Својим освежавајућим укусом, лимун је савршено воће. Побољшана имунолошка функција, млађи изглед коже и боље варење само су неке од предности једења лимуна или пијења лимуновог сока.
Нискокалорично, ово воће ће вас брзо заситити и одмах утажити жеђ. Али превише свега може бити лоша ствар, а лимуни нису изузетак.
Нутритивна вредност лимуна
Једна порција лимуна обезбеђује више од једне трећине препорученог дневног уноса витамина Ц? Ово воће је такође богато калијумом, магнезијумом, калцијумом и другим минералима који подржавају здравље и благостање. Осим тога, има мало угљених хидрата и богат је влакнима, па се уклапа у већину дијета.
Једна порција или један мали лимун обезбеђује следеће хранљиве материје:
17 калорија 5,4 грама угљених хидрата 1,6 грама влакана 0,6 грама протеина 0,1 грама масти 2 процента ДВ (дневне вредности) гвожђа 2 процента ДВ калијума 1 проценат ДВ калцијума 1 проценат ДВ магнезијума 34 процента ДВ витамина Ц 1 проценат ДВ витамина Е 3 процента ДВ витамина Б6 Лимунов сок је једнако хранљив као цело воће, али садржи мање влакана.
Једна шоља садржи 54 калорије, 16,8 грама угљених хидрата и 0,7 грама влакана. Такође је добар извор магнезијума и калијума – и може се похвалити чак 105 процената дневне препоручене количине витамина Ц.
Као и већина цитрусног воћа, лимун је пун антиоксиданата и биоактивних једињења. Флавоноиди у цитрусима могу заштитити од рака и оксидативног оштећења. Ови антиоксиданси показују снажна антиинфламаторна својства и могу помоћи у лечењу дијабетеса и гојазности.
Вода са лимуном
Овај напитак се промовише као лек за све. Његови заговорници тврде да успорава старење, побољшава варење, јача имуни систем и убрзава мршављење. Истина је да већини тврдњи недостају научни докази. Међутим, потенцијалне предности воде са лимуном су углавном исте као и конзумирање лимуновог сока или лимуна. Постоје ли здравствени ризици? Предности конзумирања лимуна су добро документоване. Ово воће је пуно витамина Ц и антиоксиданса који се боре против слободних радикала и одржавају ваш имуни систем јаким. Међутим, то не значи да су они лек за све.
Узмимо на пример дијету са лимуновим соком. Планови за детоксикацију тврде да промовишу губитак тежине и уклањају токсине из вашег система. Међутим, не постоје стварне студије које би подржале ове изјаве.
Лимун нема никакве магичне моћи које би вам могле помоћи у сагоревању масти.
Поред тога, ваше тело има своје механизме детоксикације. Ваша јетра, бубрези, црева и други органи раде заједно како би филтрирали и елиминисали токсине. Детокс дијете једноставно немају смисла са нутритивне перспективе.
Дијета са лимуновим соком и други слични планови могу вам помоћи да изгубите тежину ограничавањем уноса калорија. Морате да направите дефицит од 3500 калорија да бисте сагорели килограм масти. Ако једете само лимун или храну замените лимуновим соком, природно ћете постати мршавији.
Проблем је у томе што ћете изгубити чисту масу – не само масноћу, што ће заузврат успорити ваш метаболизам. Више мишићне масе значи бржи метаболизам.
Висок унос протеина у комбинацији са тренингом снаге промовише хипертрофију или раст мишића, повећавајући потрошњу енергије. Воће, укључујући лимун, има мало или нимало протеина, тако да исхрана заснована на воћу може исцрпити ваше тело овим хранљивим материјама и изазвати губитак мишића.
У ствари, недостаци хранљивих материја су уобичајена нуспојава детокс дијета.
Више није увек боље
Шта се дешава ако попијете превише лимуновог сока или поједете превише лимуна? Према Америчком удружењу стоматолога (АДА), агруми и сокови могу дугорочно оштетити зубну глеђ и узроковати каријес. Поред тога, могу иритирати и погоршати ране у устима. АДА препоручује да пијете пуно воде кад год једете киселу храну или пијете сокове од цитруса.
Дијета богата цитрусима такође може изазвати жгаравицу или рефлукс киселине код неких људи, према Клиници Мејо. Овом стању доприносе и зачињена храна, пржена храна, чоколада, алкохолна пића, кафа и чоколада. Међународна фондација за гастроинтестиналне поремећаје препоручује да људи са гастроезофагеалном рефлуксном болешћу (ГЕРБ) избегавају цитрусно воће и сокове. Не-цитрусно воће, као што су јабуке, крушке, банане, бобице, кајсије и грожђе, сигурнији су избор за оболеле од ГЕРБ-а.
Нежељени ефекти воде са лимуном такође могу укључивати често мокрење.
Ово је обично због повећаног уноса течности. Поред тога, витамин Ц — најзаступљенија хранљива материја у лимуну — може да делује као диуретик, али то није нужно лоша ствар, посебно ако се борите са задржавањем воде. Потенцијалне користи од једења лимуна Као што видите, мало је вероватно да ће лимун изазвати нежељене ефекте. Само водите рачуна да правилно негујете своје зубе, посебно ако редовно конзумирате ово воће.
Исхрана богата лимуном може побољшати ваше здравље повећањем нивоа антиоксиданата и витамина Ц у крвотоку.
Витамин Ц подржава синтезу колагена и инхибира стварање потенцијално мутагених једињења. Овај нутријент такође помаже вашем телу да апсорбује гвожђе, које се природно налази у биљној храни као што су пасуљ и сочиво.
Низак ниво витамина Ц може изазвати скорбут, стање које карактеришу лезије скелета и крвних судова, болне руке и ноге, умор, летаргија, болест десни, промене расположења и споро зарастање рана.
Редовна конзумација цитрусног воћа, укључујући лимун, може спречити недостатак витамина Ц. Вашем телу је овај нутријент потребан за борбу против инфекција и оксидативног стреса, синтетизује колаген и регулише одређене неуротрансмитере. Национални институти за здравље препоручују дневни унос витамина Ц од 90 милиграма за мушкарце и 75 милиграма за жене. Циљајте на око 85 милиграма током трудноће и 120 милиграма током дојења.
Предности конзумирања лимуна се не завршавају овде.
Калијум, магнезијум, калцијум и други електролити у овом воћу регулишу Ph и ниво течности у вашем телу, помажу у транспорту хранљивих материја и подржавају функцију органа. На крају крајева, постоји разлог зашто спортисти пију електролитна пића пре, током и после тренинга.
Ова пића помажу у спречавању дехидрације и одржавању равнотеже електролита, али уместо тога можете пити воду са лимуном или лимунов сок. На тај начин ћете уживати у предностима без бриге о додатом шећеру и празним калоријама.