Почетна > Нови Сад

Нови Сад Новосадске приче

Три викенд дестинације „у комшилуку“: Како до њих из Новог Сада и које су цене?

Пре него што почне сезона годишњих одмора, своје слободне викенде уз мало планирања и добре организације можете искористити за обилазак неких дестинација из комшилука. Ово су три дестинације за чији обилазак вам неће требати више од два дана:
Фото: Unsplash

Будимпешта

Фото: Unsplash/Keszethelyi Timi

Један од најлепших градова Европе налази се на само 3 сата вожње од Новог Сада. Позната по својим мостовима и архитектури, Будимпешта је популарно туристичко место за све Европљане, па и шире, а ево како да до ње стигнете из Новог Сада.

Најједноставнији, најефиксанији и најбезбеднији начин јесте укључење на ауто-пут Е-75, који ће вас одвести право у Будимпешту.

Фото: PrtSc/Google Maps
Колико ће вам горива требати?

Уколико планирате до Будимпеште и назад, а ваш ауто троши око 7-8 литара на 100 километара, у зависности да ли сипате бензин или дизел до престонице Мађарске и назад рачунајте трошак од око 10.000 динара.

У Мађарској нема путарине, неопходна је вињета по преласку границе

Куповина вињете значи да ће ваша регистарска ознака бити унесена у систем. Камере на ауто-путу снимају таблице, проверавају да ли ваш аутомобил има плаћену вињету, а ако то није случај, стићи ће вам казна.

У Мађарској се користе форинте, еврима се не може плаћати

Фото: Pixabay/blizniak
Пристојан смештај у самом граду можете наћи за мање од 50 евра (2 особе), а за обилазак без журбе је боље издвојити два дана.

Уколико сте на излету у току викенда, паркинг је бесплатан, осим на најпопуларнијим локацијама. Уколико сте ипак стигли у току радног дана, пажљиво обратите пажњу на знакове и натписе, неопходно је платити паркинг.

Детаљније упутство за пут у престоницу Мађарске прочитајте у нашем ранијем тексту на овом линку.


Темишвар

Фото: Unsplash/Laura Ghise

Трећи по величини град у Румунији налази се на само 2 и по сата од Новог Сада, а у свом језгру крије православни храм и велику пешачку зону са мноштвом тргова. Ево како да из Новог Сада дођете до Румуније и Темишвара.

Најпре, постоје две могуће руте са веома битном разликом. Бржа рута води вас преко граничног прелаза Јаша Томић, који ради од 7 до 19 часова, а она спорија води вас на Гранични прелаз Српска Црња, који ради 24 часа.

Фото: PrtSc/Google Maps

Упутићете се Зрењанинским путем ка Зрењанину, кроз који можете проћи, али можете користити и обилазницу. Након тога идете кроз Лазарево, Сутјеску, Сечањ, све до села Јаша Томић иза ког се налази гранични прелаз.

Гужве гото никада нема, а с обзиром да не користите ауто-пут, нема путарина, а ни вињета.

Колико ће вам горива требати?

Уколико планирате до Темишвара и назад, а ваш ауто троши око 8 литара на 100 километара, у зависности да ли сипате бензин или дизел до овог румунског града и назад можете стићи без проблема за мање од 5.000 динара.

Пристојан смештај у граду можете наћи иза мање од 30-40 евра (2 особе), али уколико се организујете и испланирате своје обиласке, Темишвар можете обићи и у оквиру једнодневног излета.

У Румунији се користе леји, еврима се не може плаћати.

Детаљније упутство о путу у Темишвар из Новог Сада можете прочитати у нашем ранијем тексту на овом линку.


Сарајево

Фото: Unsplash/Sead Dzambegovic

Престоница Босне и Херцеговине нешто је удаљенија од претходне две дестинације, али ништа мање вредна посете. Башчаршија, Источно Сарајево, Врело Босне, ћевапи, баклаве и пита са сиром само су неке од ствари које свако треба да посети и проба, а ево како до Сарајева из Новог Сада.

Пут је нешто временски дужи, иако је километарски Сарајево ближе од Будимпеште. За 267 километара требаће вам око 5 часова вожње, а спремите се на кривудаву руту брдско-планинским пределима.

Фото: PrtSc/Google Maps

Најближи пут води преко Сремске Митровице, Богатића, Мачванског Прњавора, Лознице и Зворника где се налази гранични прелаз, затим кроз Подгору, Хан Пијесак и даља села све до Сарајева. Нема ауто-пута, па тако ни трошкова путарине или вињете.

Колико горива ће вам требати?

Уколико планирате до Сарајева и назад, а ваш ауто троши око 7-8 литара на 100 километара, у зависности да ли сипате бензин или дизел до престонице БиХ и назад можете стићи без проблема за мање од 8.000 динара.

За Сарајево није лоше издвојити два дана, а смештај у граду се може наћи за мање од 30 евра (2 особе).
Фото: Wikimedia Commons/Julian Nyča

У Босни и Херцеговини се користе конвертибилне марке (км), а у неким локалима можете платити и еврима.

Паркинг се у неким деловима града плаћа на апаратима, док је у неким крајевима бесплатан, а за све недоумице ту су расположени и љубазни локалци који ће вам радо помоћи.


Напомене за све три локације
Фото: Unsplash/Annie Spratt

Картице појединих банака могу се користити у Мађарској, Румунији и БиХ без провизије, без обзира што нису девизне. Те информације најбоље је проверити на сајту ваше банке.

У Мађарској/Румунији/БиХ размените само онај новац који намеравате да потрошите, јер касније у Србији нећете имати пуно користи од форинти, леја и конвертибилних марки. Наравно, у те државе потребно је понети евре за размену, не динаре.

Цене горива разликују се у свакој од држава, па можда негде можете уштедети тако што ћете гориво наточити пре, или после границе. Сајт за поређење цена горива можете наћи на овом линку, све што је потребно је да изаберете дизел или бензин, подесите валуту на српски динар и пронађете државу на листи.

Гугл мапе можете користити и без интернета, уколико пре тога преузмете део мапе који вам је потребан за пут. Детаљно упутство Гугла како да то учините можете прочитати на овом линку.

Шта обићи на овим местима?
Фото: Unsplash/Oxana V

На овом линку можете погледати шта обићи у Будимпешти.

На овом линку можете погледати шта обићи у Темишвару.

На овом линку можете погледати шта обићи у Сарајеву.


Automobilom, vozom, avionom – koliko daleko možete od Novog Sada za 24 časa i šta nas čeka u budućnosti?

Преузмите андроид апликацију.