Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Који витамини су добри за кожу и како их одабрати?

Витамини су неопходни за здраво тело, али и за лепу кожу. Да бисте јој дали потребну дозу витамина, поред здраве исхране, можете се ослонити на добро одабране производе који ће јој обезбедити управо оно што јој је потребно.
Фото: Pixabay/qimono

За најбоље резултате, најбоље је одабрати производе за исхрану и негу богате витаминима за којима ваша кожа жуди. Постоји много витамина који су добри за кожу, али за њу су најважнији витамини А, Б3, Ц, Е и Х. Употреба ових витамина се може прилагодити одређеном типу коже, а овај водич ће вам помоћи да то.

Најбољи витамини за кожу – како одабрати онај који је потребан вашој кожи Витамин А Антиагинг:

Ретинол, или витамин А, је свестрано средство у нези коже када је у питању смањење знакова старења.

Као антиоксиданс, стимулише стварање колагена, заглађује боре, регулише пигментације, али и подржава еластичност коже. Ретинол је тренутно један од ретких активних састојака који су доказано ефикасни против старења. Међутим, треба да будете опрезни ако имате суву или осетљиву кожу, јер она такође може да је исуши. Најбоље је пробати у малој дози, неколико пута недељно.

Против бубуљица:

Овај витамин је идеалан и за чишћење коже. Назива се и ретинол, а у кожи се претвара у витамин А киселину (ретиноичну киселину или третиноин), која контролише производњу себума и чисти поре. Због тога је идеалан за масну или мешовиту кожу на Т-зони.

Као додатак исхрани:

У случају акни или тешко оштећене коже, често се користе витамински додаци исхрани, посебно они са активним састојком изотретиноин (дериват витамина А киселине). Ови производи такође побољшавају тен и обезбеђују мању производњу себума.

Храна богата витамином А:

Недостатак витамина А може се испољити, између осталог, у задебљању или оклопу коже. Али ако једете много шаргарепе, слатког кромпира, јаја и спанаћа, добићете довољно витамина А.

Витамин Ц
Против бубуљица:

Као и ретинол, витамин Ц може очистити кожу. Наиме, киселина раствара перут, ћелије кукуруза и масноћу – и то без оштећења. Истовремено, пигменти се растварају, што помаже, на пример, да се уклоне трагови бубуљица.

Кожа против старења:

Витамин Ц је чистач радикала (антиоксиданс) и може да неутралише агресивна једињења која оштећују ћелије. Такође може да регулише садржај влаге у кожи, стимулише производњу колагена, па чак и има ефекат учвршћивања. А ту је и додатни плус: витамин Ц помаже у производњи више протеина и њиховом споријем разградњи. Као резултат, кожа постаје еластичнија, а њен изглед се видно побољшава.

Као додатак исхрани:

Тешки недостатак витамина Ц може довести до здравствених проблема. Симптоми који се појављују на кожи укључују крварење, слабо зарастање рана, грубу/љускаву и смеђу кожу. Витамин Ц се може надокнадити путем дијететског суплемента, без страха од предозирања, јер је растворљив у води и лако се излучује.

Храна богата витамином Ц:

Лимун, шипак, паприка, поморанџе и броколи садрже посебно велику количину витамина Ц.

Витамин Е Против суве коже:

Витамин Е ефикасно делује на оштећену и суву кожу, обнавља је и чини је еластичнијом. Поред тога, значајно побољшава влажност стратум цорнеум.

Против старења:

Захваљујући балансирању нивоа влаге, витамин Е нежно заглађује фине боре. Такође повећава отпорност коже на штетне утицаје околине, штити од УВ зрака, побољшава зарастање рана након операције и смањује ожиљке. И постоји још један плус: потискује запаљенске процесе и стварање пигментацијских мрља.

Као додатак исхрани:

Ако у организму постоји недостатак витамина Е, равнотежа масти и влаге се дугорочно нарушава. Као резултат, кожа може постати изузетно сува. У овом случају, препоручљиво је прибегавати дијететским суплементима, наравно након консултације са лекаром.

Храна богата витамином Е:

Парадајз, бадеми и сунцокретово уље садрже много витамина Е. Ове намирнице су савршен план против суве коже.

Витамин Б3 Против бора:

Витамин Б3 се назива и никотинска киселина, ниациамид или ниацин. Важан је за разградњу протеина, масти и угљених хидрата, подржава ћелијски енергетски метаболизам и, захваљујући свом антиоксидативном дејству, важан је за регенерацију коже. Као козметички производ, погодан је за све типове коже, посебно за суву кожу.

Против бубуљица:

Витамин Б3 има антибиотско дејство и може да смањи производњу себума. Ова својства, заједно са чињеницом да витамин Б3 инхибира упале и убрзава обнављање коже, чине га савршеним витамином против бубуљица.

Као додатак исхрани:

Једна од последица недостатка ниацина је дерматитис. Овај недостатак се може надокнадити препаратима. Остали витамини Б, као што су Б1, Б5, Б9 и витамин Б12, такође могу играти важну улогу – због чега произвођачи често нуде комплексе витамина Б.

Храна богата витамином Б3:

Риба, млечни производи, живина и јаја садрже много витамина Б3.

Додатни корисни савети

Ако имате проблематичну кожу и/или желите да предузмете акцију против старења коже, најбоље је комбиновати витамине А и Ц. Пошто витамин А чини кожу осетљивом на светлост, увече треба да користите серум или крему са овим витамином, док се витамин Ц због своје заштитне функције препоручује да се користи ујутру. Витамине важне за кожу, али и за цео организам, најбоље је уносити здравом храном. Уравнотежена и разноврсна исхрана снабдева цело тело, а самим тим и кожу, свим хранљивим материјама неопходним за здравље и лепоту. Према саветима стручњака, важно је користити козметику богату витаминима као додатак здравој исхрани, делујући на тај начин споља и изнутра. Међутим, треба бити опрезан и са уносом витамина. Наиме, витамини су добри за кожу, али превелике дозе понекад доносе негативне ефекте. На пример, код људи који пате од акни, чини се да количина витамина Б12 игра значајну улогу: ако се уноси значајно велика количина овог витамина, на пример путем меса, млечних производа или додатака исхрани, онда се број бубуљица и акне се могу повећати.

Čišćenje jetre: Eliksir od samo tri sastojka koji eliminiše masti i toksine

Преузмите андроид апликацију.