Početna > Kulturna scena

Kulturna scena Novi Sad

Maj u novosadskim pozorištima: Predstave koje ne smete propustiti!

Pozorišni repertoari za maj već su izašli i predstave su sjajne. Na repertoaru su drame, opere, monodrame.. i ima i nekoliko premijera. Na repertoarima su i predstave koje se izvode već neko vreme na daskama koje život znače, predstave koje morate pogledati.
Foto: Gradske info

Predstave koje smo izabrali se pitamo kako je moguće da ih još niste pogledali? Možda zato što se karte uvek rasprodaju u rekordnom roku? Ako je to razlog onda se ovog maja organizujte i kupite karte na vreme.

Predstave koje ne smete propustiti:
Predstava „Ko je ubio Dženis Džoplin“, 8. maja u Srpskom narodnom pozorištu
Foto: snp.org.rs

Danas nam je teško da zamislimo vreme u kojem je ženama bilo zabranjeno da nose pantalone ili u kojem je bilo nedopustivo da se bave rokenrolom, ali Dženis Džoplin je odrastala upravo u jednom takvom vremenu.

Ova predstava omaž je jednoj ženi koja je došla do svog kraja da bi se desio novi početak.

Ova predstava je omaž muzici kakva više ne postoji. Muzici koja nema formulu za uspeh nego emociju za deljenje. Muzici koja nije matematika nego organska potreba. Želim da ova predstava inspiriše i osnaži mnoge da budu ono što jesu, a ne ono što se od njih očekuje ili im se kao obavezno nameće.

Dženis Džoplin nikada nije imala taj mercedes koji je bio stvar prestiža. Vozila je porše. Međutim, pre par godina njen porše prodat je na aukciji za rekordnih 1.76 miliona dolara. Ispostavlja se da je postavila nove standarde vrednosti.

Karte za predstavu možete kupiti na blagajni Srpskog narodnog pozorišta.


Predstava „Ponovno ujedinjenje dve Koreje“, 16. maja u Srpskom narodnom pozorištu
Foto: www.snp.org.rs

Ponovno ujedinjenje dve Koreje nije politički komad o teškim odnosima Severne i Južne Koreje koje su u sukobu već više od 70 godina. Pisac ovog komada, Žoel Pomera, upotrebio je odnos dveju Koreja kao metaforu međuljudskih odnosa, koji su komplikovani kao odnos dveju zaraćenih strana. Kroz komad Pomera nam predstavlja različita uverenja o prirodi ljubavi – ljubav kao bolest, kao rat među ljubavnicima, strastvena ljubav, smešna ljubav (jer svaka ljubav je pomalo i smešna), altruistička ljubav… A šta je za nas ljubav zapravo svako može da odgovori u svoje ime.

U 12 fragmentarnih scena koje tretiraju ljubav kao najveći fenomen naših života, 8 glumaca igra po nekoliko uloga. Duhovita, tragična, apsurdna kao i život, predstava govori o onome što nam je svima potrebno… O ljubavi.

Karte za predstavu možete kupiti na blagajni Srpskog narodnog pozorišta.


Predstava „Drž’ ne daj” u Gimnaziji Laza Kostić, 17. maja
Foto: new.gigstix.com

Od momenta kada se dvoje mladih ljudi odlučuju da zajedno provedu život, do jutra posle prve bračne noći, dešavaju im se stvari za koje su miislili da uvek neko drugi doživljava i da se to njima ne može dogoditi. Upoznavanje porodica, spiskovi, odabir haljine, torte, muzike, gostiju, sale… samo su neke od prepreka koje na duhovit način prikazuje predstava “Drž – ne daj”. Pitanje je da li će mladenci uspeti da se izbore sa svim običajima i pravilima koje “kako Bog zapoveda” treba obaviti i da li će moći da izbalansiraju tanku granicu između paganskog i urbanog.

Karte možete kupiti na svim prodajnim mestima „Gigstixa“ kao i onlajn.


Monodrama „DEJT“ Sandre Silađev, 19. maja u Srpskom narodnom pozorištu
Foto: promo

Ovog puta Sandra Silađev je u ulozi sredovečne gospođe i samohrane majke Olivere Živković koja je izašla na zakazani ljubavni sastanak. Međutim njen dejt se ne pojavljuje. Olivera dakle čeka.

Koga i šta? Da li će saznati rezultate svojih zdravstvenih nalaza? Hoće li otkriti koji je smisao braka i zaklinjanja na večnu ljubav? Kako Olivera tretira majčinstvo i tumači položaj žena u današnjem društvu? Da li će shvatiti zašto je dužina haljine i visina štikle obrnuto proporcionalna jačini morala? Hoće li saznati da li su kafići prilagođeni potrebama osoba sa invaliditetom? Da li je svet sigurno mesto za tinejdžerke? Da li je bolje biti plaćena ili neplaćena domaćica? Kako samohrana majka u isto vreme i doji bebu i ide na posao?

Olivera se oseća kao dama, usedelica, babadevojka i raspuštenica, čak i kao udovica mada niko nije umro. Sluđena je kategorizacijama i čudnim odnosima između ljubavnika u 21. veku. Smatra da ne traži mnogo od života, samo i jednostavno ono što svaki odrasli pojedinac želi za sebe – da pronađe svoju srodnu dušu. Ima li je za Oliveru na ovom celom svetu? Ili bar na internetu?

Karte za monodramu možete kupiti na blagajni Srpskog narodnog pozorišta i na linku.


Predstava „Dok te ja hranim i oblačim“, 28. maja u Pozorištu mladih
Foto: www.pozoristemladih.co.rs

Ako ste nekada bili dete, ako ste roditelj ili imate nameru da to postanete, ako ste ikada išli u vrtić ili školu, ako radite u vrtiću ili školi, ako ste nekada bili trudni, ako vam stalno drugi govore kako da vaspitavate svoje dete, ako stalno neko pokušava da vas vaspitava, ako imate rodbinu koja vam ide na živce, ako ste ikada pisali školski sastav na temu „Kako sam proveo raspust“, ako živite u Srbiji, ako vam je pasoš uvek nadohvat ruke – dođite na predstavu „Dok te ja hranim i oblačim“ Pozorišta mladih. (Olja Đorđević, reditelj).

Predstava se preporučuje publici starijoj od 16 godina.

Predstava „Dok te ja hranim i oblačim…“ je svojevrsni prikaz geneze onih koji su imali tu sreću ili nesreću da se rode, odrastaju, školuju, venčaju i dobiju decu u Srbiji. Kao što srpska istorija robuje autoarhetipima, tako je i porodični život stanovnika naše zemlje uglavnom arhetipskog karaktera. Procesi koji se dešavaju od kada novo i ničim zapljano biće dospe u dokumentaciju matične opštine i dobije svoj JMBG, pa dok to isto, sada već zaprljano, istrošeno i odraslo biće, i samo ne postane roditelj koje prijavljuje svoje dete u opštini, uglavnom liče jedni na druge kao jaje jajetu. Možda je upravo tu ključ našeg sunovrata, a možda se upravo tu i nalazi rešenje kako da se ova matrica promeni. Čak i arhetipi metastaziraju vremenom, tako da ono što je bilo komično vremenom postaje tragično, sa tendencijom katastrofalnog. Mi, kao ekipa ove predstave, nismo na umu imali (samo) moralnu pouku. Najpre, medjusobno smo radili vivisekcije naintimnijih detalja i naših odrastanja, i naših roditeljevanja. Zaključak do koga smo došli, uz mnogo zajedničkog smeha i mnogo zajedničkih suza je sledeći – ne postoji recept za ispravno roditeljstvo. I još jedan podzaključak – nažalost, postoje šabloni, oni isti, arhetipski kojima smo svi, na ovaj ili onaj način izloženi. Mi vam ih stavljamo na tacnu, a vi vidite dalje šta ćete sa njima. (Danica Nikolić Nikolić, dramaturg).

Karte možete kupiti na blagajni Pozorišta mladih.

Uživajte!

Dešavanja u Novom Sadu u mesecu maju

Preuzmite android aplikaciju.