Početna > Blog
Blog Svet

Srđan Graovac: Globalna kapija Evropske unije

Ekonomija i politika neodvojivo su povezane. Velike sile su uvek koristile svoju nespornu političku moć kako bi obezbedile unosne privredne ugovore i finansijske aranžmane za svoje kompanije.
Foto: Gradske info

Isto tako, neretko su se služili ekonomskim sredstvima ne bi li putem investicija u određenom regionu ili državi osnažili i svoj politički uticaj.

Zato, ukoliko čujemo da pojedini svetski zvaničnici ističu kako politiku i ekonomiju ne treba mešati nemojmo se zavaravati. Ili ne razumeju kako međunarodni odnosi funkcionišu, što je malo verovatno, ili se samo prave da ne razumeju.

Velike sile, kako u prošlosti tako i danas, „malim državama“ obezbeđuju kredite za nabavku oružja ili realizaciju velikih investicionih projekata. Samo što to gotovo uvek rade pod određenim ekonomsko-političkim uslovima. Tačnije, insistiraju na tome da te unosne poslove dobiju kompanije iz njihovih država, čime ostvaruju dvostruku korist. Istovremeno, razvijaju sopstvenu ekonomiju i šire svoj politički uticaj.

Turska je tu možda i najbolji primer preplitanja ekonomskih i političkih interesa.

Naime, zvanična Ankara je morala da istrpi oštre kritike i snažan pritisak iz SAD, samo zato što se odlučila na nabavku oružja iz Rusije (S400), a ne od svog saveznika iz NATO-a. Takođe, slično je i sa Nemačkom kojoj je prirodni gas prekopotreban, ali okleva sa davanjem upotrebnih dozvola Severnom toku 2 i to isključivo iz političkih razloga.

Zato, kada je EU krajem prošle godine predstavila svoj projekat Globalna kapija, težak oko 300 milijardi evra namenjenih za investiranje u obnovljive izvore energije, digitalne tehnologije, nauku i istraživanje, zdravlje, infrastrukturu, bilo je jasno da se tu radi koliko o ekonomskom toliko i o političkom projektu.

Naime, 17. i 18. februara 2022. godine organizovan je samit EU i zemalja sa afričkog kontinenta.

Evropljani su poslali jasnu poruku da su oni najvažniji spoljnotrgovinski partneri Crnog kontinenta i da to nameravaju da ostanu. Tom prilikom promovisan je i finansijski paket u vrednosti od 150 milijardi evra za investicije u Africi. Nesumljivo je da EU, tim sredstvima, planira da se bori za očuvanje ekonomskog uticaja u afričkim državama.

Narastajuća moć Kine, čiji politički uticaj na globalnom nivou se širi upravo i kroz investicione projekte, naterala je Evropu da reaguje. Afrika je kontinent koji u demografskom i ekonomskom smislu dramatično raste, što će biti realnost i u narednom periodu. Kinezi su to na vreme shvatili i višestruko su uvećali svoj uticaj na tom prostoru.

Zato ova svojevrsna velika reafirmacija ideje Globalne kapije, inače projekta pokrenutog još 1990. godine, predstavlja pokušaj EU da finansijskim sredstvima parira ekonomskoj ekspanziji Kine.

Očigledno je da će se kineski Pojas i Put sudariti sa evropskom Globalnom kapijom u Africi, Aziji, a verovatno i na Balkanu. Za male narode to je svakako dobra vest, jer se velike sile u toj svojoj večnoj borbi za prevlast neće isključivo oslanjati na političku ili oružanu silu, već i na novac.

Inače, Evropa je afirmacijom projekta Globalna kapija pokazala tendenciju da nastupa jedinstveno u globalnoj geopolitičkoj areni, što je svakako još jedan plus za zemlje Starog kontinenta. Pojedinačno, evropske države nemaju dovoljno kapaciteta da pariraju Kini ili SAD, ali zajedno mogu čak i da ih nadmaše.

Možda i jedini mana ovog evropskog plana leži u tome što iza njega ne stoji snažan politički i vojni činilac, a što može biti presudno u trenucima kada se pojedine zemlje budu kolebale između „unosnih“ ponuda iz Evrope, Amerike ili Kine.

Zvanični Peking i Vašington, u tim odsudnim momentima, sa punim političkim i vojnim kapacitetima staće iza interesa svojih kompanija. A ko će stati iza „Globalne kapije“? Na nesreću Evropljana jedino razjedinjene i nedovoljno moćne vlade pojedinih evropskih država. Upravo je to i najslabija tačka evropske Globalne kapije, spoljnopolitičko i bezbednosno nejedinstvo unutar EU.

 

Autor: Srđan Graovac

 

Stavovi izneti u ovom tekstu su autorovi i moguće je da isti ne predstavljaju stavove naše redakcije.

 

Prethodni autorski tekst Srđana Graovca možete pročitati ovde:

Srđan Graovac: Olimpijske i političke igre

Preuzmite android aplikaciju.