Početna > Putovanja
Putovanja

Sicilija: Mnogo više od legendi o mafiji

Sicilija je najveće ostrvo u Sredozemnom moru, zavodljivo smeštena u samom njegovom srcu. Iako je, neizbežno, prva asocijacija na nju mafija, ovo ostrvo duge i bogate istorije, obdareno raznovrsnim prirodnim lepotama ima još mnogo toga da ponudi. Od prelepih plaža, dobrog vina, preko očaravajućih sela i istorijskih spomenika – Sicilija neće nikog ostaviti ravnodušnim.
Foto: Pixabay/nonmisvegliate

Ostrvo na raskrsnici između Tirenskog i Jonskog mora primetili su i hvalili pesnici od Homera do Vergilija, a naseljavali Kartaginjani, Feničani, Grci i Rimljani.

Podsetnici na nestale civilizacije su svuda okolo. Osim klasičnog nasleđa, tu su i umetnički i arhitektonski dragulji iz kasnijih perioda.

U šetnji ulicama Palerma, glavnog grada Sicilije koji se nalazi na severnoj obali, nailazimo na vizantijske mozaike, zidove normanskih palata i arapske kupole i lukove. Palermo, grad sa 700.000 stanovnika, tako i danas odiše multikulturalnošću.

Foto: Unsplash/Michele Bitetto

Kada se krene na jugoistok ostrva nailazimo na barokna arhitektonska remek dela, uključujući zlatne kupole i fasade katedrala u Raguzi.

Širom ostrva nalaze se ostaci normanskih i arapskih građevina. Od savršenstva klasike, hramova Konkordija i Hera Lacinia do katedrala u Ćefalu i Monreale, preko antičkih teatara i legendarnih ruševina Sirakuze i Taormine, Sicilija je idealna destinacija za putovanje kroz vreme.

Ukoliko vas više zanima priroda, i posebno plaže, ostrvo se jednako visoko kotira po kvalietetu ponude.

Pejzaži su raznovrsni i dramatični, uključuju nepredvidivu Etnu, ali i rajske plaže zapljusnute svetlucavim tirkiznim talasima.

Foto: Pixabay/6657176

Trojstvo mora, planina i vulkana impresivno je “igralište” za najraznovrsnije aktivnosti na otvorenom.

Planinari mogu prioniti na osvanje strmih planina uz obalu, vulkana pred erupciju, dok će oni skloniji vodenim sportovima uživati u nekim od najčistijih plaža Evrope.

​​Na Siciliji, turisti ponekad daju prednost Palermu i Kataniji u odnosu na manje gradove, ali upravo oni su skriveni dragulji ostrva.

Tako na primer ne treba zaobići elegantni gradić Taormina, na jonskoj obali, za koji se zna da je bio turistička destinacija još u 19. veku i prva kolonija antičke Grčke.

Foto: Pixabay/Hbieser

Ovde nalazimo grčki teatar, prelepi pogled na more i Etnu kao i ulice pune života na kojima se uvek nešto dešava.

Tu je i Ortiđija, ostrvce koje predstavlja istorijski centar grada Sirakuza, za koje mnogi tvrde da je najlepši gradić u celoj Italiji.

Sama šetnja prastarim ulicama ovog očuvanog srednjevekovnog ostrva doživalj je za sebe. Šarene uske ulice se neočekivano pretvaraju u šarmantne trgiće sa fontama i antičkim ruševinama.

Foto: Pixabay/Tama66

Tokom svoje istorije, Ortiđija je bila deo raznih imperija te su je između ostalog naseljavali Arapi, Rimljani, Normani. Svako od njih ostavio je ponešto iza sebe, a finalni “proizvod” danas je jedinstvena kultura i arhitektura ostrva.

Ništa nije potpuno bez mediteranskog gurmanskog doživaljaj koji ovde uključuje generacijama čuvane domaće recepte.

Kuhinja se oslanja na nekoliko ključnih sastojaka, a najvažnije od svega je da su sveži. U slanoj ponudi imamo tunjevinu i sabljarku, maslinovo ulje, sirevi i školjke.

Foto: Unsplash/Ricardo Gomez Angel_

Slatkiši često uključuju orašaste plodove, najčešće bademe i voće koga na ostrvu ima u izobilju, a najpoznatiji delikates je sicilijanska kasata sa rumom, sirom rikota i kandiranim voćem.

U leto u ponudi ima i domaćeg mleka od badema. Ukratko, sicilijanski recepti ne izlaze iz mode.

Autor teksta: N. K.

Radžastan: Indija u malom

Preuzmite android aplikaciju.