Приликом производње газираних пића, мехурићи угљен-диоксида се сипају у течност, а овај гас је кривац за нестанак мехурића.
Испуштање угљен-диоксида Угљен-диоксид или ЦО2 је око 1,5 пута тежи од ваздуха, па би се могло претпоставити да се због тога неће дизати у ваздух, нити нестати из боце газираног пића.
Међутим, газирана пића су након производње презасићена угљен-диоксидом. Као резултат тога, због принципа физичке хемије познатог као Хенријев закон, гас доживљава притисак због којег жели да побегне из течности у којој се налази. Британски хемичар Вилијам Хенри предложио је Хенријев закон 1803. године, тврдећи да је количина гаса раствореног у течности пропорционална притиску тог истог гаса у окружењу течности.
Овај закон утиче на то да ли гас улази или излази из течности. Када се газирана пића флаширају или конзервирају, простор изнад пића се обично пуни угљен-диоксидом под притиском мало изнад стандардног атмосферског притиска (око 101.325 килопаскала).
Као такав, због Хенријевог закона, угљен-диоксид у напитку се задржава у течности. Међутим, када се пиће први пут отвори, испушта се у ваздух под притиском. Угљен-диоксид чини око 0,04% Земљине атмосфере. Када се газирано пиће остави изложено ваздуху, Хенријев закон сугерише да угљен-диоксид у безалкохолном пићу природно жели да постигне исту концентрацију у течности као у ваздуху.
Стога, убрзо након отварања газираног сока, он губи карбонизацију.
Промешани сок брже испарава Протресање конзерве или флаше соде ће изазвати пенасту реакцију која ће помоћи да се угљен-диоксид брже ослободи. Мућкање меша ваздух у празном простору боце или конзерве са остатком течности, што доводи до стварања мехурића.
Ови мехурићи онда могу послужити као места нуклеације или места где се атоми и молекули могу скупити. Места нуклеације доводе до спајања сићушних мехурића угљен-диоксида у соку.
То доводи до чињенице да већи мехурићи могу лакше да побегну од површинског напона течности, што је енергија потребна за одвајање молекула течности један од другог.
Иста реакција ће се десити ако у газирано пиће додате кашичицу соли или шећера. Чврсте грануле праха делују као места нуклеације, пиће ће почети да производи препознатљив светлуцави звук, док ће угљен-диоксид изаћи из амбалаже.
Преузмите андроид апликацију.