Нису сви кромпири јестиви.
Кромпир је намирница коју често остављамо у остави много дуже него што би требало, па није реткост да га бацимо након што приметимо непријатан мирис кромпира.
Међутим, има и оних који ће претпоставити да је довољно огулити кожу, уклонити црне тачке, да би била добра за јело.
Стручњаци кажу да постоји један специфичан знак који открива да кромпир више није добар за јело, али може бити и опасан по здравље.
Ако ваш кромпир има зелене мрље, немојте га јести
Лако је помислити да само треба да их извадимо из кромпира да бисмо га учинили јестивим, али нисте свесни проблема. Зелена боја кромпира настаје када почне да производи хлорофил, што је природан процес. Али када приметите тај пигмент, то значи да је кромпир почео да производи и соланин, компоненту која штити од оштећења изазваних животињама, инсектима, гљивицама и бактеријама. То је токсин који се налази у кромпиру, не само у зеленим тачкама, који у већим количинама може бити опасан за људе.
Можете се разболети од само једног кромпира
Ниво соланина је највећи у љусци кромпира, па ће гуљење свакако уклонити неке од токсина (око 30 одсто), али неће решити проблем. Стручњаци нису сигурни колико ове компоненте треба да буде у кромпиру да бисте се разболели, али једно истраживање је показало да 0,6 милиграма по килограму телесне тежине може довести до болести. Посебно је важно такав кромпир држати подаље од деце, која имају много мању телесну масу и могу јаче да осете последице тровања соланином.
Ако приметите ове симптоме тровања, одмах се обратите лекару
Ако сте појели тако зелени кромпир, огуљен и без видљивих опасних знакова, важно је пратити симптоме који се могу појавити. Уобичајени су грозница, главобоља, бол у стомаку, дијареја, повраћање, слаб пулс и кратак дах. Ако мислите да имате управо ове симптоме, одмах потражите медицинску помоћ. Благи симптоми могу да нестану за 24 сата, али постоје и озбиљни због којих је ипак паметно обратити се лекару.
Правилно складиштење може спречити проблеме
Кромпир ће дуже бити јестив ако га правилно складиштите. Свако оштећење, излагање светлости или ниским и високим температурама може довести до појаве поменутог токсина. Кромпир је најбоље чувати на тамном и сувом месту како би се спречио овај процес. Торба у којој се налазе заштитиће их од додатног светла. Добар савет је да пажљиво прегледате сваки кромпир пре куповине и одбаците све који нису доброг квалитета.
Pripremljenu zimnicu sklonite na odgovarajuća mesta: Ova to nikako nisu
Преузмите андроид апликацију.