Блентава деца су она деца која су у готово свим ситуацијама неозбиљна, која се блесирају и кад треба и кад не треба, до којих не можеш допрети када желиш да покренеш неки озбиљан разговор јер све окрећу на завитланцију.
То су она деца која се смеју свакој шали ма колико она била глупа и плитка, само да би се смејала. Смеју се ко луди на брашно!
Рећи ће многи: ,,Нека се само деца смеју, шта ту има лоше?“
Има, има и те како има!
Од блентаве деце једног дана постану блентави људи, а тешко теби ако ти је блента брачни партнер или колега или још горе да ти је блента надређени на послу!
Блента је увек блентав на туђ рачун! Дакле, неко због њих таквих сигурно трпи и подмеће своја плећа!
Блентави нису спремни ни на какву тешкоћу, зато и избегавају озбиљност, одговорност, рад. Они би само да им је лепо. Али ок и ја бих да ми је лепо, али знам и да се живот не састоји само од дивоте! Кад није дивота не затворим очи, не повучем се, већ искорачим, издржим, прегрмим, поднесем, засучем рукаве, запнем и ознојим се!
Бленте то не раде!
Не мешајте игру са блентавошћу!
Када се деца играју, они то раде на веома озбиљан начин, уносе цело своје биће и уживају у томе, али када се неко блентави, он је увек непосвећен, увек је на површини. Игра је предивна корисна активност која развија дете,а блентавост негативна навика која уназађује дечју личност и траћи време!
Шта ако код своје деце препознајете симптоме ,,блентавитиса“?
Под један, заустављајте блесављење увек кад је непримерено. Дакле, немојте бити толерантни на такво понашање само зато што је реч о шали. Шале су супер ствар, хумор је врхунац интелекта, али и оне имају своју меру, своје време и место. Нека буде много смеха у животу вашег детета, али је важно да постоји и време за озбиљност!
Под два, изложите их тешкоћама примереним њиховом узрасту у смислу кућних послова, учења, преузимања одговорности за своје обавезе и термине…
И под три, најважније, размислите да ли је неко од вас родитеља склон блентавилу. Ако сте се пронашли, радите на себи, а ако сте препознали свог партнера у овој причи, нека вам је Бог у помоћи!
Биљана Грбовић, оснивач Удружења родитеља “Матица”
Радујем се кад помажем!
Promocija knjige “Volim što sam rodila baš tebe, baš takvu, takvog” (VIDEO)
Преузмите андроид апликацију.