Cink je važan za mnoge procese u telu i potrebno ga je unositi u malim količinama.
Jača imunitet, utiče na rast kose i noktiju i zdravlje kože, igra važnu ulogu u sintezi DNK i zaceljivanju oštećenih tkiva, a utiče i na čula ukusa i mirisa.
Cink se može konzumirati kroz određenu hranu ili u obliku suplemenata, a nalazi se i u mnogim kremama ili mastima za pomoć koži.
Zašto je cink važan?
Cink ima mnogo važnih uloga u različitim procesima u telu, a prisutan je u svim organima i tkivima, kao iu telesnim tečnostima. Jedna od njegovih najvažnijih uloga je sinteza DNK, proizvodnja proteina, a važna je i za razvoj organizma. Pored toga, cink takođe ima sledeće uloge:
Poboljšava imunitet
Cink se često koristi zimi za prevenciju prehlade ili gripa, a može se uzimati i tokom bolesti da bi pomogao imunološkom sistemu da se brže izbori i pobedi bolest.
Ubrzava zarastanje rana
Koristi se za lečenje opekotina ili bilo kakvih povreda i nepravilnosti na koži. To je zato što cink igra važnu ulogu u sintezi kolagena i odgovoru tela na upalu. U ovom slučaju mogu pomoći kreme ili masti sa cinkom ili hrana koja je bogata cinkom.
Smanjuje upale u telu
Cink smanjuje oksidativni stres i smanjuje nivo određenih inflamatornih proteina u telu. Koliko cinka treba uzimati dnevno? Preporučene dnevne doze cinka za odrasle su 11 miligrama za muškarce i 8 mg za žene, dok se ova doza može povećati na 12 mg tokom trudnoće. Cink se nalazi u hrani, ali se može uzimati i u obliku suplemenata, pri čemu je potrebno pridržavati se uputstava za doziranje ispisana na etiketi.
Može li uzimanje cinka imati neželjene efekte?
Višak cinka može ometati apsorpciju gvožđa i bakra, a previsoke doze mogu izazvati mučninu i povraćanje. Upravo zbog toga se ne preporučuje samostalno uzimanje suplemenata cinka, jer osoba možda već dobija dovoljno cinka iz hrane, a to može dovesti do unošenja prevelike količine ovog minerala u organizam.
Jednako tako, nedostatak cinka u telu je retkost i može biti prisutan kod ljudi koji ne apsorbuju cink dobro zbog nekog stanja od kojeg pate. Osim toga, suplemente cinka treba da uzimaju vegani i vegetarijanci koji ne jedu meso.
Nedostatak cinka se može prepoznati po gubitku ukusa ili mirisa, problemima u razvoju, osipu na koži, slabom apetitu, smanjenom imunitetu, dijareji, opadanju kose ili sporijem zarastanju rana. Zaključak Cink je važan za mnoge procese u našem organizmu, a štiti i od pojave određenih bolesti. Može se uzimati u obliku suplemenata ili namirnica koje su bogate cinkom, a čest je sastojak brojnih krema koje pospešuju zarastanje rana.
Preuzmite android aplikaciju.