Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Нови Сад као пример другим градовима у области управљања отпадом

Нови Сад је званично први и једини град који примењује принцип циркуларне економије у Републици Србији.
Фото: Unsplash/Seth Cottle

Изграђено компостно поље и постројење за третман зеленог отпада сакупљеног са зелених површина представљају резултате успешно реализованог пројекта Управљање отпадом у контексту климатских промена. За реализацију овог пројекта, који се заснива на природним решењима,  Град Нови Сад уложио је  40.000.000 динара из буџета, док је ГИЗ, уз подршку Амбасаде СР Немачке, издвојио 390.000 евра, што  говори о изузетно доброј сарадњи наше земље са СР Немачком.

Компостоно поље и постројење се налазе у новом расаднику ЈКП „Градско зеленило“, на површини од 10.000 m² и обезбеђиваће прераду 5000 тона биомасе на годишњем нивоу.

О чему се заправо ради?

ЈКП „Градско зеленило“ уређује и одржава преко 430 хектара јавних зелених површина и око 150 хектара коровских површина у граду. Приликом уређивања јавних површина, прикупи се велика количина тзв. зеленог отпада, односно покошене траве, лишћа, сувих и поломљених грана и другог баштенског отпада. Зелени отпад се до сада одлагао на депонији, заједно са осталим врстама отпада, заузимајући велики део депоније. Изградњом компостног поља и постројења Град Нови Сад прави велики еколошки искорак у области управљања отпадом.

Фото: Град Нови Сад

Наиме, од сада ће тзв. зелени отпад уместо да заврши на депонији, бити одлаган посебно, чиме се утиче на смањење загађења земљишта, вода, ваздуха, могућности избијања пожара, а што све директно позитивно утиче на људско здравље и здравље свих живих бића. Тако засебно одлаган зелени отпад се уситњава и подвргава технологији компостирања, чиме ће се добијати компост који може да се користи као најквалитетније органско ђубриво.

ЈКП „Градско зеленило“ ће компост користити ради побољшавања структуре земљишта на јавним зеленим површинама,  приликом одржавања постојећег, као и садњи новог зеленила. На тај начин се сакупљени и прерађени зелени отпад поново употребљава, што представља прави пример циркуларне економије у граду. Осим тога, уместо зеленог отпада, који потенцијално може угрозити људе, добиће се стабилан продукт који је сигуран за људе, животиње и биљке. Такође, на овај начин ће се остварити и уштеде у трошковима пословања овог предузећа.

Фото: Unsplash/Christian Joudrey

Изградњом Регионалне депоније, производња и употреба овог продукта добиће и ширу употребу. Планирано је да прикупљање зеленог отпада буде са подручја и свих шест општина које ће бити обухваћене овом депонијом, поред Новог Сада. Осим користи за околне општине, то ће омогућити производњу веће количине компоста, па ће употреба осим за побољшавање јавног зеленила бити могућа и у комерцијалне сврхе, односно продаје на тржишту. То надаље отвара нове могућности Граду, у смислу отварања нових радних места.

Као што је и Градоначелник Града Новог Сада истакао – отпад ће постати економски потенцијал. На тај начин ће се остварити задовољавајући баланс између добробити животне средине и просперитета економије.

Фото: Pixabay/Daina Krumins

У оквиру овог постројења започеће и производња дрвне сечке, коју ће ЈКП „Градско зеленило“ користити убудуће за грејање. Дрвна сечка, која настаје уситњавањем дрвета, уз шумских остатака и од грања, позната је као један од најоптималнијих енергената, изузетне огревне вредности. Ово је још један модел примене зелених технологија, која ће такође имати двоструки учинак, како на смањење загађења ваздуха, тако и на уштеду трошкова предузећа.

Изградњом компостног поља и постројења за третман зеленог отпада Град Нови Сад и Република Србија испуњавају и циљеве прописане Декларацијом о Зеленој агенди за Западни Балкан, што је од стратешког значаја за нашу земљу и у контексту европских интеграција.

Фото: Pixabay/Ben Kerckx

Eфекти ове инвестиције огледаће се како на локалном, тако и на глобалном нивоу. Осим што ће допринети решавању проблема са нечистоћом и зеленим отпадом, подизању нивоа квалитета окружења у којем грађани живе, модернизацији рада и рециклажи, потенцијалном економском развитку, ова инвестиција допринеће и смањењу укупне емисије штетних гасова у атмосферу, што ће резултирати успоравањем климатских промена и глобалног загревања.

Konferencija „Jačanje cirkularne ekonomije u Srbiji – nordijska iskustva“ (FOTO/VIDEO)

 

Преузмите андроид апликацију.