Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Научници у три студије открили невероватну последицу недостатка сна

Спавање је једно од најбитнијих животних процеса, који пружа важне добробити за физичко и ментално здравље. Чак трећину живота проводимо спавајући. А да ли сте знали да непроспаване ноћи такође могу да доведу до себичног понашања?
Фото: Pexels/Cottonbro

Према новом истраживању објављеном у часопису „PLOS Biology„, недовољно сна утиче на вероватноћу помагања другима.

Како долази до „ефекта себичности“?

Истраживачи са калифорнијског Универзитета Беркли спровели су три студије у САД проучавајући овај „ефекат себичности“, анализирајући промене у неуронској активности и обрасцима понашања у корист других, и открили су да превладава чак и након малог недостатка сна.

Научница Ети Бен Сајмон и Метју Вокер, професор неуронауке и психологије на Берклију рекли су да је ово откриће врло изненађујуће.

„Губитак сна од само сат времена више је него довољан за негативан утицај на одлуку о помагању другима“, рекла је Сајмон.

Она је додала да „када људи изгубе један сат сна, то је јасан удар на нашу урођену људску доброту и нашу мотивацију да помогнемо другим људима у невољи“.

Људи који лошије спавају мање су склони да донирају новац?

Гледавајући базу података од три милиона добротворних донација између 2001. и 2016. године, Сајмон, Вокер и њихове колеге уочили су пад донација од 10 одсто након успостављања летњег рачунања времена. Овај пад није забележен у државама које не практикују летње рачунање времена.

Фото: Pexels/Cottonbro

У другој студији, истраживачи су користили функционалну магнетну резонанцу како би посматрали активност мозга код 24 особе након осам сати сна и након непроспаване ноћи. Просоцијална неуронска мрежа, подручје мозга повезано са теоријом ума, била је мање активна након непроспаване ноћи, показало је ово истраживање.

„Доследно се показало да сан утиче на наше расположење и наше когнитивно функционисање, а због тога вероватно утиче и на то како се односимо према другима“, рекла је неуропсихијатар др Ивана Розенцвајг, која није била укључена у студију.

Квалитет сна битнији је од квантитета

У трећој студији, која је посматрала више од 100 људи током три до четири ноћи, истраживачи су неочекивано открили да је квалитет сна важнији од количине сна, кад је у питању утицај на ниво себичности.

Розенцвајг, која води Центар за пластичност сна и мозга на „King’s Collegeu“ у Лондону, рекла је да то „указује на важност квалитетног и квантитативног сна за укупно уравнотежено друштвено и когнитивно функционирање, укључујући алтруизам“.

Додала је да, иако методолошка ограничења значе да се механизми, ако их има, који подупиру ове налазе не могу проценити, студија је оригинална и креативна, а поставља и нека подстицајна питања и подстиче даља и исцрпнија истраживања.

Čaj od ova 3 sastojka čini čuda: Ojačaće imunitet, smiriće upale i vratiće vam potrebnu energiju 

Преузмите андроид апликацију.