Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Његова њушка све зна: Нећете веровати шта све може да осети нос вашег пса

Чуло мириса пса толико је моћно да ће непогрешиво осетити све што га интересује, па и то шта сте јели, с ким сте били и да ли га се плашите. Зато не покушавајте да сакријете своја осећања, јер ће вас увек „прочитати“.
Фото: Pexels/Bruno Cervera

Нос је најистакнутији и уједно најважнији део псећег лица.

Он може да буде дугачак, кратак, црн, розе… Носеви код паса се разликују, али им је заједничко то што су кључни за опстанак паса, пише вцахоспиталс.

Зашто је нос важан за пса?

Док људи првенствено зависе од свог вида, пси користе и вид и мирис да процене околину и комуницирају.

Људи тумаче визуелне податке, а пси раде супротно: мирисом сазнају најбитније информације.

Пси имају више од 100 милиона сензора у носној шупљини (у поређењу са 6 милиона истих код људи), а област псећег мозга посвећена анализи мириса је око 40 пута већа од истог дела мозга човека. Процењује се да пси могу осетити мирисе од 1.000 до 10.000 пута боље од људи.

Да ли нос пса може да „говори“?

Пас носем сазнаје све што га интересује: само једним „шмрком“, он ће претрести околину без иједног другог потеза, користећи супстанце које његово чуло мириса емитује ради хемијске комуникације.

Хемијске ароме саопштавају шта пас воли да једе, идентификују ког је пола и какво му је расположење. Једноставним мирисањем, пас ће одредити да ли је његов нови пријатељ мужјак или женка, да ли је срећан или агресиван, здрав или болестан. Пси добијају општу представу једни о другима брзим њушкањем, а „детаље“ сазнају „дубљом анализом“. Зато неки пси њуше интимне делове тела других паса.

Пси добро памте мирисе којима идентификују друге псе које нису видели годинама и могу да се сете ко је од њих био доминантан. Кад се пси, који припадају истој породици, раздвоје на извесно време, они користе чуло мириса ради подсећања. Мириси могу да им пренесу куда је пас отишао, шта је јео и где се кретао.

Када је на новој територији, пас обавезно њуши дрво да би „сазнао“ детаље о псима из комшилука. Кад вам дође гост кога ваш пас није упознао, љубимац ће му омирисати одећу како би стекао неки утисак о дошљаку. Пас ће тада сазнати где та особа живи и да ли има љубимце код куће.

Пси могу да померају ноздрве независно једну од друге како би одредили одакле мирис долази. Они чуло мириса користе као компас. Псеће чуло мириса је толико вешто да слепи пас има мање потешкоћа да се прилагоди губитку вида него човек. Наши пси не морају да нас виде да би нас идентификовали.
Када смо под стресом или уплашени, лучимо адреналин који нам говори да треба да побегнемо или да се боримо, а пас га детектује иако тај мирис не можемо да осетимо. Када смо узнемирени, повећава нам се број откуцаја срца и крв нам брже тече. Ове реакције преносе телесне хемикалије на површину коже где их пси могу лакше осетити.

Све у свему, не покушавајте да прикријете осећања од свог пса.

Зашто пси боље осећају мирис од људи?

За разлику од људи, пси имају додатни мирисни алат који повећава њихово чуло њуха. Јакобсонов орган (или вомероназални орган) се налази унутар носне шупљине и служи као „помоћник“ за хемијску комуникацију. Нерви из Јакобсоновог органа воде директно до мозга и разликују се од осталих нерава у носу по томе што не реагују на обичне мирисе. Ове нервне ћелије реагују на низ супстанци које често немају никакав мирис. Другим речима, они раде на откривању „недетективних“ мириса и захваљујући њима, пас тачно зна шта је пред њим и одмах детектује да ли је то мирис који га привлачи или ће се склонити.

Јакобсонов орган комуницира са делом мозга који је задужен за парење. Идентификовањем феромона, мушким и женским псима даје информације које су им потребне да утврде да ли је припадник супротног пола спреман за интимни чин. Овај орган побољшава чуло мириса новорођеног штенета како би могао да пронађе мајчину дојку и омогућава малом псу да разликује своју мајку од других женки које такође имају штенце. Млади пси такође имају топлотне сензоре у носу који им помажу да лоцирају мајку ако одлутају.

Два одвојена дела система за детекцију мириса пса, нос и Јакобсонов орган, раде заједно како би обезбедили деликатан сензибилитет псећег њуха. Када пас извије уста и рашири ноздрве, он отвара Јакобсонов орган, повећава изложеност носне шупљине ароматичним молекулима и постаје права „машина за мирисање“.

Зашто је псу њушка влажна?

Псеће чуло мириса најбоље функционише када је нос влажан. Мокра спољашњост њушке и носни канал прекривен слузокожом ефикасније хватају честице мириса. Псу је влага веома важна за чуло мириса и он ће лизати нос када му се осуши, да због сувог „детектора“ не би пропустио битне информације.

Smršajte do 14 kilograma za 9 dana ovom dijetom!

Преузмите андроид апликацију.