Početna > Novi Sad

Aktuelno Novi Sad

Novi Sad kao primer drugim gradovima u oblasti upravljanja otpadom

Novi Sad je zvanično prvi i jedini grad koji primenjuje princip cirkularne ekonomije u Republici Srbiji.
Foto: Unsplash/Seth Cottle

Izgrađeno kompostno polje i postrojenje za tretman zelenog otpada sakupljenog sa zelenih površina predstavljaju rezultate uspešno realizovanog projekta Upravljanje otpadom u kontekstu klimatskih promena. Za realizaciju ovog projekta, koji se zasniva na prirodnim rešenjima,  Grad Novi Sad uložio je  40.000.000 dinara iz budžeta, dok je GIZ, uz podršku Ambasade SR Nemačke, izdvojio 390.000 evra, što  govori o izuzetno dobroj saradnji naše zemlje sa SR Nemačkom.

Kompostono polje i postrojenje se nalaze u novom rasadniku JKP „Gradsko zelenilo“, na površini od 10.000 m² i obezbeđivaće preradu 5000 tona biomase na godišnjem nivou.

O čemu se zapravo radi?

JKP „Gradsko zelenilo“ uređuje i održava preko 430 hektara javnih zelenih površina i oko 150 hektara korovskih površina u gradu. Prilikom uređivanja javnih površina, prikupi se velika količina tzv. zelenog otpada, odnosno pokošene trave, lišća, suvih i polomljenih grana i drugog baštenskog otpada. Zeleni otpad se do sada odlagao na deponiji, zajedno sa ostalim vrstama otpada, zauzimajući veliki deo deponije. Izgradnjom kompostnog polja i postrojenja Grad Novi Sad pravi veliki ekološki iskorak u oblasti upravljanja otpadom.

Foto: Grad Novi Sad

Naime, od sada će tzv. zeleni otpad umesto da završi na deponiji, biti odlagan posebno, čime se utiče na smanjenje zagađenja zemljišta, voda, vazduha, mogućnosti izbijanja požara, a što sve direktno pozitivno utiče na ljudsko zdravlje i zdravlje svih živih bića. Tako zasebno odlagan zeleni otpad se usitnjava i podvrgava tehnologiji kompostiranja, čime će se dobijati kompost koji može da se koristi kao najkvalitetnije organsko đubrivo.

JKP „Gradsko zelenilo“ će kompost koristiti radi poboljšavanja strukture zemljišta na javnim zelenim površinama,  prilikom održavanja postojećeg, kao i sadnji novog zelenila. Na taj način se sakupljeni i prerađeni zeleni otpad ponovo upotrebljava, što predstavlja pravi primer cirkularne ekonomije u gradu. Osim toga, umesto zelenog otpada, koji potencijalno može ugroziti ljude, dobiće se stabilan produkt koji je siguran za ljude, životinje i biljke. Takođe, na ovaj način će se ostvariti i uštede u troškovima poslovanja ovog preduzeća.

Foto: Unsplash/Christian Joudrey

Izgradnjom Regionalne deponije, proizvodnja i upotreba ovog produkta dobiće i širu upotrebu. Planirano je da prikupljanje zelenog otpada bude sa područja i svih šest opština koje će biti obuhvaćene ovom deponijom, pored Novog Sada. Osim koristi za okolne opštine, to će omogućiti proizvodnju veće količine komposta, pa će upotreba osim za poboljšavanje javnog zelenila biti moguća i u komercijalne svrhe, odnosno prodaje na tržištu. To nadalje otvara nove mogućnosti Gradu, u smislu otvaranja novih radnih mesta.

Kao što je i Gradonačelnik Grada Novog Sada istakao – otpad će postati ekonomski potencijal. Na taj način će se ostvariti zadovoljavajući balans između dobrobiti životne sredine i prosperiteta ekonomije.

Foto: Pixabay/Daina Krumins

U okviru ovog postrojenja započeće i proizvodnja drvne sečke, koju će JKP „Gradsko zelenilo“ koristiti ubuduće za grejanje. Drvna sečka, koja nastaje usitnjavanjem drveta, uz šumskih ostataka i od granja, poznata je kao jedan od najoptimalnijih energenata, izuzetne ogrevne vrednosti. Ovo je još jedan model primene zelenih tehnologija, koja će takođe imati dvostruki učinak, kako na smanjenje zagađenja vazduha, tako i na uštedu troškova preduzeća.

Izgradnjom kompostnog polja i postrojenja za tretman zelenog otpada Grad Novi Sad i Republika Srbija ispunjavaju i ciljeve propisane Deklaracijom o Zelenoj agendi za Zapadni Balkan, što je od strateškog značaja za našu zemlju i u kontekstu evropskih integracija.

Foto: Pixabay/Ben Kerckx

Efekti ove investicije ogledaće se kako na lokalnom, tako i na globalnom nivou. Osim što će doprineti rešavanju problema sa nečistoćom i zelenim otpadom, podizanju nivoa kvaliteta okruženja u kojem građani žive, modernizaciji rada i reciklaži, potencijalnom ekonomskom razvitku, ova investicija doprineće i smanjenju ukupne emisije štetnih gasova u atmosferu, što će rezultirati usporavanjem klimatskih promena i globalnog zagrevanja.

Konferencija „Jačanje cirkularne ekonomije u Srbiji – nordijska iskustva“ (FOTO/VIDEO)

 

Preuzmite android aplikaciju.