Шафран се не назива без разлога краљем зачина у арапском свету. Веома је вредан и има многа лековита својства, а својим мистериозним укусом даће другу димензију сваком јелу.
Ево како све то можете искористити.
Шафран је вековима био симбол богатства и мудрости, а добија се из цвета биљке из породице перуника. Користе се само прашници, док се латице понекад користе у медицинске сврхе.
Иако се већ неко време води дебата о томе одакле ова биљка, много тога указује да је то био Крит у Грчкој, а данас се гаји од западног Медитерана до Индије.
Период када се шафран бере веома је кратак, од краја октобра до почетка новембра и то само у одређено доба дана, у раним јутарњим сатима.
Шафран се данас продаје скупље од тартуфа и кавијара и може достићи цену од 14 евра за грам. Слично куркуми, осим у лечењу и кувању кроз историју је коришћена за фарбање тканина јер даје наранџасту боју као на будистичкој одећи.
Против депресије, за метаболизам и љубав
Овај зачин је интензивне ароме, слатко-горког укуса и спада у групу зачина који хладе. У старој Грчкој се користио за несаницу, као афродизијак, коришћен је за ублажавање мамурлука, а додаван је у купке због јаког и опојног мириса. Према ајурведи, чај од шафрана помаже код депресије ако се пије редовно јер подиже ниво серотонина у мозгу. Позната је латинска изрека из 15. века која описује некога ко је добро расположен: „Dormirit in sacco croci“ што значи спавао је у врећи са шафраном.
Књига јога биљака наглашава његову моћ да ревитализује крв, циркулацију и женски репродуктивни систем и добро утиче на метаболизам. У припреми са другим биљкама има тонизујућа својства, а као зачин побољшава асимилацију хране у дубља ткива. Аутори такође истичу да на енергетском нивоу постоји вибрација љубави, посвећености и милосрђа.
Препоручује се и за боље варење хране, код главобоље, вртоглавице, проблема са бубрезима и очима, подиже имунитет и продужава виталност.
Са шафраном се кува на неколико начина:
Можете га прво потопити у воду или млеко око 15 минута, додати у исто време са другим зачинима или на крају кувања измрвити у посуду и оставити да одстоји. Ако имате овај зачин у кухињи, довољно је да са само неколико прашника створите софистициране укусе у кухињи.
Ево како да га користите:
Одлично се слаже са разним јелима од пиринча, од блискоисточних пилава до шпанских паеља, италијанских рижота до индијских јела. Следећи пут када кувате пудинг од пиринча, умочите мало шафрана у млеко пре кувања и засладите га медом и поспите сецканим, печеним бадемима или пистаћима.
Одлично се слаже са другим зачинима као што су млевени коријандер, ђумбир, кардамом, коморач, а можете га додати и карију од поврћа, и даље ће пронаћи начин да заблиста својим декадентним укусом међу многим другим зачинима. Да бисте се развеселили у хладним данима, направите густу супу од корјенастог поврћа и додајте шафран.
Једно упозорење, труднице треба да га користе пажљиво јер може изазвати побачај, а у већим дозама има и наркотична својства.
Рецепт за миран сан
Нежно загрејте шољу бадемовог (или козјег) млека са прстохватом млевеног кардамома, шафрана и меда по укусу. Оставите да мало одстоји и послужите док је још топло.
Četiri vrste namirnica koje čuvaju zdravlje mozga i poboljšavaju koncentraciju
Преузмите андроид апликацију.