Почетна > Спорт > Фудбал
Фудбал

У сусрет Катару: Историјат Светског првенства у фудбалу

Око месец дана остало је до почетка 22. Светског првенства у фудбалу у Катар где ће 32 репрезентације одмерити снаге и покушати да се домогну популарне „богиње“.
Фото: Unsplash/Rhett Lewis

Међу овим репрезентацијама наћи ће се и селекција Србије која ће на Мундијалу наступити по 13. пут.

Светско првенство је најпопуларније спортско такмичење на свету, у прилог овоме је чињеница да је 3 милијарде људи гледало Светско првенство 2018. у Русији, док је само финале исте године гледало око милијарду људи.

Пре оснивања  Светског првенства, организован је аматерски  турнир у оквиру Олимпијских игара. Ипак када са преласком на професионални фудбал 1920. године, ФИФА је направила планове да организује Светско првенство. Ова идеја је постала званична 26. маја 1928. Године, када је одређено да ће се две године касније играти први Мундијал у Уругвају. Највеће заслуге за оснивање светског првенства у фудбалу припале су Французу Жил Римеу, по којем је и трофеј добио име.

Монтевидео је био позорница првог Светског првенства 1930. године.

Овај избор није био случајност, пошто је 1930. године Уругвај обележавао стогодишњицу независности земље и репрезентација Уругваја је освојила две последње титуле на Олимпијским играма у фудбалу.

На овом првенству учествовало је само 13 репрезентација, међу којима је била и селекција Југославије која је делила 3. место, заједно са репрезентацијом САД-а, што је уједно и највећи успех наше земље на Мундијалима.

У Монтевидео је отпутовало четири репрезентације из Европе – Француска, Белгија, Румунија и Југославија, седам из Јужне Америке – Бразил, Аргентина, Боливија, Уругвај, Парагвај, Чиле и Перу и две из Северне Америке – САД и Мексико.

Француз Лусијен Лоран постигао је први гол у историји Светског првенства у 19. минуту против Мексика. Уругвај је била прва репрезентација да освоји Светско првенство, то су учинили победом против Аргентине у финалу пред више од 93.000 гледалаца на Сентенарио стадиону. Пре тога је Уругвај у полуфиналу избацио управо репрезентацију Југославје.

Тренд да домаћин оствари значајан успех се понављао и кроз даљу историју Мундијала. У шест наврата домац́и тим је победио на такмичењу. поред тога, многе репрезентације које не спадају у крем светског фудбала су бележили успехе када се турнир одржавао на њиховом домац́ем терену. На пример, Шведска 1958. која је стигла до финала и Јужна Кореја која је 2002. године играла полуфинале.

Након Монтевидеа, Светско првенство у фудбалу одржавало се на сваке четири године, са изузетком од 1938. – 1950. године када се није одржавало због Другог светског рата.

На Мундијалу 1934. године је било 16 екипа и у овом формат се играло све до 1982. године и Светског првенства у Шпанији када је учествовало 24 екипе (једино је 1950. учествовало 15 екипа због забране Јапана и Немачке да се такмиче и самовољно напуштање турнира од стране неких репрезентација).  Данашњи формат од 32 екипе установљен је 1998. када је одигран Мундијал у Француској.

Статистика

Највише титула има Бразил, који је 5 пута освајао Светско првенство и који је једина репрезентација која никада није пропустила Мундијал. Иза њих су Немачка и Италија са по четири трофеја. У највише финала је играла Немачка, чак 8 пута. Европа И Јужна Америка су једини континенти, који су изједрили светске шампионе, Европа 12 пута док су 9 пута крунисани “Латино” шампиони.

Најбољи стрелац у историји Светског првенства је Мирослав Клосе који је на четири Мундијала за селекцију Немачке постигао 16 голова. Иза њега је Бразилац Роналдо са 15, затим Герд Милер са 14, Жист Фонтен са 13, Пеле са 12…Жил Фонтен је уједно И постигао највише погодака на једном турниру, 13 голова је дао за Французе 1958.  године.

Хакан Сукур је постигао најбржи гол у историји Мундијала, 2002. године против Јужне Кореје. Турчин је постигао гол 11 секунди након почетка утакмице.

Најубедљивије победе у историји овог такмичења су из 1954. Године када су Мађари победили, Јужну Кореју са 9:0. Истим резултатом је Југославила славила против селекције Заира на Мундијалу 1974.године.

Најефикаснији меч одигран је између Швајцарске И  Аустрије 1954. године када је било 7:5 за Аустријанце.

Награде:

Златна лопта – најбољи играч

Златна копачка – најбољи стрелац

Златна рукавица – најбољи голман

Колико је Светско првенство битан догађај на планетарном нивоу, говори и наградни фонд који је за прошли Мундијал износио 791 милион долара, док је 1972. он био само 20 милиона.

Rodžer Federer – Proces kojim se talenat brusio dok nije stigao do savršenstva

 

Преузмите андроид апликацију.