Позоришни репертоари за мај већ су изашли и представе су сјајне. На репертоару су драме, опере, монодраме.. и има и неколико премијера. На репертоарима су и представе које се изводе већ неко време на даскама које живот значе, представе које морате погледати.
Представе које смо изабрали се питамо како је могуће да их још нисте погледали? Можда зато што се карте увек распродају у рекордном року? Ако је то разлог онда се овог маја организујте и купите карте на време.
Представе које не смете пропустити:
Представа „Ко је убио Џенис Џоплин“, 8. маја у Српском народном позоришту
Данас нам је тешко да замислимо време у којем је женама било забрањено да носе панталоне или у којем је било недопустиво да се баве рокенролом, али Џенис Џоплин је одрастала управо у једном таквом времену.
Oва представа омаж је једној жени која је дошла до свог краја да би се десио нови почетак.
Ова представа је омаж музици каква више не постоји. Музици која нема формулу за успех него емоцију за дељење. Музици која није математика него органска потреба. Желим да ова представа инспирише и оснажи многе да буду оно што јесу, а не оно што се од њих очекује или им се као обавезно намеће.
Џенис Џоплин никада није имала тај мерцедес који је био ствар престижа. Возила је порше. Међутим, пре пар година њен порше продат је на аукцији за рекордних 1.76 милиона долара. Испоставља се да је поставила нове стандарде вредности.
Карте за представу можете купити на благајни Српског народног позоришта.
Представа „Поновно уједињење две Кореје“, 16. маја у Српском народном позоришту
Поновно уједињење две Кореје није политички комад о тешким односима Северне и Јужне Кореје које су у сукобу већ више од 70 година. Писац овог комада, Жоел Помера, употребио је однос двеју Кореја као метафору међуљудских односа, који су компликовани као однос двеју зараћених страна. Кроз комад Помера нам представља различита уверења о природи љубави – љубав као болест, као рат међу љубавницима, страствена љубав, смешна љубав (јер свака љубав је помало и смешна), алтруистичка љубав… А шта је за нас љубав заправо свако може да одговори у своје име.
У 12 фрагментарних сцена које третирају љубав као највећи феномен наших живота, 8 глумаца игра по неколико улога. Духовита, трагична, апсурдна као и живот, представа говори о ономе што нам је свима потребно… О љубави.
Карте за представу можете купити на благајни Српског народног позоришта.
Представа „Држ’ не дај” у Гимназији Лаза Костић, 17. маја
Од момента када се двоје младих људи одлучују да заједно проведу живот, до јутра после прве брачне ноћи, дешавају им се ствари за које су миислили да увек неко други доживљава и да се то њима не може догодити. Упознавање породица, спискови, одабир хаљине, торте, музике, гостију, сале… само су неке од препрека које на духовит начин приказује представа “Држ – не дај”. Питање је да ли ће младенци успети да се изборе са свим обичајима и правилима које “како Бог заповеда” треба обавити и да ли ће моћи да избалансирају танку границу између паганског и урбаног.
Карте можете купити на свим продајним местима „Gigstixa“ као и онлајн.
Монодрама „ДЕЈТ“ Сандре Силађев, 19. маја у Српском народном позоришту
Овог пута Сандра Силађев је у улози средовечне госпође и самохране мајке Оливере Живковић која је изашла на заказани љубавни састанак. Међутим њен дејт се не појављује. Оливера дакле чека.
Кога и шта? Да ли ће сазнати резултате својих здравствених налаза? Хоће ли открити који је смисао брака и заклињања на вечну љубав? Како Оливера третира мајчинство и тумачи положај жена у данашњем друштву? Да ли ће схватити зашто је дужина хаљине и висина штикле обрнуто пропорционална јачини морала? Хоће ли сазнати да ли су кафићи прилагођени потребама особа са инвалидитетом? Да ли је свет сигурно место за тинејџерке? Да ли је боље бити плаћена или неплаћена домаћица? Како самохрана мајка у исто време и доји бебу и иде на посао?
Оливера се осећа као дама, уседелица, бабадевојка и распуштеница, чак и као удовица мада нико није умро. Слуђена је категоризацијама и чудним односима између љубавника у 21. веку. Сматра да не тражи много од живота, само и једноставно оно што сваки одрасли појединац жели за себе – да пронађе своју сродну душу. Има ли је за Оливеру на овом целом свету? Или бар на интернету?
Карте за монодраму можете купити на благајни Српског народног позоришта и на линку.
Представа „Док те ја храним и облачим“, 28. маја у Позоришту младих
Ако сте некада били дете, ако сте родитељ или имате намеру да то постанете, ако сте икада ишли у вртић или школу, ако радите у вртићу или школи, ако сте некада били трудни, ако вам стално други говоре како да васпитавате своје дете, ако стално неко покушава да вас васпитава, ако имате родбину која вам иде на живце, ако сте икада писали школски састав на тему „Како сам провео распуст“, ако живите у Србији, ако вам је пасош увек надохват руке – дођите на представу „Док те ја храним и облачим“ Позоришта младих. (Оља Ђорђевић, редитељ).
Представа се препоручује публици старијој од 16 година.
Представа „Док те ја храним и облачим…“ је својеврсни приказ генезе оних који су имали ту срећу или несрећу да се роде, одрастају, школују, венчају и добију децу у Србији. Као што српска историја робује аутоархетипима, тако је и породични живот становника наше земље углавном архетипског карактера. Процеси који се дешавају од када ново и ничим запљано биће доспе у документацију матичне општине и добије свој ЈМБГ, па док то исто, сада већ запрљано, истрошено и одрасло биће, и само не постане родитељ које пријављује своје дете у општини, углавном личе једни на друге као јаје јајету. Можда је управо ту кључ нашег суноврата, а можда се управо ту и налази решење како да се ова матрица промени. Чак и архетипи метастазирају временом, тако да оно што је било комично временом постаје трагично, са тенденцијом катастрофалног. Ми, као екипа ове представе, нисмо на уму имали (само) моралну поуку. Најпре, медјусобно смо радили вивисекције наинтимнијих детаља и наших одрастања, и наших родитељевања. Закључак до кога смо дошли, уз много заједничког смеха и много заједничких суза је следећи – не постоји рецепт за исправно родитељство. И још један подзакључак – нажалост, постоје шаблони, они исти, архетипски којима смо сви, на овај или онај начин изложени. Ми вам их стављамо на тацну, а ви видите даље шта ћете са њима. (Даница Николић Николић, драматург).
Карте можете купити на благајни Позоришта младих.
Уживајте!
Преузмите андроид апликацију.