Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Увреда и непристојност: У овој земљи немојте да дувате нос и показујете палац горе

Иран је земља невероватне и дуге историје фасцинантних градова, магичне природе, старих религија…
Фото: Unsplash/Farid Jebelli
Без „палца горе“ и дувања носа

Исламска Република Иран, у којој живи 82 милиона људи, може се похвалити хиљадама година дугом историјом. Дапаче, Иран је дом једне од најстаријих светских цивилизација – цивилизације Елам.

Захваљујући богатој прошлости, крцат је локацијама и знаменитостима које се налазе на Унесковој листи светске културне баштине.

На тој листи се налази чак 24 (22 културне и две природне), што Иран ставља на треће место према броју таквих локација у Азији, одмах иза Кине и Индије.

Најстарија иранска знаменитост коју је Унеско регистровао је Chogha Zanbil, зигурат, односно древни пирамидални храм из 13. века, у провинцији Кхузестан.

Најновија (и прва природна) је пустиња Лут, која је већ седам година најужареније место на свету. Уз све то, Иран је и енергетска суперсила. На пример, има друге највеће залихе плина након Русије, али и два (барем за наше појмове) необична правила.

У Ирану је непристојно издувати нос у јавности, а не препоручује се ни показивање „палца горе“. Код нас гест потврде, код њих је нешто много непристојније – пандан показивању средњег прста.

Персијски тепих и персијска мачка

Иран је светска престолница квалитетних и ручно рађених тепиха, дакле, њихов највећи произвођач, али и извозник.

Уопштено, теписи из Ирана познати су по свом квалитету и финоћи, и сматрају се правим луксузом који често краси куће богаташа или, пак, палате и остала величанствесна здања. Успут речено, осим персијског тепиха, Иран је и „родно место“ персијске мачке.

Фото: Unsplash/Dad hotel
Спорт за ратнике

Пахлевани и зоуркханех ритуали, данас уврштени на Унескову листу нематеријалних добара, представљају традиционални систем вежби које су примјењивали древни персијски ратници.

Иако се ти ритуали данас примјењују и у деловима Ирака и Азербејџана, потичу управо из Ирана, а представљају комбинацију борилачких вештина, тренинга снаге, плеса и гимнастике.

Дамаванд

Дамаванд је највиши врх Ирана, али и највиши вулкан у Азији. Броји 5.609 метара, а налази се у провинцији Мазандаран те слови као један од најпознатијих врхова на свету.

Управо у погледу на њега понекад уживају и бројни скијаши који похрле у Дизин.

Наиме, највиши врх Ирана види се из тог највећег скијалишта у Ирану, које је смештено на висини од 3.000 метара у планинама Алборз, а захваљујући којем је Иран обезбедио епитет врло пожељне скијашке дестинације. Иран броји чак 19 скијалишта.

Зороастризам

Зороастризам као једна од најстаријих религија на свету, коју је основао пророк Заратустра у 6. веку пре Христа, упркос томе што су већина иранских становника муслимани, и даље живе у тој земљи.

Неке од свечаности те религије славе сви Иранци. Што се тиче те религије, одредиште је дефинитивно Јазд, иначе седиште зороастријске културе.

Средиштем града доминирају мистериозни ватрени храмови, док се у околици налази храм Chak Chak, најважније ходочасничко место припадника те религије.

Невероватни градови

Могло би се поставити питање „одакле кренути“? Наиме, Иран врви упечатљивим градовима, а многи као најлепши издвајају Исфахан.

Њиме доминира славни Накш-е Џахан, горостасни трг омеђен џамијама и сафавидским палачама, али и предивни мостови…

Осим Исфахана, ту су и Шираз, родно место песника Хафиза, па Јазд с предивно украшеним куполама, па рушевине древног Перзеполиса, родно место перзијске цивилизације, или пак Табриз, једно од најстаријих континуирано насељених градова на свету…

Наравно, ту је и Техеран, ужурбани и огромни главни град Ирана.

Фото: Pexels/Fuzail Ahmad
Голубље куле

Пре пет векова, голубови су били изузетно важни у Ирану, пре свега због измета. Како би га скупљали, Иранци су градили тзв. голубље торњеве, односно куле, који су могли да удоме и по 14.000 тих птица. Измет се затим скупљао и користио као ђубриво.

Egzotika islama na starom kontinentu

Преузмите андроид апликацију.