Početna > Blog
Blog Svet

Ognjen Karanović: Dodik ili opozicija? (treći deo)

Prerano „otpisani“ Dodik, svoju političku snagu trijumfalno je vratio na izborima za gradonačelnika Prijedora, gde je kandidat njegove partije, Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), Slobodan Javor, osvojio ubedljivu većinu glasova (53%) od ukupnog biračkog tela, koje je ostvarilo svoje građansko pravo i obavezu na biralištima. Tradicionalno, glasači „izlaze na birališta“ u masovom procentu u BiH.
Foto: Gradske info

U realnim procentima (s obzirom na projektovano stvaran broj građana sa biračkim pravom), ponekad taj „opseg glasačkog tela“ dostiže i procenat od 70% građana, koji su registrovani u biračkim spiskovima. Međutim, na poslednjim vanrednim izborima u Prijedoru, na „biračkim mestima pojavilo se“, tek nešto više od 30% građana sa biračkim pravom.

Navedene okolnosti, pojedini političari i analitičari odmah su okarakterisali, kao siguran pokazatelj da „Dodikov trijumf“ i nije „toliko ubedljiv“, te da je većina birača odlučila da SNSD i njenom kandidatu za „prvog čoveka“ Prijedora, uskrate podršku. No, pomenuti pratioci političkih procesa i stanja u Srpskoj i BiH prevideli su činjenicu da građani Prijedora nisu pružili podršku ni Javorovom protivkandidatu iz redova Demokratskog narodnog saveza (DNS), gospodinu Goranu Predojeviću.

Takođe, u obavezi smo da naglasimo da je Dodikov SNSD ostao apsolutni pobednik u Prijedoru i na izborima za srpskog člana Predsedništva BiH, 2018. godine, kada je na birališta u ovom gradu izašlo 45% glasača.

Kao što smo naglasili u prethodna dva bloga, više od deceniju i po, DNS je bio jedan od izuzetno pouzdanih koalicionih partnera Dodikovom SNSD. Međutim, nakon opštih izbora iz 2018. godine i raskola u stranci, koju danas vodi Nenad Nešić (inače, vlasnik i odgovorno lice u nekoliko veoma uspešnih kompanija u Republici Srpskoj), DNS je postao deo „opozicionog tabora“, uz PDP i SDS.

Nakon „prijedorskog debakla“, koji su doživeli DNS (koji je i nastao, upravo u Prijedoru) i opozicija, između pomenutih „opozicionih saveznika“ usledile su optužbe za „neprincipijelno političko delovanje“.

Srpska demokratska stranka i Partija demokratskog progresa optužuju Nešića da je bio „Dodikov pritajeni saveznik“ u redovima opozicije, te da je to bio glavni razlog, zbog kojeg „udružena opozicija“ nije želela da pruži tzv. „infrastrukturnu i logističko-političku podršku“ DNS na izborima u Prijedoru (bez obzira što data vrsta podrške DNS u Prijedoru nije ni bila potrebna).

Sa druge strane, DNS je pokrenuo razgovore sa nekoliko manje uticajnih i vanparlamentarnih strankama u Republici Srpskoj, verovatno sa namerom da sa njima utelotvori neki budući politički savez pred izbore 2022. godine.

Optužbe za njegovu eventualnu „izdaju opozicionih snova“ nisu prestale, a verovatno nisu ni opstale bez osnova. Međutim, postavljamo pitanje, da li su opisane okolnosti razlog za debakl opozcije i uspon Dodika na izborima u Prijedoru?

Svakako, dato pitanje postavljamo i u kontekstu opravdanih pretpostavki da bi „prijedorski izbori“ mogli da budu „preslikani“ i u rezultatima izbora na entitetskom nivou u Republici Srpskoj, krajem naredne godine?

U periodu posle opštih i lokalnih izbora u BiH iz 2018. i 2020. godine, kada je postalo jasno da je došlo do izvesnog „zamora“ kod Dodikovog biračkog tela, te da bi njegovi poznati politički „manevri i zaokreti“, kao i metodologija pristupa biračkom telu, mogli da ostanu nedovoljni za uspeh u nekom narednom izbornom ciklusu, aktuelni član Predsedništva BiH iz reda srpskog naroda, ponovo je „nametnuo izbornu temu“ oko koje bi političko telo Srpske i srpski narod u BiH trebalo da se „mobilišu“ pred izbore 2022. godine.

Svakako, reč je o sasvim opravdanim i veoma ozbiljnim temama – opstanak Republike Srpske i srpskog nacionalnog identiteta u BiH, ali i uklanjanje uticaja visokog predstavnika i političkog Sarajava na strateške političke procese i stanja u ovoj državi.

Na ovaj način, Dodik je ponovo iznenadio, pa i zatekao svoje političke protivnike.

(nastaviće se)

 

Autor: Ognjen Karanović, istoričar, CZDS

 

Stavovi izneti u ovom tekstu su autorovi i moguće je da isti ne predstavljaju stavove naše redakcije.

 

Prethodni autorski tekst Ognjena Karanovića možete pročitati ovde:

Ognjen Karanović: Dodik ili opozicija? (drugi deo)

Preuzmite android aplikaciju.