Почетна > Бизнис
Бизнис

Од почетка године затворено 15 пекара због неадекватне хигијене

Ненад Вујовић из Министарства пољопривреде изјавио је данас да су проблеми са декларисањем робе, односно хране у пекарама чешћи проблем него неадекватна хигијена, као и да је од почетка године затворено 15 објеката због хигијене.
Фото: Pixabay/guanabarino

„Прошле године због неадекватне хигијене то је било неких 27 објеката у целој години. Иначе, то је отприлике 25 објеката годишње по некој нашој статистици у задњих 10 година објеката“, рекао је Вујовић поводом појачане контроле инспекције хлеба и пецива.

Он је додао да су пекаре веома интересантне што се тиче надзора пољопривредне инспекције и интересовања потрошача.

„Посебно и сви смо ту негде усмерени, да ли тај хлеб јесте добар или није то је разлог зашто смо у континуитету присутни у пекарама. Ова појачана контрола се врши на целој територији Србије, наши инспектори у свакој општини, округу врше надзор по истом моделу, по истом налогу и те податке уједињујемо и управо су то резултати са којима смо изашли у јавност“, рекао је Вујовић.

На питање на који начин се врши контрола и колико је инспектора потребно, Вујовић је одговорио да колико год инспектора више било то боље, и да је у питању модел правилног искоришћења ресурса на прави начин – одради се процена ризика и анализа ризика која усмерава да се ресурси користиме на прави начин.

„Да усмеравамо контроле тамо где очекујемо највеће проблеме и то могу вам рећи да успевамо, значи они који раде добро који су у претходним контролама показали да су добри и организовани и немају никаквих проблема они раде свој посао, њих остављамо за нешто касније они који су под лупом њих чешће контролишемо и они су предмет наше контроле у ово моделу“, објаснио је Вујовић.

Контролама се, каже Вујовић контролише пре свега хигијена самог објекта, а одна све оно што иде уз то – и сам објекат и производ, али и сировине, документација, као и системи безбедности који су успостављени.

„Прописи су веома стриктни – значи све оно што може да буде микробиолошка, хемијска контаминација, па и физичка – то је све оно што не сме да се нађе и то је оно што ми покушавамо да превентирамо у нашим контролама. Да проверимо које системе надзора су управо ти произвођачи успоставили да се не деси тако нешто“, рекао је Вујовић.

NIS postao većinski vlasnik pančevačke Petrohemije

Преузмите андроид апликацију.