Visoke temperature navode nas na pomisao da sve treba čuvati u frižideru. Ali to nije tačno. Neke namirnice su zapravo oštećene hladnoćom i vlagom.
Većinu hrane treba držati u frižideru da bi duže trajala, posebno leti. Za meso, jaja i mlečne proizvode to uopšte nije sporno, čak je opasno držati ih napolju zbog razvoja bakterija, ali ima mnogo drugih namirnica kojima nije mesto u frižideru. Neke jednostavno nije potrebno držati u frižideru, a neke se ni ne preporučuje da se tako čuvaju.
Banane
Ovo voće bolje čuva svoje hranljive materije kada nije hladno. Kad bolje razmislite, i vi ste ih kupili u prodavnici sa police, a ne iz frižidera. Niske temperature usporavaju proces zrenja, ali ne vole vlagu, zbog čega brzo pocrne.
Krastavci
Krastavci će brže postati vodeni i bezukusni u frižideru. Bolje ih ostaviti u ostavi, koja je ipak nekoliko stepeni hladnija od stana zagrejanog na suncu.
Šargarepa
Šargarepu treba čuvati dalje od direktne sunčeve svetlosti na mestu sa niskom vlažnošću, a ne u frižiderima.
Senf i kečap
Ove dve namirnice su bogate sirćetom, začinima, senfom i prirodnom kiselinom, pa mogu dugo da stoje na polici. Neće imati ništa u frižideru, ali nije neophodno da ih držite na hladnom. Posebno kečap, koji je takođe pun konzervansa.
Jabuke
Jabuke mogu dugo da stoje na sobnoj temperaturi, tada su enzimi koje sadrže aktivniji, pa jabuke ostaju hranljivije. Poznato je da sa njima i drugi plodovi brže sazrevaju, pa ih nije dobro držati pomešano.
Paradajz
Ako čuvate paradajz u frižideru, brzo će izgubiti ukus, teksturu i hranljive materije. Takođe ćete primetiti da ohlađeni mogu imati kiselkast ukus.
Beli luk
U frižideru će postati gumena i početi da niče. Ostavite ga na polici u ostavi, a možete ga oguliti i zamrznuti.
Preuzmite android aplikaciju.