Menstrualni ciklus je pokazatelj opšteg blagostanja žene. Poremećaj ciklusa može da utiče na plodnost, mentalno zdravlje i kardiovaskularne bolesti.
Žene koje su tokom panedmije korona virusa doživele veliki stres, imale su dvostruko veće šanse da pate od pormena u menstrualnom ciklusu, pokazuju nova istraživanja.
Od početka pandemije ljudi su prijavili mnoštvo različitih simptoma, od gubitka čila mirisa i ukusa, do mučnina i povraćanja.
Za mnoge od nas pandemija je imala uticaj na mentalno stanje, ostavljajući nas pod stresom i anksioznošću.
Najnovije istraživanje je pokazalo da stres u nekim slučajevima može da se manifestuje i kao fizički simptom.
Istraživanje koje je sproveo Univerzitet u Pitsburgu pokazalo je da je više od polovine učesnika studije prijavilo promene u menstrualnom ciklusu.
Najčešće su sledeće promene:
-Dužina ciklusa
-Trajanje ciklusa
-Menstrualni tok
-Obilnije krvarenje
– Stres može da se manifestuje u ženskim telima u vidu promena u menstrualnom ciklusu, a znamo da je pandemija bila vrlo stresan period za mnoge ljude – ojašnjava Martina Anto-Okra sa Medicinskog fakulteta Pitu.
U studiji su učestvovale žene starosti od 18 do 45 godina koje nisu bile na hormonskoj terapiji za kontrolu rađanja.
Popunjavale su anketu koja je podrazumevala skalu stresa tokom pandemije kao i promene u ciklusu koje su primetile od marta 2020. do maja 2021. godine.
Od 354 ispitanice, njih 10,5 odsto prijavilo je visok nivo stresa, a njih 12 odsto prijavilo je promene u sve četiri karakteristike menstrualnog ciklusa.
– Menstrualni ciklus je pokazatelj opšteg blagostanja žene. Poremećaj ciklusa može da utiče na plodnost, mentalno zdravlje i kardiovaskularne bolesti – objašnjava dr Anto-Okra.
Idealna za žene preko 40 godina: Sindi Kraford se kune u ovu dijetu kod koje nema izgladnjivanja
Preuzmite android aplikaciju.