Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Стрес. Наш противник или ментор?

Живимо у времену пуног стреса. Да ли нас данас стрес вреба иза сваког ћошка или смо само почели да га користимо као изговор ?

Неоспорна је чињеница да је живот постао све бржи, да су нам информације доступне на један „клик“и сл. Све то утиче на повећање стресних ситуација. Али можда је грешка у нашој перцепцији на те ситуације?

Можда је полазни корак у прилагођавању савременом свету тај да престанемо да гледамо на стрес као на нашег противника.

Фото: Pexels/Ketut Subiyanto

Живот јесте пун изазова и очекивања да морамо да будемо свима на услузи, морамо да балансирамо између посла и породице…Све то нас доводи до тога да се осећамо оптерећено. На нама је да пронађемо начин како ћемо де се изборимо са тим и кренемо даље.

Дуготрајан и интензиван стрес свакако није пожељан, пре свега зато што ће се лоше одразити на наше здравље, а осим нарушеног здравља, нећемо моћи да размишљамо „хладне“ главе, јер ће нас стрес блокирати.

Зато је потребно променити поглед на стрес. Једно је сигурно, стрес нам не праве други, већ ми сами себи. А када смо сами креатори нечега, онда је лакше и рекреирати га и посматрати на другачији начин.

Може нам помоћи и савет да на стрес гледамо као на нашег гласника. Спријатељите се са њим. Стрес је тај који нас учи, он је наш учитељ који покушава да комуницира са нама, тестира нас, како реагујемо на одређене ситуације.

Превазићи ћете га, ако у њему видите свог ментора, издићи ћете се изнад њега и оставити за собом. Имаћете искуство више.

У тренуцима када мислите да не можете да издржите стрес, сетите се да он неће заувек трајати. Проћи ће.

Фото: Pexels/Pedro Figueras
Благи стрес је добар за наше здравље

Стрес нам служи да нас додатно инспирише. Када нема стреса, губи се и воља за надградњом нас као личности.

Хауард Фридман, професор Калифорнијског универзитета, доказао је позитиван утицај контролисаног стреса.

Доказано је да особе које су изложене благом стресу су спремније да се ухвате у коштац са изазовима и савесно обављају задатке како би дошли до успеха и постигли жељене циљеве.

Доказано је још да особе са благом дозом стреса имају здравије навике, мање конзумирају алкохол и често не конзумирају цигарете.

Заправо благи стрес је покретач, он нас вуче напред, ка циљу.

Постоје технике које ће свакако допринети томе да се лакше прилагодите стресним ситуацијама, које је потребно уврстити у своју свакодневицу.

Редован сан, избалансирана исхрана, физичка активност, дубоко дисање и „време за себе“ 10 минута дневно, свакако ће вам помоћи у томе да се боље прилагодите и носите са стресом.

И на крају, само треба схватити да је стрес природан. Увек је био ту и увек је наш пријатељ. Зато немојте да се борите са стресом, већ покушајте да сазнате чему вас учи.

Šta je mobing i kako da prepoznate da ste žrtva?

Преузмите андроид апликацију.