Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Значај ћирилице за опстанак српског народа

Дубока идентитетска криза још увек прожима српско друштво. Један од њених најбољих показатеља је однос према ћирилици у јавном животу.
Фото: WikimediaCommons/MazzyBor

Како се доспело до тога да четврто писмо којим је записана Божија реч и писмо којим Срби пишу више од миленијума, које краси нека од врхунских дела светске уметности и којим су писали светитељи, цареви и нобеловци доспе у положај у ком се данас налази, положај јасне потчињености латиници у јавном животу, а и у свакодневним навикама просечног Србина?

Оваква, тужна слика која нас окружује захтева опсежну и неодложну стратегију очувања, заштите и афирмације древног словенског писма, најпре кроз дугорочан рад са млађим нараштајима.

Одржан 3. Фестивал ћириличних брендова

Недавно је у просторијама ОПЕНС-а у Кинеској четврти одржан 3. Фестивал ћириличних брендова у организацији Удружења О2.

Пред бројном публиком , коју су чинили ученици пет гимназија и једне струковне школе, одржана је панел-дискусија, на којој су говорници били Огњен Карановић, директор Центра за друштвену стабилност, Петар Ђурђев, директор Историјског архива Града Новог Сада, Јасмина Пивнички, професор српског језика и књижевности у Гимназији ,,Јован Јовановић Змај“ , Љиљана Петровић Зечић, управник Народне и Универзитетске библиотеке Републике Српске и Петар Станојловић, главни режисер РТС-а  и ванредни професор на Факултету савремених уметности у Београду.

Током панел-дискусије обухваћен је широк хронолошки лук живота ћириличног писма, од његовог настанка у раном средњем веку, преко његове употребе у новосадској прошлости у претходна три столећа, све до актуелних проблема са широм применом ћирилице у јавном животу и њеној угрожености у региону.

Након завршетка излагања говорника, присутни ученици су добили прилику да се укључе у дијалог постављањем питања.

Плодна размена мишљења која је уследила, показала је велику заинтересованост млађе популације за питање укључивања ћириличног писма не само у јавни живот, већ и у њихове свакодневне навике, као и у домене популарне културе и друштвених мрежа.

Током фестивала представљена ћирилична стрип публикација „Стриповјетке“ и музички фестивал Блоксток

У даљем делу програма фестивала представљена је ћирилична стрип публикација Народне и Универзитетске библиотеке Републике Српске „Стриповјетке“, надахнуте делима Петра Кочића и мотивима из његових приповетки. Промоција књиге праћена је одговарајућом изложбом, која је након фестивала поклоњена Гимназији ,,Јован Јовановић Змај“.

Поред „Стриповјетки“, на фестивалу је представљен и „Блоксток“, најстарији новосадски музички фестивал. Представљање „Блокстока“ пратио је получасовни филм о историјату овог музичког фестивала, чиме је и затворен 3. Фестивал ћириличних брендова.

Нада у боље сутра

Организатори 3. Фестивала ћириличних брендова се надају да ће оваква иницијатива и догађај наићи на шире разумевање заједнице и да ће дубље заживети, те да ће наредни Фестивал ћириличних брендова дочекати са додатно обогаћеним програмом и већим одзивом, најпре привредника који своје производе пласирају на ћирилици, а тако и оних јавних делатника који негују ћирилицу у својим јавним наступима.

Prednosti života u Novom Sadu: Grad na reci

 

Преузмите андроид апликацију.