Покрај Новог Сада у његовом предграђу, смештена су три насеља Ветерник, Футог и Бегеч, чији карактери одају утисак идеалног микса урбаних и руралних средина. Уз најлепшу реку Дунав, налазе се места која нуде ипак нешто другачије у односу на сва друга села.
Ово место је толико близу Новог Сада да је чак и назив Ветерника као село претворено у назив градско насеље, чиме је избрисана невидљива граница између та два места.
Ветерник је место које одише топлином и мирноћом, а у исто време урбанизованим улицама, заслужним да се све више људи одлучује за породичан живот баш ту.
Основан је 1923. године када су га према наредби краља Александра, населили ратни војни инвалиди из Првог светског рата, који су се борили на планини Ветерник у Македонији.
Од самог назива па све до данашњих дана, Ветерник може да се поноси многим историјским подацима и догађањима унутар њега, а мештани својом културом, топлином и срдачношћу.
Посебно када се ради о немилим дешавањима током ратних година када је проценат становништва у овом месту порастао за скоро 100 одсто, као последица рата у Хрватској и Босни и Херцеговини.
У Ветерник су сви добродошли и та срдачност не може да се сакрије, посебно у време „Војничке пасуљијаде“ која се одржава једном годишње.
Осим централне улице и кружног тока у чијем центру се налази споменик „Српском добровољцу“ из Првог светског рата и православном храму Св. Симеону Мироточивом“ који спада у најлепше верске објекте у Србији саграђене крајем 20. века, Ветерник може да се похвали са још много лепих и значајних објеката.
Од образовних установа у Ветернику постоје чак две школе ОШ „Михајло Пупин“ и ОШ „Марија Трандафил“, предшколска установа „Радосно детињство“ као и специјална установа, уједно јединствена и највећа у Србији „Дом за децу и омладину ометене у развоју“.
Од културних установа у Ветернику су смештене Културно-привредни центар (КПЦ), Културно уметничко друштво „Сава Вукосављев“, фолклорно удружење „Велико коло“.
Ветерник наизглед насеље, ипак, кад из ваздуха погледате број кровова и улица које му припадају, предомислили бисте се.
Становници Ветерника имају све што им је потребно за урбани начин живота, од поште, банке, школе, Дома здравља па и спортских центара за све рекреативце и професионалне спортисте, а од кад су постали градско насеље у центар Новог Сада за кратко време стижу градским превозом по цени од 65 динара.
Иако је ово место погодно за развој и напредак, до сада је урађено много тога од комуналне и путне инфраструктуре улица, изградње канализационе мреже до изградње стамбених зграда за избегла прогнана лица као и новог објекта предшколске установе.
У нашем видео прилогу, можете погледати како смо се провели у Ветернику и шта смо све, током посете, могли да сазнамо о њему.
Преузмите андроид апликацију.