Živimo u vremenu punog stresa. Da li nas danas stres vreba iza svakog ćoška ili smo samo počeli da ga koristimo kao izgovor ?
Neosporna je činjenica da je život postao sve brži, da su nam informacije dostupne na jedan „klik“i sl. Sve to utiče na povećanje stresnih situacija. Ali možda je greška u našoj percepciji na te situacije?
Možda je polazni korak u prilagođavanju savremenom svetu taj da prestanemo da gledamo na stres kao na našeg protivnika.
Život jeste pun izazova i očekivanja da moramo da budemo svima na usluzi, moramo da balansiramo između posla i porodice…Sve to nas dovodi do toga da se osećamo opterećeno. Na nama je da pronađemo način kako ćemo de se izborimo sa tim i krenemo dalje.
Dugotrajan i intenzivan stres svakako nije poželjan, pre svega zato što će se loše odraziti na naše zdravlje, a osim narušenog zdravlja, nećemo moći da razmišljamo „hladne“ glave, jer će nas stres blokirati.
Zato je potrebno promeniti pogled na stres. Jedno je sigurno, stres nam ne prave drugi, već mi sami sebi. A kada smo sami kreatori nečega, onda je lakše i rekreirati ga i posmatrati na drugačiji način.
Može nam pomoći i savet da na stres gledamo kao na našeg glasnika. Sprijateljite se sa njim. Stres je taj koji nas uči, on je naš učitelj koji pokušava da komunicira sa nama, testira nas, kako reagujemo na određene situacije.
Prevazići ćete ga, ako u njemu vidite svog mentora, izdići ćete se iznad njega i ostaviti za sobom. Imaćete iskustvo više.
U trenucima kada mislite da ne možete da izdržite stres, setite se da on neće zauvek trajati. Proći će.
Blagi stres je dobar za naše zdravlje
Stres nam služi da nas dodatno inspiriše. Kada nema stresa, gubi se i volja za nadgradnjom nas kao ličnosti.
Hauard Fridman, profesor Kalifornijskog univerziteta, dokazao je pozitivan uticaj kontrolisanog stresa.
Dokazano je da osobe koje su izložene blagom stresu su spremnije da se uhvate u koštac sa izazovima i savesno obavljaju zadatke kako bi došli do uspeha i postigli željene ciljeve.
Dokazano je još da osobe sa blagom dozom stresa imaju zdravije navike, manje konzumiraju alkohol i često ne konzumiraju cigarete.
Zapravo blagi stres je pokretač, on nas vuče napred, ka cilju.
Postoje tehnike koje će svakako doprineti tome da se lakše prilagodite stresnim situacijama, koje je potrebno uvrstiti u svoju svakodnevicu.
Redovan san, izbalansirana ishrana, fizička aktivnost, duboko disanje i „vreme za sebe“ 10 minuta dnevno, svakako će vam pomoći u tome da se bolje prilagodite i nosite sa stresom.
I na kraju, samo treba shvatiti da je stres prirodan. Uvek je bio tu i uvek je naš prijatelj. Zato nemojte da se borite sa stresom, već pokušajte da saznate čemu vas uči.
Preuzmite android aplikaciju.