Početna > Život i stil
Život i stil

Pojeli ste previše limuna? Evo šta može da vam se desi!

Svojim osvežavajućim ukusom, limun je savršeno voće. Poboljšana imunološka funkcija, mlađi izgled kože i bolje varenje samo su neke od prednosti jedenja limuna ili pijenja limunovog soka.
Foto: Pixabay/RichardJohn

Niskokalorično, ovo voće će vas brzo zasititi i odmah utažiti žeđ. Ali previše svega može biti loša stvar, a limuni nisu izuzetak.

Nutritivna vrednost limuna

Jedna porcija limuna obezbeđuje više od jedne trećine preporučenog dnevnog unosa vitamina C? Ovo voće je takođe bogato kalijumom, magnezijumom, kalcijumom i drugim mineralima koji podržavaju zdravlje i blagostanje. Osim toga, ima malo ugljenih hidrata i bogat je vlaknima, pa se uklapa u većinu dijeta.

Jedna porcija ili jedan mali limun obezbeđuje sledeće hranljive materije:

17 kalorija 5,4 grama ugljenih hidrata 1,6 grama vlakana 0,6 grama proteina 0,1 grama masti 2 procenta DV (dnevne vrednosti) gvožđa 2 procenta DV kalijuma 1 procenat DV kalcijuma 1 procenat DV magnezijuma 34 procenta DV vitamina C 1 procenat DV vitamina E 3 procenta DV vitamina B6 Limunov sok je jednako hranljiv kao celo voće, ali sadrži manje vlakana.

Jedna šolja sadrži 54 kalorije, 16,8 grama ugljenih hidrata i 0,7 grama vlakana. Takođe je dobar izvor magnezijuma i kalijuma – i može se pohvaliti čak 105 procenata dnevne preporučene količine vitamina C.

Kao i većina citrusnog voća, limun je pun antioksidanata i bioaktivnih jedinjenja. Flavonoidi u citrusima mogu zaštititi od raka i oksidativnog oštećenja. Ovi antioksidansi pokazuju snažna antiinflamatorna svojstva i mogu pomoći u lečenju dijabetesa i gojaznosti.

Voda sa limunom

Ovaj napitak se promoviše kao lek za sve. Njegovi zagovornici tvrde da usporava starenje, poboljšava varenje, jača imuni sistem i ubrzava mršavljenje. Istina je da većini tvrdnji nedostaju naučni dokazi. Međutim, potencijalne prednosti vode sa limunom su uglavnom iste kao i konzumiranje limunovog soka ili limuna. Postoje li zdravstveni rizici? Prednosti konzumiranja limuna su dobro dokumentovane. Ovo voće je puno vitamina C i antioksidansa koji se bore protiv slobodnih radikala i održavaju vaš imuni sistem jakim. Međutim, to ne znači da su oni lek za sve.

Uzmimo na primer dijetu sa limunovim sokom. Planovi za detoksikaciju tvrde da promovišu gubitak težine i uklanjaju toksine iz vašeg sistema. Međutim, ne postoje stvarne studije koje bi podržale ove izjave.

Limun nema nikakve magične moći koje bi vam mogle pomoći u sagorevanju masti.

Pored toga, vaše telo ima svoje mehanizme detoksikacije. Vaša jetra, bubrezi, creva i drugi organi rade zajedno kako bi filtrirali i eliminisali toksine. Detoks dijete jednostavno nemaju smisla sa nutritivne perspektive.

Dijeta sa limunovim sokom i drugi slični planovi mogu vam pomoći da izgubite težinu ograničavanjem unosa kalorija. Morate da napravite deficit od 3500 kalorija da biste sagoreli kilogram masti. Ako jedete samo limun ili hranu zamenite limunovim sokom, prirodno ćete postati mršaviji.

Problem je u tome što ćete izgubiti čistu masu – ne samo masnoću, što će zauzvrat usporiti vaš metabolizam. Više mišićne mase znači brži metabolizam.

Visok unos proteina u kombinaciji sa treningom snage promoviše hipertrofiju ili rast mišića, povećavajući potrošnju energije. Voće, uključujući limun, ima malo ili nimalo proteina, tako da ishrana zasnovana na voću može iscrpiti vaše telo ovim hranljivim materijama i izazvati gubitak mišića.

U stvari, nedostaci hranljivih materija su uobičajena nuspojava detoks dijeta.

Više nije uvek bolje

Šta se dešava ako popijete previše limunovog soka ili pojedete previše limuna? Prema Američkom udruženju stomatologa (ADA), agrumi i sokovi mogu dugoročno oštetiti zubnu gleđ i uzrokovati karijes. Pored toga, mogu iritirati i pogoršati rane u ustima. ADA preporučuje da pijete puno vode kad god jedete kiselu hranu ili pijete sokove od citrusa.

Dijeta bogata citrusima takođe može izazvati žgaravicu ili refluks kiseline kod nekih ljudi, prema Klinici Mejo. Ovom stanju doprinose i začinjena hrana, pržena hrana, čokolada, alkoholna pića, kafa i čokolada. Međunarodna fondacija za gastrointestinalne poremećaje preporučuje da ljudi sa gastroezofagealnom refluksnom bolešću (GERB) izbegavaju citrusno voće i sokove. Ne-citrusno voće, kao što su jabuke, kruške, banane, bobice, kajsije i grožđe, sigurniji su izbor za obolele od GERB-a.

Neželjeni efekti vode sa limunom takođe mogu uključivati često mokrenje.

Ovo je obično zbog povećanog unosa tečnosti. Pored toga, vitamin C — najzastupljenija hranljiva materija u limunu — može da deluje kao diuretik, ali to nije nužno loša stvar, posebno ako se borite sa zadržavanjem vode. Potencijalne koristi od jedenja limuna Kao što vidite, malo je verovatno da će limun izazvati neželjene efekte. Samo vodite računa da pravilno negujete svoje zube, posebno ako redovno konzumirate ovo voće.

Ishrana bogata limunom može poboljšati vaše zdravlje povećanjem nivoa antioksidanata i vitamina C u krvotoku.

Vitamin C podržava sintezu kolagena i inhibira stvaranje potencijalno mutagenih jedinjenja. Ovaj nutrijent takođe pomaže vašem telu da apsorbuje gvožđe, koje se prirodno nalazi u biljnoj hrani kao što su pasulj i sočivo.

Nizak nivo vitamina C može izazvati skorbut, stanje koje karakterišu lezije skeleta i krvnih sudova, bolne ruke i noge, umor, letargija, bolest desni, promene raspoloženja i sporo zarastanje rana.

Redovna konzumacija citrusnog voća, uključujući limun, može sprečiti nedostatak vitamina C. Vašem telu je ovaj nutrijent potreban za borbu protiv infekcija i oksidativnog stresa, sintetizuje kolagen i reguliše određene neurotransmitere. Nacionalni instituti za zdravlje preporučuju dnevni unos vitamina C od 90 miligrama za muškarce i 75 miligrama za žene. Ciljajte na oko 85 miligrama tokom trudnoće i 120 miligrama tokom dojenja.

Prednosti konzumiranja limuna se ne završavaju ovde.

Kalijum, magnezijum, kalcijum i drugi elektroliti u ovom voću regulišu Ph i nivo tečnosti u vašem telu, pomažu u transportu hranljivih materija i podržavaju funkciju organa. Na kraju krajeva, postoji razlog zašto sportisti piju elektrolitna pića pre, tokom i posle treninga.

Ova pića pomažu u sprečavanju dehidracije i održavanju ravnoteže elektrolita, ali umesto toga možete piti vodu sa limunom ili limunov sok. Na taj način ćete uživati u prednostima bez brige o dodatom šećeru i praznim kalorijama.

Kako vreme utiče na naše raspoloženje?