Početna > Život i stil
Život i stil

Zašto gazirana pića isparavaju?

Prilikom proizvodnje gaziranih pića, mehurići ugljen-dioksida se sipaju u tečnost, a ovaj gas je krivac za nestanak mehurića.
Foto: Pixabay/kenny

Ispuštanje ugljen-dioksida Ugljen-dioksid ili CO2 je oko 1,5 puta teži od vazduha, pa bi se moglo pretpostaviti da se zbog toga neće dizati u vazduh, niti nestati iz boce gaziranog pića.

Međutim, gazirana pića su nakon proizvodnje prezasićena ugljen-dioksidom. Kao rezultat toga, zbog principa fizičke hemije poznatog kao Henrijev zakon, gas doživljava pritisak zbog kojeg želi da pobegne iz tečnosti u kojoj se nalazi. Britanski hemičar Vilijam Henri predložio je Henrijev zakon 1803. godine, tvrdeći da je količina gasa rastvorenog u tečnosti proporcionalna pritisku tog istog gasa u okruženju tečnosti.

Ovaj zakon utiče na to da li gas ulazi ili izlazi iz tečnosti. Kada se gazirana pića flaširaju ili konzerviraju, prostor iznad pića se obično puni ugljen-dioksidom pod pritiskom malo iznad standardnog atmosferskog pritiska (oko 101.325 kilopaskala).

Kao takav, zbog Henrijevog zakona, ugljen-dioksid u napitku se zadržava u tečnosti. Međutim, kada se piće prvi put otvori, ispušta se u vazduh pod pritiskom. Ugljen-dioksid čini oko 0,04% Zemljine atmosfere. Kada se gazirano piće ostavi izloženo vazduhu, Henrijev zakon sugeriše da ugljen-dioksid u bezalkoholnom piću prirodno želi da postigne istu koncentraciju u tečnosti kao u vazduhu.

Stoga, ubrzo nakon otvaranja gaziranog soka, on gubi karbonizaciju.

Promešani sok brže isparava Protresanje konzerve ili flaše sode će izazvati penastu reakciju koja će pomoći da se ugljen-dioksid brže oslobodi. Mućkanje meša vazduh u praznom prostoru boce ili konzerve sa ostatkom tečnosti, što dovodi do stvaranja mehurića.

Ovi mehurići onda mogu poslužiti kao mesta nukleacije ili mesta gde se atomi i molekuli mogu skupiti. Mesta nukleacije dovode do spajanja sićušnih mehurića ugljen-dioksida u soku.

To dovodi do činjenice da veći mehurići mogu lakše da pobegnu od površinskog napona tečnosti, što je energija potrebna za odvajanje molekula tečnosti jedan od drugog.

Ista reakcija će se desiti ako u gazirano piće dodate kašičicu soli ili šećera. Čvrste granule praha deluju kao mesta nukleacije, piće će početi da proizvodi prepoznatljiv svetlucavi zvuk, dok će ugljen-dioksid izaći iz ambalaže.

Promenite doručak i uživajte u gubitku težine

 

Preuzmite android aplikaciju.