Почетна > Свет
Свет

Папа упознао затворенике у посети поставци Ватикана на Бијеналу у Венецији

Папа Фрања је данас посетио поставку Ватикана на Бијеналу у Венецији под називом “Кроз моје очи“, која је смештена у женском затвору Ђудека, где се потом срео са затвореницама.
Фото: Танјуг/AP Photo/Antonio Calanni

Ова поставка садржи креације девет савремених уметника који су на пројекту сарађивали са затвореницама, а избор да павиљон Ватикана буде смештен у затвор истиче папине позиве друштву да се помогне сиромашнима и занемаренима, укључујући и затворску популацију, преноси Ројтерс.

Неке од затвореница радиле су као туристички водичи или су послужиле као инспирација уметницима.

Папа се са затвореницама срео појединачно и позвао их је да своје време у затвору искористе као шансу за “морални и материјални препород“, док су неке од њих плакале.

“Парадоксално, боравак у затвору може означити почетак нечег новог, кроз поновно откривање неслуćене лепоте у нама и другима, што је симболизовано уметничким догађајем чији сте домаćин и пројектом којем активно доприносите“, поручио је папа током посете Ђудеки.

Он се потом сусрео са уметницима Бијенала у затворској капели, украшеној инсталацијом бразилске визуелне уметнице Соње Гомес, са објектима који висе са плафона и симболично привлаче поглед гледаоца на горе.

Папа је позвао уметнике да прихвате тему овогодишњег Бијенала – “Странци свуда“, како би показали солидарност са онима на маргинама друштва.

“Уметност има статус ’града уточишта‘, града који не служи режиму насиља и дискриминације како би створио облике људске припадности способне да препознају, укључујуćи, заштите и прихвате свакога“, рекао је он.

Ватиканска изложба претворила је затвор Ђудека, некадашњи самостан за бивше проститутке, у једну од атракција овогодишњег Бијенала, али посетиоци морају унапред да резервишу и прођу безбедносну проверу.

Ова изложба постала је омиљена у свету уметности и посетиоце дочекује на улазу са зидним муралом уметника Мауриција Кателана са два прљава стопала, дело које подсец́а на Каравађова прљава стопала или стопала која папа Фрањо пере сваке године у ритуалу Великог четвртка, подсећа Ројтерс.

Фрања је први папа који је посетио Бијенале, а у Венецији је претходни пут боравио пре него што је изабран за римокатоличког поглавара.

Како медији пишу, ова посета се поклопила с викендом у којем Венеција уводи плаћање улазница за једнодневне излетнике с циљем да се ублажи притисак туризма на Унескову светску баштину. Међутим, папа је као гост ослобођен куповине карте од пет евра, али сви они који долазе на његову мису морају да је плате.

Венецијалнски надбискуп Франческо Мораља поздравио је одлуку папе да посети град, упркос дугој историји лоших односа овог града и Ватикана.

“Рим и Венеција су дуго били ривали. Папство је хтело да контролише све, а Венеција је љубоморно чувала своју независност“ рекао је црквени историчар Ђовани Марија Вијан.

Мораља је рекао да је проблематична историја давна прошлост и да Венеција дочекује Фрању раширених руку и уз захвалност.

Реликвије Светог Марка налазе се у истоименој цркви у Венецији, а очекује се да папа тамо одржи мису у присуству око 9.000 верника.

Мораља је такође подржао увођење туристичке таксе у Венецији од 5 евра дневно у сезони, док се град бори са превеликим бројем туриста и тоне услед пораста нивоа воде.

Папа није напустио регион Лацио од септембра због проблема са здрављем, а у јуну ће присуствовати самиту лидера Групе седам (Г7) у Барију, што ће бити први пут да поглавар Римокатоличке цркве учествује на радном састанку групе.

Papa Franja u poseti postavci Vatikana na Bijenalu u Veneciji

Преузмите андроид апликацију.