Početna > Novi Sad > Novosadske priče

Novi Sad Novosadske priče

Petrovaradin – najpoznatije naselje i simbol Novog Sada (FOTO, VIDEO)

Jedno od najpoznatijih naselja, kako u Novom Sadu, tako zasigurno i u Srbiji, jeste Petrovaradin. Petrovaradin spada u gradska naselja čiji broj stanovnika, ali i turista se iz godine u godinu povećava. Ono što Petrovaradin čini poznatim i zbog čega je zanimljiv za posetu i život jesu brojne znamenitosti ovog dellj grada od koga se posebno izdvaja Petrovaradinska tvrđava.


Petrovaradin je gradsko naselje čiji je centar udaljen od centra grada 3,5 kilometra, odnosno 9 minuta vožnje automobilom.

Petrovaradin – najpoznatiji deo Novog Sada

Petrovaradin je smešten na sremskoj strani, na desnoj obali Dunava, između naselja Sremska Kamenica, Bukovac, Sremski Karlovci. Preko puta Dunava se nalaze naselja Kovilj, Šangaj, Podbara, Stari grad i Liman. Broj stanovnika u ovom delu grada ide do 18.000 što ga čini jednim od najvećih novosadskih naselja.

Foto: Gradske info

Istorija ovog naselja počinje još iz vremena neolita, a naseljavan je od strane Kelta i Rimljana. Ono što ovo naselje čini najpoznatijim jeste Petrovaradinska tvrđava. Ovo utvrđenje izgrađeno je prvobitno još u srednjom veku kada je bio sedište Ugarske vlasti. Nakon toga, ono što danas poznajemo pod Petrovaradinskom tvrđavom podignuto je u 17. veku.

Foto: Gradske info

Danas je Petrovaradinska tvrđava jedna od najposećenijih lokacija Novog Sada, a posebno je zanimljiva turistima. Najpoznatije obeležje tvrđave jeste „Sat“ koji je dobijen uz titulu Slobodnog kraljevskog grada u vreme Marije Terezije. Na tvrđavi se nalaze još brojni objekti:  Muzej grada Novog Sada, Akademija umetnosti, Vojnomedicinski centar, Oficirski paviljon, Hotel Leopold

Petrovaradisnka tvrđava posebno je popularna tokom leta, u julu mesecu, kada je mesto održavanja „Exit“ festivala.

Ono što Petrovaradin još čini poznatim jeste „Podgrađe“ ili „Gradić“ koje se nalazi u podnožju Petrovaradinske tvrđave. Ovaj velelepni deo Petrovaradina posebno je zanimljiv jer odiše nekim drugim vremenom. Naime građevine i fasade kuća koje se mogu videti u ovom delu sleduju iz 17. veka. Zbog istorijskog značaja obnova podgrađa započeta je 2017. godine, a danas izgleda posebno šarmantno i dostojno jednog kulturnog grada za koji važi Novi Sad.

Foto: Gradske info

U podgrađu se nalazi i Zgrada vojne bolnice, ali i na ulazu čuvena Beogradska kapija, sa nazivom koju nosi i centralna ulica podgrađa – Beogradska ulica.

Foto: Gradske info
Petrovaradin – mesto koje sve ima

Petrovradin kao novosadsko naselje, osim po turističkom i istorijskom kontekstu, poznaje se i kao dobro mesto za život. On ima jedan državni vrtić, Vrtić „Čigra“ koji je izgrađen 1972. godine i ima ukupno 19 uzrasnih grupa. Pored vrtića, tu je i Osnovna škola „Jovan Dučić“. U Petrovaradinu se nalazi i Sportska hala Petrovaradin u kojoj treniraju brojni naraštaji, kao i stadion Fudbalskog kluba „Petrovaradin“.

Foto: Gradske info

U Petrovaradinu se nalazi veliki broj verskih objekata, poput Hrama svete Petke, Crkva svetog apostola Pavla, Crkva Svetog Ilije, Crkva Snežne Gospe na Tekijama, Crkva Pokrova Presvete Bogorodice i dr.

Foto: PrtSc/Facebook/Svetište Gospe Snježne na Tekijama

Pored verskih i sportskih objekata, škole i vrtića, Petrovaradin ima svoju železničku prugu, koja je i deo pruge „Beograd – Novi Sad“, a uskoro će se i transformisati i napuštena petrovaradinska pruga ka Beočinu koja će postati zelena staza za pešake i bicikliste.

Foto: Gradske info
Foto: Gradske info

Obzirom da je Petrovaradin velik, on se deli na mnoge delove od kojih su najpoznatiji Podgrađe, Mišeluk, Alibegovac, Vezirac, Ribnjak i Karagača..

Na Mišeluku se nalazi nova bolnica, čuveno „trkalište“, nova zgrada Radio-televizije Vojvodine

Ne treba zaboraviti ni park, petrovaradinsku pijacu, a posebno čuvenu plažu na Petrovaradinu – „Oficirac“ koja je posebno popularna u letnjim danima.

Foto: Gradske info
Foto: Gradske info

Upoznajte Industrijske zone: Radna zona Kać – najnovija novosadska zona (FOTO, VIDEO)

Preuzmite android aplikaciju.