Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Ноћас се померио сат и почиње зимско рачунање времена: Како то утиче на наш организам?

Спавање сат времена дуже многи су дочекали с одушевљењем, али…
Фото: Pixabay/jarmoluk

У ноћи између суботе и недељу, тачније 31. октобра у 3 сата завршило се летње рачунање времена и почело је зимско, казаљке су се помериле један сат уназад.

Сматра се да је овакво рачунање времена заправо исправно, а у њему учествује отприлике 70 одсто земаља широм света.

Спавање сат времена дуже многи ће дочекати с одушевљењем, али то не значи да ће повољно утицати на биолошки сат који свако од нас има у себи. Ово може узроковати стање хроничног умора, исцрпљености и главобоље.
Дуже спавање недељом већини може да звучи врло примамљиво, а ретки ће одолети искушењу да на најдужи дан године не одспавају још један сат. Савет је да ипак пораните, у супротном нарушавате природни биоритам тела.

Предуго спавање викендом треба избећи не само када се померају казаљке, већ и иначе, како тело не би осетило разлику за време радне недеље када спавамо само неколико сати.

Спавање је потребно одлагати до потпуне исцрпљености. За ово искористите светлост – покушајте цео дан да будете на сунцу, а увече упалите светла како бисте мозгу јавили да још није време за спавање. Светлошћу можемо спречити производњу мелатонина, хормона који тело производи, а који подстиче умор. Срећом, морате да будете будни само сат времена дуже.

Фото: Pixabay/Claudio_Scott

Јутра настојте да учините што мрачнијима јер светлост природно говори телу када је време за буђење. Будући да вам је, у овом случају, циљ да останете дуже у кревету, замрачите спаваћу собу пре спавања навлачењем завеса или спуштањем ролетни.

Иако се већ неко време расправља о укидању померања сата, Европски парламент још увек није донео одлуку на ту тему, па ћемо и овог викенда померати све своје сатове.

Spavanje podmlađuje

Преузмите андроид апликацију.