Почетна > Блог
Блог Свет

Огњен Карановић: Додик или опозиција? (трећи део)

Прерано „отписани“ Додик, своју политичку снагу тријумфално је вратио на изборима за градоначелника Приједора, где је кандидат његове партије, Савеза независних социјалдемократа (СНСД), Слободан Јавор, освојио убедљиву већину гласова (53%) од укупног бирачког тела, које је остварило своје грађанско право и обавезу на биралиштима. Традиционално, гласачи „излазе на биралишта“ у масовом проценту у БиХ.
Фото: Градске инфо

У реалним процентима (с обзиром на пројектовано стваран број грађана са бирачким правом), понекад тај „опсег гласачког тела“ достиже и проценат од 70% грађана, који су регистровани у бирачким списковима. Међутим, на последњим ванредним изборима у Приједору, на „бирачким местима појавило се“, тек нешто више од 30% грађана са бирачким правом.

Наведене околности, поједини политичари и аналитичари одмах су окарактерисали, као сигуран показатељ да „Додиков тријумф“ и није „толико убедљив“, те да је већина бирача одлучила да СНСД и њеном кандидату за „првог човека“ Приједора, ускрате подршку. Но, поменути пратиоци политичких процеса и стања у Српској и БиХ превидели су чињеницу да грађани Приједора нису пружили подршку ни Јаворовом противкандидату из редова Демократског народног савеза (ДНС), господину Горану Предојевићу.

Такође, у обавези смо да нагласимо да је Додиков СНСД остао апсолутни победник у Приједору и на изборима за српског члана Председништва БиХ, 2018. године, када је на биралишта у овом граду изашло 45% гласача.

Као што смо нагласили у претходна два блога, више од деценију и по, ДНС је био један од изузетно поузданих коалиционих партнера Додиковом СНСД. Међутим, након општих избора из 2018. године и раскола у странци, коју данас води Ненад Нешић (иначе, власник и одговорно лице у неколико веома успешних компанија у Републици Српској), ДНС је постао део „опозиционог табора“, уз ПДП и СДС.

Након „приједорског дебакла“, који су доживели ДНС (који је и настао, управо у Приједору) и опозиција, између поменутих „опозиционих савезника“ уследиле су оптужбе за „непринципијелно политичко деловање“.

Српска демократска странка и Партија демократског прогреса оптужују Нешића да је био „Додиков притајени савезник“ у редовима опозиције, те да је то био главни разлог, због којег „удружена опозиција“ није желела да пружи тзв. „инфраструктурну и логистичко-политичку подршку“ ДНС на изборима у Приједору (без обзира што дата врста подршке ДНС у Приједору није ни била потребна).

Са друге стране, ДНС је покренуо разговоре са неколико мање утицајних и ванпарламентарних странкама у Републици Српској, вероватно са намером да са њима утелотвори неки будући политички савез пред изборе 2022. године.

Оптужбе за његову евентуалну „издају опозиционих снова“ нису престале, а вероватно нису ни опстале без основа. Међутим, постављамо питање, да ли су описане околности разлог за дебакл опозције и успон Додика на изборима у Приједору?

Свакако, дато питање постављамо и у контексту оправданих претпоставки да би „приједорски избори“ могли да буду „пресликани“ и у резултатима избора на ентитетском нивоу у Републици Српској, крајем наредне године?

У периоду после општих и локалних избора у БиХ из 2018. и 2020. године, када је постало јасно да је дошло до извесног „замора“ код Додиковог бирачког тела, те да би његови познати политички „маневри и заокрети“, као и методологија приступа бирачком телу, могли да остану недовољни за успех у неком наредном изборном циклусу, актуелни члан Председништва БиХ из реда српског народа, поново је „наметнуо изборну тему“ око које би политичко тело Српске и српски народ у БиХ требало да се „мобилишу“ пред изборе 2022. године.

Свакако, реч је о сасвим оправданим и веома озбиљним темама – опстанак Републике Српске и српског националног идентитета у БиХ, али и уклањање утицаја високог представника и политичког Сарајава на стратешке политичке процесе и стања у овој држави.

На овај начин, Додик је поново изненадио, па и затекао своје политичке противнике.

(наставиће се)

 

Аутор: Огњен Карановић, историчар, ЦЗДС

 

Ставови изнети у овом тексту су ауторови и могуће је да исти не представљају ставове наше редакције.

 

Претходни ауторски текст Огњена Карановића можете прочитати овде:

Ognjen Karanović: Dodik ili opozicija? (drugi deo)

Преузмите андроид апликацију.