Uprkos pretnjama i ucenama, mnogih predstavnika veliki zapadnih sila, Narodna skupština Republike Srpske usvojila je „istorijske zaključke“. Odnosno, donela je odluku o vraćanju izvornih nadležnosti srpskog entiteta, koje proističu iz Dejtonskog sporazuma, ali su u prethodnih dvadeset godina bile prebačene na zajedničke institucije u Bosni i Hercegovini. To se odnosi na čitavu lepezu ingerencija iz oblasti odbrane i bezbednosti, pravosuđa i indirektnog oporezivanja.
![](https://gradskeinfo.rs/wp-content/uploads/2021/08/Graovac-300x185.jpg)
Bošnjačka politička elita, nelegitimni Visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit, kao i većina zapadnih zemalja ujedinjeni su u stavu da je Milorad Dodik, zajedno sa svojim partijskim kolegama i koalicionim partnerima, tim činom narušio pravni poredak BiH.
Samim tim, sve učestalije su najave da će se srpski član predsedništva BiH suočiti sa još oštrijim sankcijama političkog Zapada.
Poziv nove nemačke ministarke inostranih poslova Analene Berbok, da i EU krene putem zavođenja sankcija Miloradu Dodiku samo je potvrda tih namera.
Vlada u Berlinu očigledno će pokušati da iskoristi sav svoj nesporan autoritet da oko ovog pitanja objedini svoje evropske partnere. Međutim, koliko će u tome uspeti, to je već drugo pitanje. Znamo da EU odluke donosi konsenzusom, koji je u jeku zategnutih odnosa na Starom kontinentu sve teže postići.
Naravno da je vođa SNSD-a, bio svestan posledica sa kojima se može suočiti ukoliko bude istrajavao u svojoj politici vraćanja izvornih nadležnosti Republike Srpske.
Međutim, Dodik je dobro razumeo i važnost istorijskog trenutka. Zapad priprema otvaranje pitanja unutrašnjeg uređenja BiH, a RS u takvoj situaciji ne sme ostati pasivna. Naprotiv, proaktivnom politikom mora nametati svoje ideje i time izbeći situaciju u kojoj će se isključivo suočavati sa predlozima zapadnih sila, a koji su po pravilu nepovoljni po interese srpskog naroda u BiH.
Međutim, u celoj ovoj priči važno je i ono što se tiče ne samo strateškog, već dnevnopolitičkog pozicioniranja.
Tačnije, moramo postaviti pitanje: kako će se celokupna situacija odraziti na rejting stranaka u RS.
Analizirajući političke prilike u RS, nakon usvajanja „istorijskih zaključaka“, postaje nam očigledno da je iz cele situacije upravo Milorad Dodik izašao kao pobednik. Opozicija je napustila sednicu skupštine, na kojoj se odlučivalo o ovom pitanju, što nije ostavilo pozitivan odjek u srpskoj javnosti. Ogromnom većinom srpski narod se slaže sa inicijativom lidera SNSD-a, bez obzira da li ga politički podržava.
Međutim, da su opozicioni poslanici uradili suprotno, da su ostali i glasali sa poslanicima vlasti, ni to ne bi puno popravilo njihovu trenutnu poziciju. Time bi se predstavili kao neko ko podržava predloge svog najljućeg političkog protivnika. Osim toga gurnuli bi „prst u oko“ zapadnim ambasadorima od kojih očekuju podršku uoči narednih izbora. Jednostavno rečeno Dodik je svojom proaktivnom politikom opoziciju doveo u mat poziciju i još jednom je pokazao da ga ne treba prerano otpisivati.
Lider SNSD-a je decenijama na političkoj sceni. Ima dragoceno iskustvo i istančan osećaj za političko delovanje. Iako je pre samo nekoliko nedelja delovalo da mu se bliži politički kraj, sada se i najtvrđi zagovornici te teze kolebaju. Snažan pritisak sa Zapada na RS, uz nesnalaženje tamošnje opozicije, ponovo su Dodika vratili u igru.
Autor: Srđan Graovac
Stavovi izneti u ovom tekstu su autorovi i moguće je da isti ne predstavljaju stavove naše redakcije.
Prethodni autorski tekst Srđana Graovca možete pročitati ovde:
Preuzmite android aplikaciju.