Sad

Aktuelno Novi Sad

Značaj ćirilice za opstanak srpskog naroda

Duboka identitetska kriza još uvek prožima srpsko društvo. Jedan od njenih najboljih pokazatelja je odnos prema ćirilici u javnom životu.
Foto: WikimediaCommons/MazzyBor

Kako se dospelo do toga da četvrto pismo kojim je zapisana Božija reč i pismo kojim Srbi pišu više od milenijuma, koje krasi neka od vrhunskih dela svetske umetnosti i kojim su pisali svetitelji, carevi i nobelovci dospe u položaj u kom se danas nalazi, položaj jasne potčinjenosti latinici u javnom životu, a i u svakodnevnim navikama prosečnog Srbina?

Ovakva, tužna slika koja nas okružuje zahteva opsežnu i neodložnu strategiju očuvanja, zaštite i afirmacije drevnog slovenskog pisma, najpre kroz dugoročan rad sa mlađim naraštajima.

Održan 3. Festival ćiriličnih brendova

Nedavno je u prostorijama OPENS-a u Kineskoj četvrti održan 3. Festival ćiriličnih brendova u organizaciji Udruženja O2.

Pred brojnom publikom , koju su činili učenici pet gimnazija i jedne strukovne škole, održana je panel-diskusija, na kojoj su govornici bili Ognjen Karanović, direktor Centra za društvenu stabilnost, Petar Đurđev, direktor Istorijskog arhiva Grada Novog Sada, Jasmina Pivnički, profesor srpskog jezika i književnosti u Gimnaziji ,,Jovan Jovanović Zmaj“ , Ljiljana Petrović Zečić, upravnik Narodne i Univerzitetske biblioteke Republike Srpske i Petar Stanojlović, glavni režiser RTS-a  i vanredni profesor na Fakultetu savremenih umetnosti u Beogradu.

Tokom panel-diskusije obuhvaćen je širok hronološki luk života ćiriličnog pisma, od njegovog nastanka u ranom srednjem veku, preko njegove upotrebe u novosadskoj prošlosti u prethodna tri stoleća, sve do aktuelnih problema sa širom primenom ćirilice u javnom životu i njenoj ugroženosti u regionu.

Nakon završetka izlaganja govornika, prisutni učenici su dobili priliku da se uključe u dijalog postavljanjem pitanja.

Plodna razmena mišljenja koja je usledila, pokazala je veliku zainteresovanost mlađe populacije za pitanje uključivanja ćiriličnog pisma ne samo u javni život, već i u njihove svakodnevne navike, kao i u domene popularne kulture i društvenih mreža.

Tokom festivala predstavljena ćirilična strip publikacija „Stripovjetke“ i muzički festival Blokstok

U daljem delu programa festivala predstavljena je ćirilična strip publikacija Narodne i Univerzitetske biblioteke Republike Srpske „Stripovjetke“, nadahnute delima Petra Kočića i motivima iz njegovih pripovetki. Promocija knjige praćena je odgovarajućom izložbom, koja je nakon festivala poklonjena Gimnaziji ,,Jovan Jovanović Zmaj“.

Pored „Stripovjetki“, na festivalu je predstavljen i „Blokstok“, najstariji novosadski muzički festival. Predstavljanje „Blokstoka“ pratio je polučasovni film o istorijatu ovog muzičkog festivala, čime je i zatvoren 3. Festival ćiriličnih brendova.

Nada u bolje sutra

Organizatori 3. Festivala ćiriličnih brendova se nadaju da će ovakva inicijativa i događaj naići na šire razumevanje zajednice i da će dublje zaživeti, te da će naredni Festival ćiriličnih brendova dočekati sa dodatno obogaćenim programom i većim odzivom, najpre privrednika koji svoje proizvode plasiraju na ćirilici, a tako i onih javnih delatnika koji neguju ćirilicu u svojim javnim nastupima.

Prednosti života u Novom Sadu: Grad na reci

 

Preuzmite android aplikaciju.