Početna > Blog
Blog Svet

Rastislav Stojsavljević: Surinam – holandski biser Južne Amerike

U čast postavljanja prvog ambasadora Republike Srbije u Republici Surinam (sa sedištem u Vašingtonu), trebalo bi se ukratkom upoznati sa ovom državom.
Foto: Gradske info

Republika Surinam nalazi se u severnom delu Južne Amerike. Izlazi na Atlantski okean, a uz matični kontinet deo je karipske zajednice država (CARICOM). Sa površinom od 163.820 km 2 , Surinam je dva puta veći od Srbije. Ipak, ovo je najmanja država Južne Amerike. Po poslednjim procenama ova država ima oko 615.000 stanovnika. Pre dolaska Evropljana, ovde su živela domorodačka plemena Aravaki, Kalina i Surinen. Po ovim poslednjim, Surinam i nosi današnje ime. Prvi od Evropljana je ovo ostrvo posetio Kristifor Kolumbo 1498. godine. Od 1667. godine je holandska kolonija (Holandska Gvajana) do 1954. kada je teritorija Surinama dobila punu autonomiju.

Foto: Wikimedia Commons

Potpunu nezavisnost i međunarodno priznanje Surinam je dobio 1975. godine.

Veći deo populacije živi u severnom nizijskom delu države, uz obalu Atlantskog okeana. U glavnom gradu Paramaribu živi polovina stanovništva zemlje. Južni deo države je deo morfološke celine Gvajanskog štita. Ovde se nalazi i najviši vrh Surinama, na planini Julijanatop (1286 m). Južni deo države se sastoji od tropskih kišnih šuma i retko naseljenih savana duž granice sa Brazilom. Oko 90% teritorije Surinama je pokriveno ovom vegetacijom, što je svetski rekord. Surinam ima veoma toplu tropsku klimu.

Oko 28% stanovništva čine Indusi, čiji su se preci doselili iz Indije u ove krajeve u drugoj polovini XIX veka. Oko 22% stanovništva čine Maruni, potomci robova iz Afrike. Skoro u istom tolikom udelu su zastupljeni i Kreoli, potomci Evropljana, a sada u rasnoj grupi mulata. Ako pogledamo religijsku pripadnost, skoro polovina stanovništva su hrišćani (ravnomerno raspodeljeni na protestante i katolike), dok pripadnika hinduizma ima skoro četvrtina.

Ovo je jedna od dve države Južne Amerike (uz Gvajanu) u kojoj se vozi levom stranu u saobraćaju. Oko 60% stanovništva govori holandskim jezikom kao maternjim. Ovo je služben jezik u zemlji. Ostatak stanovništva primarno govori aravaki i engleskim jezikom.

Zastava Surinama u sredini ima žutu zvezdu koja simbolizuje jedinstvo države, zlatnu budućnost i duh koji je spreman da se žrtvuje za te ciljeve. Zelena boja na zastavi simbolizuje džungle i poljoprivredno zemljište, bela boja je simbol pravde i slobode, dok je crvena boja simbol naprednog duha nacije.

Foto: flagdom.com

Tradicionalna kuhinja u Surinamu se bazira na piletini i pirinču. Zbog povoljne klime, u primorskim delovima države moguće su i dve žetve pirinča godišnje.

Na atlantskoj obali Surinama i danas deluju pirati. Oko 70% stanovništva živi na granici siromaštva. Obavezno školovanje traje od 6. do 12. godine života. Učenici se lako raspoznaju jer su u osnovnim školama obavezne školske uniforme sa zelenim košuljama, dok su u srednjim školama te košulje plave boje.

Partneri stupaju u brak oko 20. godine života. Interesantno je da je stupanje u brak do 30. godine života dozvoljeno samo uz pismenu dozvolu roditelja.

Diplomatski odnosi između SFR Jugoslavije i Surinama su uspostavljeni odmah po primanju te države u Ujedinjene nacije. Surinam je 2015. godine glasao protiv primanja tzv. Kosova u UNESKO. Iako je u julu 2016. godine ova država priznala. tzv. Republiku Kosovo, već iduće godine (oktobra 2017. godine) je povukla priznanje i bila jedna od prvih država koja se odlučila na taj potez.

 

Autor: dr Rastislav Stojsavljević

 

Stavovi izneti u ovom tekstu su autorovi i moguće je da isti ne predstavljaju stavove naše redakcije.

 

Prethodni autorski tekst dr Rastislava Stojsavljevića možete pročitati ovde:

Rastislav Stojsavljević: Antigva i Barbuda – Ostrva večnog leta

Preuzmite androidaplikaciju.