Pokraj Novog Sada u njegovom predgrađu, smeštena su tri naselja Veternik, Futog i Begeč, čiji karakteri odaju utisak idealnog miksa urbanih i ruralnih sredina. Uz najlepšu reku Dunav, nalaze se mesta koja nude ipak nešto drugačije u odnosu na sva druga sela.
Ovo mesto je toliko blizu Novog Sada da je čak i naziv Veternika kao selo pretvoreno u naziv gradsko naselje, čime je izbrisana nevidljiva granica između ta dva mesta.
Veternik je mesto koje odiše toplinom i mirnoćom, a u isto vreme urbanizovanim ulicama, zaslužnim da se sve više ljudi odlučuje za porodičan život baš tu.
Osnovan je 1923. godine kada su ga prema naredbi kralja Aleksandra, naselili ratni vojni invalidi iz Prvog svetskog rata, koji su se borili na planini Veternik u Makedoniji.
Od samog naziva pa sve do današnjih dana, Veternik može da se ponosi mnogim istorijskim podacima i događanjima unutar njega, a meštani svojom kulturom, toplinom i srdačnošću.
Posebno kada se radi o nemilim dešavanjima tokom ratnih godina kada je procenat stanovništva u ovom mestu porastao za skoro 100 odsto, kao posledica rata u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.
U Veternik su svi dobrodošli i ta srdačnost ne može da se sakrije, posebno u vreme „Vojničke pasuljijade“ koja se održava jednom godišnje.
Osim centralne ulice i kružnog toka u čijem centru se nalazi spomenik „Srpskom dobrovoljcu“ iz Prvog svetskog rata i pravoslavnom hramu Sv. Simeonu Mirotočivom“ koji spada u najlepše verske objekte u Srbiji sagrađene krajem 20. veka, Veternik može da se pohvali sa još mnogo lepih i značajnih objekata.
Od obrazovnih ustanova u Veterniku postoje čak dve škole OŠ „Mihajlo Pupin“ i OŠ „Marija Trandafil“, predškolska ustanova „Radosno detinjstvo“ kao i specijalna ustanova, ujedno jedinstvena i najveća u Srbiji „Dom za decu i omladinu ometene u razvoju“.
Od kulturnih ustanova u Veterniku su smeštene Kulturno-privredni centar (KPC), Kulturno umetničko društvo „Sava Vukosavljev“, folklorno udruženje „Veliko kolo“.
Veternik naizglednaselje, ipak, kad iz vazduha pogledate broj krovova i ulica koje mu pripadaju, predomislili biste se.
Stanovnici Veternika imaju sve što im je potrebno za urbani način života, od pošte, banke, škole, Doma zdravlja pa i sportskih centara za sve rekreativce i profesionalne sportiste, a od kad su postali gradsko naselje u centar Novog Sada za kratko vreme stižu gradskim prevozom po ceni od 65 dinara.
Iako je ovo mesto pogodno za razvoj i napredak, do sada je urađeno mnogo toga od komunalne i putne infrastrukture ulica, izgradnje kanalizacione mreže do izgradnje stambenih zgrada za izbegla prognana lica kao i novog objekta predškolske ustanove.
U našem video prilogu, možete pogledati kako smo se proveli u Veterniku i šta smo sve, tokom posete, mogli da saznamo o njemu.
Preuzmite android aplikaciju.