Почетна > Путовања
Путовања

Сицилија: Много више од легенди о мафији

Сицилија је највеће острво у Средоземном мору, заводљиво смештена у самом његовом срцу. Иако је, неизбежно, прва асоцијација на њу мафија, ово острво дуге и богате историје, обдарено разноврсним природним лепотама има још много тога да понуди. Од прелепих плажа, доброг вина, преко очаравајућих села и историјских споменика – Сицилија неће никог оставити равнодушним.
Фото: Pixabay/nonmisvegliate

Острво на раскрсници између Тиренског и Јонског мора приметили су и хвалили песници од Хомера до Вергилија, а насељавали Картагињани, Феничани, Грци и Римљани.

Подсетници на нестале цивилизације су свуда около. Осим класичног наслеђа, ту су и уметнички и архитектонски драгуљи из каснијих периода.

У шетњи улицама Палерма, главног града Сицилије који се налази на северној обали, наилазимо на византијске мозаике, зидове норманских палата и арапске куполе и лукове. Палермо, град са 700.000 становника, тако и данас одише мултикултуралношћу.

Фото: Unsplash/Michele Bitetto

Када се крене на југоисток острва наилазимо на барокна архитектонска ремек дела, укључујући златне куполе и фасаде катедрала у Рагузи.

Широм острва налазе се остаци норманских и арапских грађевина. Од савршенства класике, храмова Конкордија и Хера Лациниа до катедрала у Ћефалу и Монреале, преко античких театара и легендарних рушевина Сиракузе и Таормине, Сицилија је идеална дестинација за путовање кроз време.

Уколико вас више занима природа, и посебно плаже, острво се једнако високо котира по квалиетету понуде.

Пејзажи су разноврсни и драматични, укључују непредвидиву Етну, али и рајске плаже запљуснуте светлуцавим тиркизним таласима.

Фото: Pixabay/6657176

Тројство мора, планина и вулкана импресивно је “игралиште” за најразноврсније активности на отвореном.

Планинари могу прионити на освање стрмих планина уз обалу, вулкана пред ерупцију, док ће они склонији воденим спортовима уживати у неким од најчистијих плажа Европе.

​​На Сицилији, туристи понекад дају предност Палерму и Катанији у односу на мање градове, али управо они су скривени драгуљи острва.

Тако на пример не треба заобићи елегантни градић Таормина, на јонској обали, за који се зна да је био туристичка дестинација још у 19. веку и прва колонија античке Грчке.

Фото: Pixabay/Hbieser

Овде налазимо грчки театар, прелепи поглед на море и Етну као и улице пуне живота на којима се увек нешто дешава.

Ту је и Ортиђија, острвце које представља историјски центар града Сиракуза, за које многи тврде да је најлепши градић у целој Италији.

Сама шетња прастарим улицама овог очуваног средњевековног острва доживаљ је за себе. Шарене уске улице се неочекивано претварају у шармантне тргиће са фонтама и античким рушевинама.

Фото: Pixabay/Tama66

Током своје историје, Ортиђија је била део разних империја те су је између осталог насељавали Арапи, Римљани, Нормани. Свако од њих оставио је понешто иза себе, а финални “производ” данас је јединствена култура и архитектура острва.

Ништа није потпуно без медитеранског гурманског доживаљај који овде укључује генерацијама чуване домаће рецепте.

Кухиња се ослања на неколико кључних састојака, а најважније од свега је да су свежи. У сланој понуди имамо туњевину и сабљарку, маслиново уље, сиреви и шкољке.

Фото: Unsplash/Ricardo Gomez Angel_

Слаткиши често укључују орашасте плодове, најчешће бадеме и воће кога на острву има у изобиљу, а најпознатији деликатес је сицилијанска касата са румом, сиром рикота и кандираним воћем.

У лето у понуди има и домаћег млека од бадема. Укратко, сицилијански рецепти не излазе из моде.

Аутор текста: Н. К.

Radžastan: Indija u malom

Преузмите андроид апликацију.